شناسه خبر : 83397
تاریخ ارسال : ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۲:۴۶ ق٫ظ

معنای اصلی احترام به رای مردم/ تحلیلی بر سخنان مهم رئیس جمهور در یک ضیافت!

اختصاصی «اعتدال شمال»

سرویس سیاسی:اگر فرضا انتخابات را مرحله ای بدانیم که گروه ها و احزاب سیاسی با دیدگاه ها و جریانهای مخالف برای نتیجه در آن به رقابت می پردازند تا در پایان رای اکثریت ملت شناخته شود و نقشه راه آتی کشور توسط جریان پیروز تعیین شود، بی گمان آنچه که برای فردای انتخابات بر هر فرد دلسوز و متعهدی در حد تکلیف می باشد، تمکین به رای مردم است. تمکین به رای مردم فقط نیست که جریان و تفکرات بازنده در فردای انتخابات پس از اعلام نتیجه در قالب اعتراض های خشونت آمیز به خیابان نیامده و دست به قانون شکنی نزنند. یکی دیگر از اصول تمکین احترام به جریان و تفکر پیروز در انتخابات است که بنابه گرایش فکری خود سعی در پیاده کردن نقطه نظرات ملت در راستای اعتلای کشور دارد. در حقیقت راهی که دولت پیروز اعتلای میهن را در آن میبیند.
این اصل بدیهی از آن جهت در کشور ما گاها مخدوش می گردد که بعضی جریانها و گروه های فکری از اساس چنین تفکری دارند که دولت حتی پس از پیروزی در انتخابات نیز باید در جهت منویات آنان حرکت کند و متوجه این قضیه نیستند که ممکن است در روشهای مدیریت کشور ممکن است (و طبیعی ست) اختلاف نظر وجود داشته باشد. عموم اعتراض هایی که به دولت در قالب انتقاد مطرح میشود غالبا از چنین تفکری سرچشمه میگیرد که با همه سیاستهای اجرایی دولت -سوای درستی یا نادرستی آن- مخالفند. و با غالب کردن تفکر گروه خود دست به بیان نظراتی میزنند که آن را انتقاد سازنده می دانند و وقتی با واکنش دولت مواجه میشوند که »این اسمش انتقاد نیست و تخریب است و کمکی به وحدت و راهبری کشور نمی کند»؛ دولت را انتقادناپذیر جلوه می دهند.
اتفاقا صحبت های رئیس جمهور در ضیافت افطار با اهالی رسانه بیشتر به این نکته توجه داشت. رئیس جمهور ضمن برشمردن جایگاه محترم و والای رسانه و نقش موثر آن در پیروزی جریانها از گذشته تا به امروز، روایت هایی از صدر اسلام نیز بیان کرد تا اصحاب این رسته، متوجه جایگاه مهم و حتی قدسی خود نیز باشند. نقش مهم کار رسانه ای در تفکرات پیامبر اسلام و امام علی (ع) و توجه آن بزرگواران به تاثیر درست و صحیح انتقال پیام و جلوگیری از تحریف و تضییع واقعیتها با ذکر مثالهایی از تاریخ درخشان اسلام در سخنان رئیس جمهور به خوبی تبیین شد. و این نکته که اگر نقش رسانه ای و اطلاع رسانی درست آن بزرگواران و یاران صدیق ایشان نبود، چه بسا تاریخ اسلام در مسیر خود دچار مشکلاتی میشد که اتفاقا گاها هم شد.
در ادامه روحانی با تعریف درست خود که کار رسانه، ساخت خبر بنابه میل شخصی خود نیست و کار آن ابلاغ درست و صحیح خبر است، تلویحا اشاره ای به کم لطفی هایی که در زمان دولت یازدهم و علل الخصوص دوران انتخابات به او شد را نمود. کار خبرنگار، تحریف واقعیت برای آنچه که خود میخواهد، له یا علیه هیچ دولت و تفکری نیست. او می بایست اتفاقات و رویداها و واقعیت ها را منعکس کند. اگر اتفاقات خوب بوده، که طبعا باید منتقل شوند و اگر کمی و کاستی در جریان بوده نیز از این امر مستثنی نیست. روحانی به خوبی به نقش موثر مردم در اطلاع رسانی از طریق فضای مجازی نام برد و نقش آن را در پیروزی دولت خود غیرقابل انکار دانست. در حقیقت این مردم دقیقا آن چیزی را که وجود داشت بیان کردند، بدون آنکه در آن دخل و تصرفی داشته باشند.

Image result for ‫حسن روحانی عکسهای ویژه‬‎
در مرحله بعد به تفاوت بین انتقاد و انتقاد سازنده و تخریب پرداخت و ویژگی های آن را با ذکر چندی از توفیقات اقتصادی کشور تشریح کرد. اگر در یک زمینه اقتصادی حرکت دولت من حیث المجموع رو به رشد بوده و آمار نشان از حرکت رو به جلو دارد، انتقاد معنی اش این نیست که کلیه توفیقات را ندیده گرفته و با یک برخورد غیراصولی به تخریب رویه پرداخت، بدون آنکه جایگزین و روش مناسبی برای آن تعیین کرد. انتقاد سازنده، مطالبه گر است و خواهان ایده آل و آرمانها؛ اما معقول و با توجه به آگاهی و درست دیدن همه شرایط. انتقاد زمانی خوب است که روش و منطق حدود و حرکت ها را خوب درک نماید و در جهت اعتلای مسیر یاری رسان باشد؛ نه اینکه از مبنا عزم تخریب و ویران سازی داشته باشد. روشی که بیش از وحدت، آب به آسیاب تفرقه و دشمنی و تخاصم می ریزد.
برای چندمین بار نیز اینبار در بین اصحاب رسانه رمز پیروزی سیاسی مردم ایران را اعتدال دانسته و با ذکر چند مثال، یادآوری کرد که عموم سیاستهای بلند دولت در کشور و منطقه و جهان محقق نخواهد شد، الا از مسیر اعتدال. مسیر اعتدالی که به یقین یکی از بازوهای اصلی و یاوران مهم دولت در آن همین روزنامه نگاران و اصحاب فهیم و دلسوز رسانه ای کشور هستند. همانانی که رئیس جمهور به آنان اعتقاد ویژه ای داشته و آزادی بیان و قلمشان را بیش از هر زمانی برای پیشرفت کشور ارج نهاده و محترم میشمارد …


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا