شناسه خبر : 172931
تاریخ ارسال : ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۸:۲۷ ق٫ظ

آتش‌بیارهای معرکه قره‌باغ/نگاهی به موضع هوشمندانه سخنگوی وزارت امور خارجه

آتشِ زیرِ خاکسترِ مناقشۀ قره‌باغ که ریشۀ سرزمینی و نهایتاً قومی دارد و در طول بیش از ۳۰ سال، بالغ بر ۱۵ بار سر برآورده، چند روزی است به واسطه آنچه آتش‌بس باکو – ایروان نامیده می‌شود، آرام گرفته است اما ظاهراً برخی از ابزارهای رسانه‌ای ترکیه تمایلی به خاموشی این آتش ندارد و همچنان آتش‌بیار معرکه است.

آتش‌بیارهای معرکه قره‌باغ/نگاهی به موضع هوشمندانه سخنگوی وزارت امور خارجه

هنوز فراموش نکرده‌ایم که در ایام داغ شدن معرکۀ قره‌باغ، برخی رسانه ها با تمام توان علیه ایران و تلاش برای تحت تأثیر قرار دادن افکار عمومی مردم جمهوری‌آذربایجان با محوریت ضد ایرانی بودند؛ یک روز ادعای عبور اعضای گروهک تروریستی پ.ک.ک از مرز خاک ایران به منظور کمک به ارتش ارمنستان بودند و دیگر روز خبر از انتقال تجهیزات روسی از خاک کشورمان به مقصد ایروان را مخابره می‌کردند.

برخی از کشورها که در هوای احیای امپراطوری عثمانی و تسلط بر منطقه را دارند، حاضر نیستند نفوذ معنوی جمهوری اسلامی ایران در کشور جمهوری‌آذربایجان با بدنه شیعه را بپذیرند از این رو از هر فرصتی برای تخریب چهره کشورمان در جمهوری آذربایجان بهره می‌برد.

همین چند روز قبل نیز خبرنگار آناتولی در نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درصدد القای گزاه‌ای غلط و شایعه که خودش نیز به شایعه بودن آن اذعان داشت، بود. این خبرنگار ترکیه‌ای در تلاش بود القا کند در حین بازدید رئیس جمهور جمهوری‌آذربایجان از مناطق مرزی با ایران، فیلم و عکسی گرفته شده و ادعا و شایعه شده است که یک سرباز سپاه این کار را کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان که به خوبی به اهداف پشت پرده خبرگزاری آناتولی ترکیه واقف بود، در پاسخ به او گفت: من اولین بار این شایعه را در آناتولی دیدم. شما از آناتولی هستید و شما باید بگویید که از چه منبعی این شایعه را منتشر کرده‌اید. رئیس جمهور آذربایجان مثل هرکدام از اتباع آذربایجان محترم و از دوستان نزدیک ما هستند. این‌گونه سؤالات جهت‌دار و شایعات‌پراکنی‌ها نه جایی و نه خریداری دارد. من نمی‌دانم شما چطور این را می‌گویید که یکی از نیرو‌های مسلح ایران این کار را کرده است، یا شما در داخل آن نیرو‌های مسلح بوده‌اید یا اینکه متأسفم که بگویم با ناراحتی این شایعات را می‌سازید، دست [از این کار]بردارید، این کار خوبی نیست، روابط ترکیه با ایران و آذربایجان مبتنی بر احترام متقابل بوده است، اجازه دهید که این مسیر ادامه پیدا کند.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا