شناسه خبر : 54578
تاریخ ارسال : ۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۹:۵۵ ب٫ظ

سید حسن نصرالله: بدترین تحول در جهان عرب، علنی شدن رابطه عربستان با اسرائیل است

به گزارش  اعتدال شمال  به نقل از المنار، سخنرانی سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان به مناسبت بزرگداشت سالروز شهادت حاج اسماعیل زهری از فرماندهان جهادی حزب الله آغاز شد.

زهری که از اولین بنیانگذاران حزب‌الله به شمار می‌رود که در سال ۱۹۸۲ به حزب الله پیوست. زهری مسئول عملیات نظامی در جنوب لبنان در دوره اشغال اسرائیل تا آزادسازی آن بود.

بعد از سال ۲۰۰۰ زهری مسئولیتهای گسترده‌ای در اتاق عملیات مرکزی در حزب‌الله بر عهده گرفت.‬

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله در آغاز سخنانش گفت که حاج اسماعیل زهری از جمله برادران مجاهدی بود که از ابتدای تاسیس حزب الله یعنی در سال ۱۹۸۲ به آن پیوست و همیشه در میدان حاضر بود.

وی افزود: حاج زهری یکی از فرماندهان اصلی جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶ بود و مانند سایر فرماندهان در پیروزی علیه اسرائیل نقش آفرینی کرد تا اینکه مسئولیت یکی از یگانهای موشکی مقاومت را بر عهده گرفت.

دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه زهری حتی در اوج بیماری خود را عملیات یگان متبوعش را پیگیری می‌کرد گفت: ما با امثال حاج اسماعیل زهری و فرماندهان صبور و صادق و متواضع و مخلص پیروز خواهیم شد.

تنها تضمین کننده حقیقی برای محافظت از لبنان مقاومت است

وی با بیان اینکه مقاومت تنها تضمین کننده حقیقی برای محافظت از لبنان است گفت: منطقه عربی وضعیت خوبی ندارد. نه امتی و نه دولتی و نه اتحادیه عربی وجود دارد و نه امنیت ملی و نه منافع مشترک. حتی مسئله محوری امت اسلام که مسئله فلسطین است به مسئله‌ای بسیار عادی تبدیل شده است و این همان چیزی است که ما در نشست اخیر سران عرب مشاهد کردیم.

بدترین تحول در اوضاع جهان عرب

بدترین تحول در اوضاع جهان عرب در حال حاضر تبدیل شدن رابطه سری عربستان و اسرائیل از یک رابطه مخفیانه به رابطه علنی است. سفر یک ژنرال سعودی به اسرائیل آغاز یک رابطه و هماهنگی نیست بلکه این رابطه از قبل وجود داشته است، بلکه به معنای تبدیل شدن روابط دو رژیم از رابطه مخفی به رابطه علنی است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: ارتباط شاهزادگان و ژنرالهای عربستان با مقامات صهیونیستی مخالف سیاستهای عربستان نیست، بلکه این ارتباط تنها آغاز علنی شدن رابطه با دشمن صهیونیستی است.

وی افزود: عربستان روابط خود را با اسرائیل عادی می‌کند و سپس فتواهایی برای مشروعیت بخشیدن به این رابطه در عربستان صادر می‌شود.

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه سخنانش تاکید کرد: خطرناک‌ترین چیز در عادی سازی روابط عربستان با اسرائیل انحراف فکری و رسانه‌ای است که این روند را همراهی می‌کند.

وی افزود: علما، فقها، روشنفکران، نخبگان و احزاب سیاسی باید عادی سازی روابط با اسرائیل را محکوم و رد کنند.

گزینه فلسطینی‌ها

نصرالله با بیان اینکه گزینه‌ فلسطینی‌ها واضح است گفت: گزینه فلسطینی‌ها همان ادامه راه شهید محمد الفقیه است.

دبیرکل حزب‌الله در ادامه سخنانش اظهار داشت: در موضوع اسرائیل و فلسطین، حق آشکار است وهیچ مجالی برای سرگردانی بین حق و باطل وجود ندارد.

نصرالله گفت: عربستان اصرار به ادامه جنگها در همه میادین دارد و با گفتگو در بحرین، یمن، سوریه مخالفت و فقط در جهت منافع اسرائیلی‌ها حرکت می‌کند.

دبیرکل حزب الله با اشاره به جنایاتی که علیه یمنی‌ها صورت می‌گیرد گفت: داعشی‌ها با حمایت عربستان مرتکب جنایتی در الصراری شدند، زیرا این فرهنگ عربستان و وهابیت و داعش و جبهه النصره است ولو اسم آن تغییر یافته باشد.

دبیرکل حزب‌الله گفت ما همبستگی و حمایت خودمان از شیخ عیسی قاسم را اعلام می‌کنیم.

پیشنهاد خنده دار وزیر خارجه سعودی

وی با بیان اینکه عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان خود را سرپرست و حاکم بر مردم سوریه می‌داند گفت: پیشنهادی که وی به روسیه داده است، خنده دار و مسخره است.

دبیرکل حزب الله لبنان خطاب به عربستان گفت: پروژه شما هیچ آینده‌ای ندارد و شما اگر از فرصت گفتگو در یمن و بحرین و سوریه استفاده نکنید، شکست خواهید خورد.

اهمیت حوادث حلب

وی افزود: اهمیت آنچه اخیرا در حلب رخ داده است، با براندازی پروژه‌های منطقه‌ای و رویاهای امپراطوری در ارتباط است.

زهری که از اولین بنیانگذاران حزب‌الله به شمار می‌رود، در سال ۱۹۸۲ به حزب الله پیوست. زهری مسئول عملیات نظامی در جنوب لبنان در دوره اشغالگری اسرائیل تا آزادسازی آن بود.

وی بعد از سال ۲۰۰۰ زهری مسئولیتهای گسترده‌ای در اتاق عملیات مرکزی در حزب‌الله بر عهده گرفت و حتی بیماری نیز وی را از ادامه راه مبارزه منصرف نکرد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا