شناسه خبر : 169492
تاریخ ارسال : ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۷:۴۲ ق٫ظ

آسیا تایمز: بازگشت ترامپ به برجام ممکن است بخشی از «غافلگیری اکتبر» باشد

آسیا تایمز در نوشتاری به قلم بیم برتل-استاد رشته روابط بین المللی و دیپلماسی در دانشگاه کاتماندو- یکی از غافلگیری‌های رسیدن به موعد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را، احتمال بازگشت ترامپ به توافق هسته‌ای ایران دانسته است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، آسیا تایمز نوشت: با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات در امریکا، اندیشمندان سیاسی در سراسر جهان مساله غافلگیری ماه اکتبر را مورد توجه قرار داده اند.
در فرهنگ سیاسی امریکا، غافلگیری ماه اکتبر یک رویداد رسانه ای به دقت طراحی شده برای جلب یا انحراف توجه رای دهندگان و اعمال نفوذ بر نتایج انتخابات به ویژه در مورد انتخابات ریاست جمهوری است و این گونه ترفندهای رسانه ای می تواند بر روند انتخابات تاثیر بگذارد.
ویلیام کیسی این اصلاح را هنگامی که مدیر انتخاباتی ریگان بود خلق کرد و ریگان توانست با کمک این غافلگیری پیروز شود .
چند مورد از نتایج تغییریافته دراثر غافلگیری ماه اکتبر شامل پیروزی نیکسون در سال ۱۹۷۲ به علت اعلام خبر توافق صلح آتی با ویتنام از سوی هنری کسینجر مشاور امنیت ملی بود که در نتیجه و با وجودی که رقیب او در نظرسنجی ها پیش بود، بازنده انتخابات شد و پیروزی نیکسون را فریب سیاسی ظالمانه خواند .
در سال ۱۹۸۰ نیز موضوع محوری انتخابات مساله گروگانگیری بود که ریگان کارتر را به علت عدم مدیریت آن مورد حمله قرار داد.
گری سیک می گوید رئیس جمهور رجایی به ناگهان اعلام کرد ایران در زمان دولت کارتر گروگان ها را رها نخواهد کرد و در نتیجه ریگان برنده انتخابات شد و درادامه ۳ میلیارد دلار دارایی های ایران را آزاد کرد.
تازه ترین مورد غافلگیری ماه اکتبر شاید مساله نامه ارسالی به کنگره در روز ۲۸ اکتبر سال ۲۰۱۶ باشد که مدیر اف بی آی مساله ایی میل های هیلاری کلینتون را فاش کرد که وجهه او را به عنوان فردی فاسد در نظر رای دهندگان مخدوش ساخت .
از جمله این غافلگیری ها در ماه جاری می تواند در جبهه داخلی خبر اعلام طرح مبارزه با کرونا از سوی ترامپ باشد .می توان به آسانی حدس زد که ترامپ دستور استفاده از واکسن کرونا را پیش از انجام سومین مرحله آزمایش آن صادر کند .
در عرصه خارجی نیز ترامپ می تواند اعلام کند خروج ۲۶ هزار نیروی امریکایی از آلمان یا ۸ هزار نیروی امریکایی از افغانستان و بخشی از نیروها از کره جنوبی را اعلام کند .
مفسران سیاسی همچنین حدس می زنند ترامپ شاید تلاش کند بار دیگر به برجام ملحق شود یا شاید موضع خود را در قبال چین تغییر دهد .


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا