شناسه خبر : 95601
تاریخ ارسال : ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۹:۱۷ ب٫ظ

قانون جدید فعالیت احزاب چه تفاوتی با قانون گذشته دارد؟

قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی مصوب ۱۳۹۴/۱۱/۴ مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳۹۵/۸/۸ از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام تأیید و در تاریخ ۱۳۹۵/۸/۲۲ جهت اجرا ابلاغ شد.

این قانون از تاریخ لازم الاجرا شدن جایگزین قانون “فعالیت احزاب، جمعیت‌ها و انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیتهای دینی شناخته‌شده”، مصوبه ۱۳۶۰/۶/۷ مجلس شورای اسلامی خواهد شد.

به گزارش تسنیم، محمدامین رضازاده مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور چندی پیش اعلام کرده بود که احزاب باید تا ۱۴ آذر شرایط خود را با قانون جدید تطبیق دهند.

اما قانون اخیر که با نام نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی شناخته می‌شود، چه تفاوتی با قانون فعالیت احزاب، جمعیت‌ها و انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمنهای اسلامی یا اقلیتهای دینی شناخته‌شده چیست؟

اولین موردی که در قانون جدید توجه را به خود جلب می‌کند این موضوع است که در عنوان آن، جمعیت‌ها، انجمن‌های صنفی و انجمن‌های اسلامی حذف شده است و زمانی که ماده‌ قانون را بررسی می‌کنیم اشاره‌ای به این تشکل‌ها نشده است. با توجه به اینکه با اجرای قانون جدید، قانون مصوب سال ۱۳۶۰ نسخ می‌شود لذا جمعیت‌ها و انجمنهای صنفی و انجمن‌های اسلامی در قانون جدید مغفول می‌ماند و این موضوع مطرح است که از این پس، این تشکل‌ها طبق چه قانونی به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

ویژگی دیگری که در قانون جدید وجود دارد اصطلاحاتی است که در فصل اول تعریف شده است همچنین قوانین و تبصره‌ها جزئی‌تر بررسی شده است لذا قانون مصوب ۱۳۶۰ شامل ۱۹ ماده، ۹ تبصره در ۲ فصل است و قانون جدید شامل ۲۳ ماده و ۴۸ تبصره در ۳ فصل است.

در فصل دوم قانون جدید با عنوان تأسیس حزب، شرایط و ضوابط تأسیس حزب به‌صورت کامل شرح داده است در حالی که در قانون مصوبه سال ۱۳۶۰ شرایط کلی وجود داشته اما در قانون جدید حتی برای هیئت مؤسس هم شرایط مشخصی وجود دارد.

در قانون جدید، کمیسیون ماده ۱۰ از نماینده دادستان کل کشور، نماینده رئیس قوه قضاییه، یک نماینده از میان دبیران کل احزاب ملی و یک نماینده از میان دبیران کل احزاب استانی دارای پروانه فعالیت، معاون سیاسی وزارت کشور، دو نماینده به‌انتخاب مجلس از بین نمایندگان داوطلب، تشکیل می‌شود در حالی که احزاب نماینده‌ در کمیسون ماده ۱۰ قانون قدیم احزاب نداشته‌اند، البته این نمایندگان احزاب هم حق رأی ندارند


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا