شناسه خبر : 90608
تاریخ ارسال : ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۰:۱۳ ق٫ظ

بهزاد نبوی :قبل از دولت روحانی، برخی مشعل‌های بزرگی به دست گرفتند و جنگل اقتصاد کشور را آتش زدند. کاری که روحانی کرد این بود که این مشعل‌ها را زمین گذاشت؛ ولی هنوز این جنگل در حال سوختن است

خبرگزاری ایسنا در مطلبی با عنوان «گزارشی از دیدار با یک سیاستمدار بازنشسته»، دیدار چند نفر از خبرنگاران خود با بهزاد نبوی را منعکس کرده است. به گزارش اعتدال شمال این دیدار «عصر یک روز خنک شهریوری» و به میزبانی این فعال سیاسی انجام شده است. بهزاد نبوی در قسمتی از دیدار خود درباره تمجید شخصیتش توسط میهمانان می‌گوید: آن‌قدر افراد را بزرگ نکنید، بلکه دنبال تقویت کارهای جمعی باشید. افراد می‌آیند و می‌روند اما این فعالیت‌های جمعی است که می‌ماند. او یکی از آسیب‌های سیاست ورزی در ایران را برجسته کردن افراد به جای جریان‌ها دانست و توصیه کرد که از افراد بت نسازید. او خاطره‌ای از امام(ره) نقل کرد که وقتی فخرالدین حجازی در شعری ایشان را مدح کرد، امام خطاب به او گفت «من خوف این را دارم که مطالبی که آقای [فخرالدین] حجازی فرمودند درباره من، باورم بیاید! من خوف این را دارم که با این فرمایشات ایشان و امثال ایشان، برای من یک غرور و انحطاطی پیش بیاید! من به خدای تبارک و تعالی پناه می‌برم از غرور! من اگر… برای خودم نسبت به سایر انسان‌ها یک مرتبتی [ممتاز] قائل باشم، این انحطاط فکری است و انحطاط روحی.» نبوی پس از اشاره به فعالیت‌های سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی پیش از انحلال درباره فعالیت احزاب سیاسی می‌گوید: احزابی که پایگاه اجتماعی نداشته و اعضای آن به ۲۰۰ نفر هم نمی‌رسد نباید ادعایی برای اداره کشور داشته باشد.

http://khateetedal.ir/wp-content/uploads/2017/09/151312_981.jpg

وی درباره فعالیت‌های سیاسی فعلی‌اش هم می‌گوید: طبق قانون جدید فعالیت احزاب، کسانی که سابقه محکومیت داشته باشند، نمی‌توانند در قالب احزاب و تشکل‌های سیاسی فعالیت داشته باشند؛ بنابراین من هم فعالیت سیاسی ندارم اما در همین منزل خود دیدارها و جلسات دوستانه‌ای مانند همین جلسه که در محضر خدا برگزار می‌شود. نبوی همچنین درباره بازداشتش در سال ۸۸ هم توضیح داده است: من فعالیتی در زمان انتخابات سال ۸۸ نداشتم. پس از انتخابات یک روز عده‌ای در یکی از میادین نزدیک منزل ما تجمع کرده بودند که من و همسرم رفتیم ببینیم چه خبر است اما وقتی برگشتیم جلو در منزل بازداشت شدم. وی همچنین درباره وضعیت دولت و توصیه‌اش به دستگاه اجرایی کشور گفته است: پس از پیروزی روحانی در سال ۹۲، نامه‌ای برای رئیس جمهوری فرستادم و در ضمن تبریک به او، تأکید کردم که دولت باید تمام وقت خود را برای سیاست خارجی و اقتصاد بگذارد. در حال حاضر نیز مشکل کشور مسائل اقتصادی است و اقتصاد هم در گرو سیاست خارجی است.
قبل از دولت روحانی، برخی مشعل‌های بزرگی به دست گرفتند و جنگل اقتصاد کشور را آتش زدند. کاری که روحانی کرد این بود که این مشعل‌ها را زمین گذاشت؛ ولی هنوز این جنگل در حال سوختن است. سرمایه‌گذاری همچون آبی است که این آتش را خاموش می‌کند. اقتصاد کشور به سرمایه نیاز دارد ولی دولت فاقد سرمایه کافی است. بخش خصوصی داخلی هم یا سرمایه ندارد یا جرأت سرمایه‌گذاری ندارد و اول باید یکی پیدا شود و خط شکنی کند تا سایرین هم وارد این مسیر شوند. او ادامه می‌دهد: توافق برجام دستاورد خوب دولت اول روحانی بود. بعضی عوام فریبی می‌کنند که دستاوردهای برجام کجاست؟ در حالی که برجام فی نفسه کاری نمی‌کند بلکه جاده‌ای را آماده می‌کند تا در آن مسیر حرکت کنیم. ما قبل برجام هیچ ارتباط اقتصادی با دنیا نداشتیم اما الان تحریم‌ها رفع شده، امکان سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی و گشایش ‌اعتباری ایجاد شده، امکان داد و ستد با دنیا را داریم و کشتی‌های ما در بنادر سایر کشورها پهلو می‌گیرند. در واقع برجام راه را برای عادی شدن نه دوستانه و برادرانه شدن رابطه ما با دنیا باز کرد و ما هم باید از این فرصت استفاده کنیم.
پس از توافق برجام هیأت‌های مختلفی نه از کشورهای آفریقایی بلکه از کشورهای دارای سرمایه به ایران آمدند اما با اجرای برخی اقدامات در خارج از مجموعه دولت، سرمایه‌گذاران را فراری دادیم. اوباما می‌گفت که ما مشکلی برای ایران درست نکرده‌ایم، اما سرمایه جایی می‌رود که امنیت باشد. با وجود مخالفت‌هایی که با دولت می‌شود، باید دولت بتواند امنیت سرمایه‌گذاری را در کشور تأمین کند. گفته می‌شود باید سالی ۶۰ میلیارد دلار در کشور سرمایه‌گذاری کنیم تا میزان اشتغال در سطح فعلی حفظ شود.
به دولت توصیه می‌کنم تمام تلاش خود را برای جذب سرمایه به کار ببندد مثل سرمایه‌گذاری که در بخش نفت انجام شد.»


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا