شناسه خبر : 121531
تاریخ ارسال : ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۵ ق٫ظ
سید حجت مهدوی سعیدی

آیا امام حسین (ع) همچنان تنهاست!؟

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

آیا امام حسین (ع) همچنان تنهاست!؟

باید گفت، به لحاظ هرمنوتیک و پدیدار شناسی، واقعیت اسفناک عاشورا تنها‌ در بستر انتزاعیات و عادات و آداب‌ کلیشه ای هر ساله جاری نمی شود! بلکه باید به طریق اولی این‌حقیقت استعلایی را در عینیات و در پیام ها و پیامدهای تاریخی آن نیزقدری به استبصار جستجو و تفحص نمود.
توقف در سطحیات و عرضیات تنیده در هر پدیده سترگی، لاجرم آفات و رهزنی های عدیده ای در پی دارد! اجمالا اینکه،وقتی در محاط اندیشیدن به عاشورا واقع می شویم باید به تفطن دریابیم‌ که از دید اسلام هیچ فضیلتی از فضایل انسانی و الهی با فضلیت تفکر و تعقل برابر نمی نشیند و به نیکی با آن همساز و همتراز نمی ایستد! به تعبیر “ابن سینا ” در کتاب “معراجیه” پیامبر اسلام امام علی (ع)را از جمیع عبادات که مردمان‌ روزگار احیاناً به سبب عادات و آداب زندگی به آن مبتلایند! به سمت تعقل و اندیشیدن دعوت فرموده اند.
بواقع در پرتو تعقل است که ما به خدا تقرب و تخلق می جوییم.
هر کسی گر طاعتی بر می نهد
بهر قرب حضرت بی چون و چند
تو تقرب جو به عقل و سر خویش
نه چو ایشان بر کمال و بر خویش! (مولوی)
نباید و اساسا نمی توان تردید روا داشت که اوج و عروج آدمی به عنصر تفکر و نحوه بکارگیری وی از این سرمایه بی نظیر خدایی بر میگردد.بی تعقلی، موجب جمود است و جمود هم منشاء جنون و جهالت مقدس!
چنانکه امروز در غیاب عقل، ما خود چنین‌ فاجعه هایی را به درجات گوناگون‌ در رفتار منحوس و منجوس متعصبین کژدل دیده می بینیم!
با بررسی مقاتل معتبر در می یابیم، همه حرکات و وجنات امام حسین(ع) در مسیر شهادت، شهادت به عقل و اندیشیدن می دهد . حتی واقعه حل بیعت در شب عاشورا نیز بنحو آشکار دلالت و دعوت و راهبردی مبرم برای اصحاب بر اتخاذ تصمیمی عاقلانه است، نه رویکردی کورکورانه. “هگل” می گفت، عشق فرمان نمی دهد!
و امام حسین مظهر عشق غیور است برای آدمی در فراسوی بینات، تا او هماره خود به پای خویشتن، به سعادت و شقاوت بگراید.
یادمان باشد ما صرفا با گوهر عقلانیت است که با اما حسین(ع)، سنخیت و قرابت می جوییم و دقیقا از این رهگذر است که به حریت و عدالت و عزت دست می یابیم ،همان عناصر بنیادینی که امام خود و بستگانش را فدای آن نمودند و در این راستا ملقب به ثارالله گشتند.
باید توجه نمود که اگر عقلانیت و به تبع از آن رشادت دینی نباشد و اگر بعضا، جهل و جنون مقدس، جای معرفت و معنویت راستین بنشیند، کماکان امکان و احتمال واقعه هولناک و غمناک عاشورا در اشکال مختلف باقی خواهد بود و همان ماجرای مولم‌ تاریخی مجدد تکرار و بازتولید خواهدشد!
مرور محققانه و مدققانه در اعمال و رفتار ها نشان از آن دارد که ما در انعزال از خرد تاریخی در تبار مذهبی خود،به قدر کافی خواهان فروغ گیری از مصباح عاشورا نبوده ایم و‌ بیشتر آن را در سطح‌ مناسک و مراسم و گاه حتی مناصب قدرت و سیاست محدود و مغروق نموده ایم! با این دید و داوری ست که باید گفت، امام‌حسین تنهاست، چنان که تو گویی تنهایی همراه و همزاد اوست!
چرا که امام دقیقا در عصر عسرت اسلام و انحطاط مسلمین بود که برای احیای دین‌ جد خود برخاست تا اسلام درمیان آن همه آواها و هیاهو ها،تنها و غریب نیفتد! اما با کمال تاسف می بینم آن آگاهی و مسئولیت و آن آزادگی نخستین و راستین، کماهوحقه ،نقش اساسی خود رادر مناسبات زندگی ما ایفاء ننموده است و امروز چون دیروز امام در سویه سوگناک تنهایی خود همچنان ندای حزین«هل من ناصرا ینصرونی»را سر می دهد!
اگر اتفاق طرفه ای افتد و بختیارانه به عقلانیت برگردیم و در ظل آن، عزت و غیرت موعود خود را باز یابیم و به مساوات و مواسات انسانی التزام بورزیم تحقیقاً در چنین شرایط میمونی آن امام همام را از این تنهایی و غریب افتادگی بیرون می آوریم .
بواقع در متن و بطن مولفه هایی از این دست است که عاشورا بسی برتر از قرون و اعصار می نشیند«ماتم جانی که از قرنی به است»چنین شرایطی در ابعاد و آفاق گوناگون نفحات و فتوحات فراوانی به ارمغان می آورد.
عاشورا و نینوای حسینی تنها غریو و هلهله دشمنان و ناله شبگیر و ضجه و تعطش عاشوراییان نیست! بلکه کربلا و عاشورا در ذات و کلام خود چون آیینه تمام قدی ست برای ما، تا با نگاه مستمر در آن، میزان تعلق خاطر خود با‌منش و اهداف بلند انسانی امام‌حسین (ع) را به سنجش در آوریم. البته ما چنان و چندان به این آیینه نمی نگریم تا واقع بینانه، تنهایی امام و بی وفایی خود نسبت به آن حضرت را در آن ببنیم ، «حیرتم از چشم بندی خدا !»
آیینه، استعاره خوبی برای انعکاسات پندار و احوالات‌ ماست و اینکه ما مدعیان و منادیان نینوا تا کجا و تا کی، باید با مقاصد مقدس سید الشهداء نامحرم و بیگانه باقی بمانیم !؟
به تعبیر بیدل دهلوی:
کیست در این انجمن محرم عشق غیور
ما همه نامحرمیم آیینه در کربلاست !

 

سید حجت مهدوی سعیدی

مشاور فرهنگی سازمان برنامه و بودجه

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا