شناسه خبر : 97516
تاریخ ارسال : ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۵:۵۲ ب٫ظ

رئیس قوه مقننه: عقل حسابگر و مصلحت اندیش بر همگرایی تاکید می کند/ صنعتی شدن باعث پرش اقتصادی گیلان می شود

دکتر علی لاریجانی در شورای اداری استان گیلان که در سالن الغدیر استانداری برگزار شد، بهبود شرایط زندگی مردم را دغدغه اصلی مدیران دانست و اظهار کرد: در سطح کلان مسائل کشور تحولاتی در صحنه منطقه ای و بین المللی رخ داده که بی تاثیر بر مناسبات داخلی ما نیست.

وی با بیان اینکه باید در شرایط و ظرف موجود درست تصمیم گیری کنیم، افزود: اتفاقات و نحولات چند ماه گذشته نشان می دهد که آمریکایی ها یک روش ایزایی را برای جمهوری اسلامی و ملت ایران دنبال می کنند. اگرچه این وضعیت در چند سال گذشته یک همگرایی بین کشورها برای تحمیل فشار بر ایران ایجاد کرده بود، اما امروز آمریکاست که زیر میز برجام می زند و در مسائل منطقه ای درد سر ایجاد می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی، انتقال عجولانه پایتخت رژیم صهیونیستی از تل آویو به بیت المقدس را جدیدترین اقدام بی حساب و کتاب آمریکایی ها دانست و تصریح کرد: اگرچه پشت این حرکت یک طراحی وجود دارد، اما صحنه بین المللی و دوستان آمریکا نگران اینگونه اقدامات هستند.

لاریجانی، آمریکایی ها را مسبب آشفتگی های سیاسی منطقه دانست و گفت: رفتار ایالات متحده آمریکا چه نسبت به ایران چه نسبت به منطقه نسنجیده و درد سر ساز است. زد و بندهای برخی از کشورهای منطقه با آمریکا نیز ایجاب می کند که جمهوری اسلامی ایران با دقت نظر بیشتری گام بردارد.

وی با بیان اینکه تروریست ها در سوریه و عراق ضربه جدی خوردند، خاطرنشان کرد: نقش ایران در نابودی تروریست های منطقه بی بدیل بود. چند سال گذشته که ایران با دعوت سوریه مبارزه با تروریست ها را آغاز کرد، تنها بود و بسیاری از کشورها حضور ایران را غلط می دانستند، اما ایران براساس چارچوب روشن سیسات خارجی در کنار هدایت های مقام معظم رهبری و حمایت شورای عالی امنیت ملی گام های درست و سنجیده ای برداشت.

رئیس قوه مقننه، با اشاره به همکاری روسیه با ایران در مبارزه با تروریست های داعش، متذکر شد: ضربه ای که داعش از جبهه مقاومت در عراق خورد، کاری بود و عراق نجات پیدا کرد. البته اقدام ایران بدون هزینه نبود و عزیزان ذی قیمتی به شهادت رسیدند، اما شهادت آنان نتیجه داشت، زیرا رفتار تروریست ها از جهات مختلف بر امنیت ملی ما اثرگذار بود.

لاریجانی، نتیجه پایداری و استقامت ایران در عرصه منطقه ای را مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: برخی از کشورهای منطقه با عناد نسبت به ایران، همکاری با رژیم صهیونیستی را آغاز کرده اند که خسارت بزرگی برای مسلمین است. متاسفانه امروز کشورهایی که باید ایستادگی و مقاومت داشته باشند، چنین رفتاری از خود نشان نمی دهند که بی تاثیر بر مناسبات کشور نیست.

وی دستاوردهای ایران در منطقه را مطلوب دانست و عنوان کرد: باید با دقت از لغزش گاه ها عبور کنیم لذا اقتضا می کند بر مسیرهایی که پیشرفت داشته ایم، استقامت بورزیم و برای حل مسائل بین المللی از تجربیات گذشته در جهت منافع ملی درست بهره بگیریم و آنها را دستاویز سلایق قرار ندهیم.

رئیس مجلس، با بیان اینکه هماهنگی خوبی در سطح کشور وجود دارد، اظهار کرد: تدابیر مقام معظم رهبری راهگشای منافع ملی است لذا باید همبستگی ها، هماهنگی ها و هم افزایی ها را در داخل افزایش دهیم و از چالش های داخلی صرفه نظر کنیم. تعامل خوب و سنجیده ای در سطح سوای سه گانه و نهادهای مهم کشور نیز برقرار است و رفت و آمد فکری وجود دارد.

لاریجانی، اختلاف نظر را ذات دموکراسی دانست و خاطرنشان کرد: در کشوری که دموکراسی وجود داشته باشد، اختلاف نظر هم هست و اگر این تعاملات فکری و اختلاف نظرها سرکوب شود، ارتقای فکری ایجاد نمی شود.

وی با اشاره به چالش های مهم اقتصادی، منطقه ای و بین المللی ایران از منظر منافع ملی، گفت: عقل حسابگر و مصلحت اندیش بر همگرایی تاکید می کند. خوشبختانه نمایندگان تلاشگر استان گیلان در مجلس شورای اسلامی بسیار پرتحرک و نقش آفرین هستند و این ظرفیتی برای حل مسائل گیلان در سطح ملی و استانی است تا بسترهای لازم برای توسعه استان را فراهم کنند.

رئیس قوه مقننه، خواستار تعامل استاندار و نمایندگان شد و بیان کرد: هرچه تعامل بیشتر باشد قطعا دستاوردها بیشتر می شود.

لاریجانی، مسئله اقتصادی را اولویت کشور در درجه اول دانست و اضافه کرد: کلید کار و پرش اقتصادی، ایجاد ثروت با افزایش تولید و صادرات است. در شرایط فعلی در بسیاری از زمینه ها از جمله زیرساخت ها پیشرفت داریم، اما اثتصاد ما ثروت زا نیست. اجرای درست سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی و اصل ۴۴ که از سوی رهبر انقلاب بیان شده، ما را به وضع مطلوب می رساند. استان گیلان نیز باید به راهکارهای افزایش تولید و صادرات از طریق ایجاد صنعت کشاورزی، گردشگری و خدمات بیاندیشد.

رئیس مجلس، برخی از مناقشات در کشور را ناشی از عدم تحقق رونق اقتصادی دانست و تصریح کرد: باید در حوزه اقتصاد مسابقه به وجود آید و همه در این جهت حرف بزنند، زیرا اولویت کشور است. در لایحه بودجه ۹۷ به دنبال تقویت تولید هستیم و جاهایی که به تولید آسیب می زند را علاج خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در سطح استان گیلان ظرفیت های فرهنگی، کشاورزی و گردشگری خوبی وجود دارد، تاکید کرد: محورهای توسعه گیلان باید مشخص شود. البته طرح آمایش سرزمین در کشور هنوز به نتیجه نرسیده و امیدواریم تا پایان امسال تدوین شود. در طول پنج برنامه، آمایش سرزمین مورد تاکید بوده و قطعا اجرای آن گام مثبتی خواهد بود.

لاریجانی صادرات از طریق راه آبی با کشورهای حاشیه دریای خزر را یکی دیگر از ظرفیت های گیلان دانست و یادآور شد: خوشبختانه کشورهای همسایه مانند روسیه روابط خوب و درازمدت با ایران دارند و بسیاری از شرکت های صادراتی ایران در این کشورها رشد داشته اند لذا در بودجه ۹۷ به صادرات توجه خاص داریم و قطعا از ظرفیت مرزی گیلان استفاده می کنیم.

رئیس قوه مقننه، با تاکید بر لزوم تدوین مشوق های پایدار صادراتی در بودجه، خاطرنشان کرد: گیلان یک منطقه سرسبز محسوب می شود، اما قاره اروپا نیز با وجود سرسبزی فراوان، دارای کارخانجات بسیاری است که به محیط زیست آسیب وارد نمی کند لذا صنعتی شدن باعث پرش اقتصادی گیلان خواهد شد و نباید از این موضوغ غفلت کنیم.

وی با اشاره به مشکلات عدیده گیلان در بخش کشاورزی به ویژه برنج، عنوان کرد: براساس گزارشات، تنها ۸۰۰ هزار تن کمبود برنج داریم که در قطعا با تقویت کشاورزی به خودکفایی در این بخش می رسیم؛ البته باید چرخه اقتصادی روستاییان را فعال کنیم که فقط وابسته به کشت محصول برنج نباشند، زیرا درآمد روستاییان مکفی نیست و باید از طریق صنعت، معدن، کشاورزی و گردشگری درآمد آنها را بالا ببریم.

لاریجانی، با اشاره به پرداخت تسهیلات ۱۰ هزار میلیارد تومانی اشتغال روستایی، بر انتقال صنایع به شهرک های صنعتی روستایی تاکید کرد و گفت: باید در کشاورزی اعم از برنج و چای و ابریشم صنایع کمکی ایجاد شود و قطعا از صندوق توسعه ملی کمک می گیریم. البته دولت به اندازه کافی حجیم است و منبعی برای عمران کشور باقی نمانده و باید از بخش خصوصی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه پسماند به ویژه در استان های شمالی یکی دیگر از اولویت های کشور در بودجه است، اظهار کرد: استان های شمالی بیشتر از سایر استان های کشور در معرض آسیب محیط زیست قرار دارند. قطعا اگر دولت در بحث پسماند ورود کند موفق نخواهد شد و باید از بخش خصوصی کمک بگیریم.

رئیس مجلس، با تاکید بر اینکه قیمت خرید تضمینی برق حاصل از زباله سوزی باید برای سرمایه گذار صرف داشته باشد، ابراز کرد: باید برای سرمایه گذار یک قیمت منطقی و پایدار تعریف کنیم. قطعا اگر شهرداری به بحث پسماند ورود کند، دچار مشکل خواهد شد.

لاریجانی، آب و تالاب ها را جزو اولویت های قانون برنامه دانست و متذکر شد: راهکارهای حفظ محیط زیست در هر استان ویژه است.

وی با اشاره به تاکید نمایندگان مجلس بر واگذاری طرح های عمرانی به بخش خصوصی، اضافه کرد: ۵۰۰ هزار میلیارد تومان طرح عمرانی نیمه کاره داریم که ۶۵ هزار طرح در استان ها و ۶ هزار طرح در سطح ملی داریم لذا دولت راهی جز واگذاری ندارد، زیرا براساس سیاست های اصل ۴۴، طرح های عمرانی در نهایت باید واگذار شوند. در شرایط فعلی دولت هم پولی برای امور عمرانی ندارد.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه باید به فهم مشترک در توسعه برسیم، خاطرنشان کرد: اقتصاد دولتی اقتصاد ثروت زا نیست و ارزیابی مدیران باید در موفقیت آنان نسبت به واگذاری طرح ها به بخش خصوصی سنجیده شود. قطعا گیلان زمینه های فراوانی برای رشد دارد و درگیر بسیاری از چالش ها نیست. صنعتی شدن به ویژه در حوزه کشاورزی منافات با محیط زیست ندارد و فرصت خوبی برای گیلان است.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا