شناسه خبر : 67440
تاریخ ارسال : ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۳:۰۷ ب٫ظ

آن مرد ! نرفته است… روح بلندش زنده است…

گرچه فراق یار دیرین انقلاب سخت و صعب است و قلم را از به حرکت درآوردن در باب توصیف عظمت روحش باز میدارد اما چه میتوان کرد،باید گفت وگفت تا شاید قطره ای کوچک باشد از اقیانوس بی منتهای مجاهداتش در باب اعتدال و امید.
آیت اله هاشمی رفسنجانی(ره) که جایگاه رضوانش در سرای ابدی بر کسی پوشیده نیست با عمری مبارزه در راه تقابل با استبداد و استعمار و تحمل ناملایمات،کژ فهمی ها،سختی ها و ایضا صبوری در این راه  توانست شخصیتی کم نظیر در سپهر سیاسی کشور و منطقه از خود نشان دهد. به راستی چونان که در قسمتی از عنوان این مقال به اهل علم و حلم بودن این شخصیت بزرگ اشاره شد  او به معنای حقیقی و کلمه و جان کلام اهل علم وحلم بود.
اگر به منابع مکتوب رجوع نماییم در معنای حلم انچه که مستفاد میشود صبوری و بردباری است. و حلیم که یکی از اسما خداوند باری تعالی است به فردی گفته میشود که صبوری و بردباری پیشه نماید.
حلیم از آن کسانی است که مشی اعتدال را پیشه نمایند .قطعا صبوری وبردباری درعالم سیاست میتواند بهترین راه نیل به پیشرفت وآرامش هرجامعه وسیستمی در دنیای بین الملل باشد.
صبوری درعالم سیاست همچون مراوریدی در دل صدفی سخت دراعماق دریاست اما چه خوش و نیکوست که سیاستمداری آنرا کشف نماید و در مسیر سیاست ورزی ها و کنشگری سیاسی خویش این مشی را به کاربندد وعمل نماید که حقیقتا به اعتراف یاران و جالبتر آنکه حتی منتقدان آیت اله هاشمی رفسنجانی (ره)بر این صفت مبارکشان اذعان دارند.
او سیاست مداری ،خردورزی و درعین حال فردی مومن بود که ایمان را در دستور کارهایش قرار میداد واخلاق را سرلوحه سیاست ورزی هایش نصب العین مینمود و با زیبایی هرچه تمام تر بر این امر تاکید و اجرا مینمود اما اهل علم وحلم همانطور که گفته شد حتی پس از وفاتشان نیز زنده اند و اندیشه ها و افکارشان به واسطه آثاری که تولید ونشر نموده اند جاری وساری است.
حقیقتا آیت اله هاشمی رفسنجانی(ره) جدای از اهل حلم ،اهل علم نیز بودند.فارغ از اثار مکتوبشان که یکی از انها بسیار خواندنی است وخود حضرت ایشان انرا بسیار دوست میداشتند کتابی در وصف امیر کبیر بود. اما والاتر از همه اینها پیشنهاد تاسیس دانشگاهی بزرگ با جمعی از یاران انقلاب  بود که به نام دانشگاه آزاد اسلامی مشهود گشت. هدف دانشگاه تربیت نیروهای علمی بود که بسیار راهگشا بود وتا اخرین لحظه از عمر مبارک خویش آن را مدبرانه اداره می نمودند.
درکنار حلیم بودن در سیاست ورزی علیم بودن را جمع نمود و اطلاعات وتحلیل های سترگ واستراتژیک از کشور ومنطقه داشت وهمین دو صفت توانست او را به یک چهره منطقه ای وموثر درمنطقه بدل نماید.
سوابق مبارزاتی آیت اله هاشمی بر کسی پوشیده نیست و این روزها از زبان همه شنیده میشود اما قصد این مقال فقط بررسی دو صفت نیکوی ایشان بود که بصورت مختصر بدان پرداخته شد.
گرچه حزن واندوه بیش از این  اجازه روانه شدن قلم را بر کاغذ نمیدهد اما در پایان باید گفت گرچه بصورت ناگاهانی آیت اله از میان ما رفته است و به خیل یاران شهیدش وامام شهیدان پیوسته است اما راه امید و اعتدال بیش از پیش به سمت پیشرفت خواهد رفت و خون دل هایی که حضرت ایشان جهت جوانه زدن بذرهای امید و اعتدال خورده اند وبه ثمر رسانده اند روز به روز با همت جوانان این مرز وبوم،بالنده شده و به درختی تنومند بدل خواهد شد.و به راستی یکی از  نمونه های بارز و موفق  جهت کنشگری سیاسی همراه با قانونمندی،صبوری و علیم بودن  برای دانش اموختگان علوم سیاسی و روابط بین الملل  بودند و به حق دکتری افتخاری  علوم سیاسی دانشگاه تهران به ایشان اعطا شد.

⬛️روحش شاد.راهش پررهرو ونامش ماندگار تاریخ خواهد بود


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا