شناسه خبر : 90463
تاریخ ارسال : ۱۷ شهریور ۱۳۹۶ - ۳:۰۴ ب٫ظ

نامه ظریف به دبیر کل سازمان ملل درباره بحران میانمار

محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد بر لزوم توقف خشونت‌ها علیه مسلمانان میانمار تاکید کرد.

در این نامه آمده است:

به نام خدا

جناب آقای آنتونیو گوترش

دبیرکل محترم سازمان ملل متحد

عالیجناب

پیرو نامه اینجانب مورخ ۱۷ دی ۱۳۹۵ مایلم بار دیگر توجه شما را به وضعیت نگران کننده اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار جلب کنم. اخبار هولناکی که اخیراً از آن منطقه بدست آمده عمق جنایات علیه این اقلیت مسلمان را آشکار می‌کند.

حملات سازمان یافته و بی رویه برخی عناصر تندرو و عوامل وابسته به نیروهای امنیتی علیه روهینگیاها منجر به از دست رفتن جان تعداد قابل توجهی از مسلمانان شده و سابقه تبعیض، بی عدالتی و نا امیدی در آن کشور را وخیم‌تر کرده است. وخامت اوضاع باعث جریحه دار شدن احساسات مردم دنیا فارغ از مذهب و ملیت آنها شده است. در صورت عدم رسیدگی به نقض سازمان یافته و گسترده حقوق اساسی مسلمانان روهینگیا، افراطی گری افزایش و خشونت حتی فراتر از مرزهای میانمار گسترش می‌یابد و به عامل بی ثباتی در کل منطقه تبدیل می‌شود.

اجبار مردم به خروج از سرزمین خود و کوچ اجباری به دیگر کشورها، این بحران ریشه دار را حل نخواهد کرد. دولت میانمار می‌بایست به نگرانی‌های طولانی مدت و وضعیت اسفناک اقلیت مسلمان خود رسیدگی و حقوق آنها را به طور موثر رعایت کند و آنها را همانند دیگر شهروندان میانمار به رسمیت بشناسد و از آنها در مقابل خشونت و تبعیض حفاظت کند.

جامعه بین‌الملل و کشورهای مسلمان از دولت میانمار انتظار دارند خشونت جاری علیه اقلیت مسلمان روهینگیا را فوراً متوقف کند و دسترسی بدون مانع برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به مناطق خشونت زده را فراهم آورد. همچنین ضروری است دولت میانمار مرتکبین این جنایت‌ها را محاکمه کند و اقدامات لازم را جهت پیشگیری از وقوع مجدد آن صورت دهد. جای بسی ناامیدی است که هنوز به چنین خواسته‌های حداقلی جهانی پاسخی داده نشده است.

همچنین، انتظار می‌رود سازمان ملل متحد به سرعت وارد عمل شده و اقدامات لازم را برای پاسخ به نگرانی‌های بین‌المللی درباره وضعیت وخیم در میانمار انجام دهد. حمایت سازمان ملل از کاهش خشونت، اطمینان از ارائه کمک‌های بشردوستانه به افراد نیازمند و یافتن راه حلی پایدار برای این بحران، ضروری به نظر می‌رسد و سازمان ملل می‌بایست فوراً اقدام کند.

جمهوری اسلامی ایران آمادگی و تمایل دارد از تمامی تلاش‌ها برای دستیابی به راه حلی پایدار و مسالمت آمیز برای این بحران حمایت و از استیفای کامل حقوق بشر، سلامت و امنیت اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار اطمینان حاصل کند.

عالیجناب، لطفاً احترامات فائقه اینجانب را پذیرا باشید.

محمد جواد ظریف

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا