شناسه خبر : 83187
تاریخ ارسال : ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۲:۵۹ ب٫ظ

کشت برنج ارگانیک در منطقه آزاد انزلی / بهره گیری از محصولات سالم در زمینه ی تامین مواد غذایی مردم

اختصاصی «اعتدال شمال»

سرویس اقتصادی :محدوده منطقه آزاد انزلی علاوه بر داشتن جاذبه های گردشگری طبیعی ، دارای زمین های حاصلخیز کشاورزی است که در طول سالهای متمادی محصولات زراعی مختلف کشت شده تا جایی که محصول مهم و استراتژیک این منطقه برنج است.
شهرستان رشت یکی از عمده تولید کنندگان برنج در بین سایر شهرستانهای استان گیلان است ، محدوده منطقه آزاد انزلی شامل روستاهایی از شهرستان رشت است که کشت برنج در آنها رواج دارد.
آنچه که در سالهای اخیر مورد توجه ی عده زیادی از مردم قرار گرفته استفاده از محصولات ارگانیک کشاورزی برای مصارف روزمره غذایی است. پس از واردات گسترده برنج خارجی در دولت های نهم و دهم به کشور و تردیدهایی در خصوص کیفیت ، طعم و موارد بهداشتی و سلامتی محصولات وارداتی ، مقوله ی کیفیت بخشی به محصول برنج داخلی علی الخصوص در استان گیلان مورد توجه قرار گرفت.  تنوع تولیدات انواع برنج در گیلان سبب شد که به مبحث بهره گیری کمتر از کود شیمیایی و آفت کش ها تاکید بیشتری صورت گیرد.
سازمان منطقه آزاد انزلی که همواره در بحث های مختلف مرتبط با صنعت ، گردشگری ، اقتصادی، تجارت ، فرهنگی در محدوده منطقه و در استان تاثیر گذار بوده است با بهره گیری از کارشناسان ، پژوهشگران و متخصصان بخش کشاورزی و با تعامل نهادهایی چون منابع طبیعی گیلان، بر آن شد تا در خصوص تولید محصول ارگانیک برنج نیز قدم های موثری بردارد.
از سوی دیگر این طرح به صورت پایلوت با همکاری تعدادی از کشاورزان دو روستای محدوده ی منطقه آزاد انزلی به خوبی در حال اجراست و باید منتظر ماند تا نتایج حاصله از این طرح به صورت گسترده در آینده در روستاهای منطقه آزاد انزلی و چه بسا دیگر  شهرستان ها به مرحله ی اجرا درآید .جایگزینی کود ورمی کمپوست با کودهای شیمیایی و روش مبارزه بیولوژیک با آفت های برنج ، متدهای بروز در صنعت کشاورزی و به جهت  بهره گیری از محصولات سالم در زمینه ی تامین مواد غذایی مردم است.
این مورد نشان می دهد که سازمان منطقه آزاد انزلی به مدد مدیریت موثر خود و استفاده از کارشناسان متخصص در زمینه های مختلف می تواند در توسعه ی حوزه های  مرتبط  با بخش های صنعتی ، اقتصادی ؛ ورزشی ، کشاورزی و … در استان گیلان موثر واقع شود و نقش سازمان منطقه آزاد انزلی علاوه بر وظیفه ذاتی خود، افق  خوبی را پیش روی توسعه و پیشرفت استان گیلان قرار می دهد .


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا