شناسه خبر : 94863
تاریخ ارسال : ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱:۲۶ ب٫ظ

خط قرمز ایران حفظ حاکمیت ملی کشورهای منطقه است/هرگونه حرکت به سمت تجزیه عراق،درگیری های درون منطقه ای خواهد داشت

به گزارش«خطِ اعتدال»حسین جابری انصاری معاون عربی آفریقایی وزیر امور خارجه ، با بیان این که همواره ما در صدد حفظ حقوق مردم کردستان عراق مانند تمام کشورهای منطقه هستیم افزود: ما در منطقه از روابط تاریخی بسیار دوستانه با کردهای عراق نیز برخوردار بودیم که این خود نکته مهمی است.

وی اضافه کرد: اما به موازات سیاست حمایت از حقوق کردهای عراق، عدم تجزیه و عدم تحت شعاع قرار گرفتن تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشورهای منطقه، خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است و یکی از بنیاد های اساسی سیاست ما در سوریه همین موضوع است.

جابری انصاری ادامه داد: در جریان همه پرسی اقلیم کردستان عراق نیز مدت های طولانی گفت وگوهای مفصل با با رهبران گروه های کردی و مسئولان اقلیم کردستان عراق داشتیم که اهداف و سیاست های خودشان را در چارچوب سیاست های عراق واحد دنبال کنند؛ هرگونه حرکت به سمت تجزیه عراق نه فقط حقوق کردهای عراق را محقق نخواهد کرد، بلکه تاثیرات منطقه ای در زمینه تشدید تناقض های منطقه ای، درگیری های درون منطقه ای خواهد داشت.

معاون عربی آفریقایی وزیر امور خارجه با ابراز تاسف از سیاست های برخی رهبران کردستان عراق تصریح کرد: برخی رهبران کردستان عراق، در زمینه های مختلف شرط بندی هایی را کردند، گزینه های خطایی را انتخاب کردند و نتایج آن را نیز دیدند؛ البته ما از قبل به آن ها هشدارهای لازم را داده بودیم که این اقدامات هدفی از اهداف آن ها را محقق نخواهد کرد.

وی اظهار داشت: امیدواریم سیاست مداران منطقه کردستان عراق مانند تمام سیاست مداران منطقه، اهداف خودشان را در چارچوب کشورهای موجود دنبال کنند و به اقداماتی که همراه با ریسک بالا است و دست آوردهای آن را در وهله اول تحت شعاع قرار خواهد داد مراجعه نکنند.

جابری انصاری در پایان تاکید کرد: ما خواهان بهترین روابط بین کردها به عنوان جزئی از مردم عراق و دیگر اجزای مردم عراق هستیم و در سطح منطقه خواهان بهترین روابط بین کردهای منطقه با کشورهای خودشان هستیم.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا