شناسه خبر : 53566
تاریخ ارسال : ۲۳ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۴۰ ق٫ظ

اختصاصی / از خیابانهای رشت تا کوچه های پاریس

اختصاصی اعتدال شمال

در ادامه سریال دعوت از بازیگران محبوب کشورمان برای تایید پیاده راه بافت مرکزی شهر رشت ،اینبار نوبت به رضا عطاران رسید . عطاران بازیگر توانمند و مستعد کشورمان که برای اکران فیلم داراکولا به رشت سفر کرده بود در جریان سفر خود قدمی در پیاده راه مرکزی شهر رشت گذاشت و پس از پیاده روی که به واسطه جمعیت مشتاق دیدار وی به طول نیانجامید به رسانه های گیلانی گفت که “حس خوب قدم زدن در کوچه های پاریس با قدم زدن در پیاده راه رشت به بنده دست داده است ” .نگارنده در پی خواندن این سخن لحظه ای در ذهن خود مرور کرد که آیا واقعا این سخن عطاران جدی بوده یا از آنجایی که ایشان مهارت خاصی در بازیگری طنز دارند از روی طنز پیاده راه رشت را به پیاده رو ها و کوچه های پاریس تشبیه کرده اند !!!! چون هر فرد نه چندان آگاه از مقوله معماری و شهرسازی با چند لحظه جستجو در اینترنت متوجه می شود که جایگاه شهر پاریس از نظر معماری ؛طبیعت گردی شهری و منظر در بین شهرهای اروپایی جهان در کدامین نقطه قرار دارد و از گذشته های دور این شهر به واسطه زیبایی در شب ؛ رستوران ها و کافه های کنار پیاده رو ها  ،برج ایفل، کلیسای نوتردام، کاخ ورسای، خیابان شانزه لیزه که مهمترین جاذبه های گردشگری پاریس می باشند لقب عروس شهر ها یا شهر روشنایی ها را گرفته است.برای صدها سال، هنرمندان و نویسندگان پاریس را ستوده اند و بسیاری از آن ها برای زندگی به آنجا مهاجرت کرده اند.
آیا با این توصیفات پیاده راه بافت مرکزی شهر رشت را شانزه لیزه ای جدید بنامیم? و یا باور کنیم که بلوک هایی از سنگهای طبیعی فلان کارخانه که به عنوان پایلوت در کف پیاده راه استفاده شده با سنگفرشهای قدیمی کوچه های پاریس برابری می کند ? آیا پیاده رو های فلان خیابان در یک شهر اروپایی با امتداد درختانی زیبا و شیک با درختانی که به صورت مصنوعی ردیف شده اند قابل مقایسه است ?
مطمئنا دستی در کار است که بازیگران مطرح کشور را برای تعریف و تمجید به شهر رشت بیاورد و شهرداری رشت نیز وظیفه پذیرایی از این عزیزان را بر عهده دارد، روی سخن من با همان دستهاست،  به آب و خاک و سرزمین آبا و اجدادی خود با اینگونه بحث ها … نکنید !!! بازیگر کشورمان که ساعتی چند در این شهر حضور پیدا می کند میهمان ماست نه مسوول رساندن پیام دیکته شده شما ! و تعریف و تمجید بی پایه و اساس !! اگر دوست دارید شهر رشت پاریسی دیگر باشد از زیباییهای طبیعی این شهر مایه بگذارید نه به قول خودتان از معماری مدرنیته ای که حتی طراحی درستی نشده است .

http://khateetedal.ir/wp-content/uploads/2016/07/photo_2016-07-14_10-39-52.jpg


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا