شناسه خبر : 120961
تاریخ ارسال : ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۹:۱۴ ق٫ظ

آیا این سیاه پوست محبوب می تواند ترامپ را از کاخ سفید بیرون کند؟

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

روسای جمهور امریکا پس از اتمام زمان کارشان، معمولا از سیاست فاصله می گیرند و در بنیاد خیریه خود به فعالیتهای غیر سیاسی می پردازند. اما این بار موضوع متفاوت از گذشته است. جایی که اوباما تمام قد وارد گود انتخابات شده و قصد دارد برای پیروزی دموکراتها به فعالیتها بپردازد.

 


همین موضوع خیلی زود باعث بگو مگو و انتقاد ترامپ و اوباما از همدیگر شد. باراک اوباما که به کالیفرنیا سفر کرده بود شش هفته پیش از برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره امریکا از جمهوریخواهان به دلیل حمایت از ترامپ انتقاد کرد و از آنها خواست تا به آرمان‌های امریکایی متعهد باشند. اما در طرف مقابل نیز دونالد ترامپ در توییتر خود عنوان کرد که سخنرانی باراک اوباما بسیار خوب بود اما برای خوابیدن.
اباما کار راحتی در پیش ندارد. هر سخن و حرکت او با موضع ترامپ مواجه خواهد شد. ترامپ کسی نیست که ساکت بنشیند و انتقادهای کسی چون اوباما را بی جواب بگذارد. او می داند که حضور اوباما در این شرایط و سخنرانی های او به دلیل حضور اوست.
اوباما تلاش می کند وضعیت امریکا را بخاطر حضور ترامپ و اقدامات او بغرنج و بحرانی نشان دهد و مردم امریکا را متوجه شرایط موجود بکند. باراک اوباما با این هدف وارد کارزار انتخاباتی شده است تا بتواند نه فقط دموکرات‌ها بلکه جمهوریخواهان را نیز علیه ترامپ متقاعد کند. اما در طرف مقابل دونالد ترامپ قصد دارد به نحوی دموکرات‌ها را یک تهدید برای خود تلقی کند و هواداران خود را به نحوی تهییج کند که علیه حزب دموکرات عمل کنند و اجازه ندهند تا آنها در انتخابات پیروز ماجرا باشند، زیرا خود می‌داند اگر جمهوریخواهان در انتخابات پیروز نشوند، حتی ممکن است نتواند یک دوره کامل ریاست‌جمهوری را به پایان برساند.
رویارویی ترامپ و اوباما وقتی جذاب تر می شود که ترامپ در دو سالی که در کاخ سفید حضور داشته همه تلاش خود را به کار انداخت تا هر آنچه میراث اوباما بود را به هیچ انگارد و از طرح ها و سیاستهای اجرا شده داخلی تا توافقات بین المللی امضا شده به بدست اوباما را لغو کند. ترامپ حتی بدون اینکه طرح مناسب جایگزینی برای سیاستهای گذشته داشته باشد روی از بین رفتن آنها پافشاری کرد و با داشتن اکثریت مجلس جمهوری خواه در پشت خود مسیر همواری را طی کرد. اما حالا می تواند خطر را بیخ گوش خود احساس کند. اوباما که تا بحال به خاطر صحبتها و اقدامات ترامپ سکوت پیشه کرده بود وارد میدان شده است. روزهای آینده تا انتخابات میان دوره ای روزهای پر تنش و ملتهبی خواهد بود. اوباما در مقابل خود با فردی را دارد که پیش بینی ناپذیر و کمتر ماخوذ به حیا نشان داده است. از این رو اوباما باید منتظر هر نوعی از اتهام را از سوی رئیس جمهور حاضر امریکا باشد.
احساس خطر ترامپ در دو موضوع بیشتر مورد اهمیت است. اول اینکه باخت انتخابات میان دوره ای به معنای از دست دادن حمایت هم حزبی خود در کنگره است و از این پس به مانند دو سال ابتدایی ریاست جمهوری خود نمی تواند هر برنامه ای را با موافقت نماینده ها به پیش ببرد.
نکته دوم اینکه باخت جمهوری خواهان می تواند به معنی نرسیدن او به صندلی ریاست جمهوری در دوره دوم باشد. او وضعیت بغرنجی را پیش رود. اول اینکه آنچنان که خود ترامپ به آن می بالد، دو سال پرفروغی پشت سر نگذاشته است و حاشیه ها پررنگ تر از متن بوده اند. امریکایی ها حالا می توانند احساس کنند ترامپ پوپولیستی که شعار «امریکا اول» و برگشت امریکا به روزهای پر قدرت را می داد پوچ و غیر واقعی است. او بیش از آنکه عمل کند حرف می زند و توئیت می کند و کوچکترین موضوع و تنشی را بی جواب نمی گذارد.
دوم اینکه ترامپ قشر متوسطی را پیش روی خود دارد که این قشر به هر حال افراد تاثیرگذاری بر دیگر افراد جامعه هستند. روزنامه نگاران، رسانه ها، دانشگاهیان و از این دست افراد همگی در حال مبارزه با ترامپ و سخن گفتن از نگرانی خود به خاطر حضور ترامپ هستند. طبقه مهاجرین و اقلیتها نیز هیچ وقت حس نگرانی خود را نمی توانند بروز ندهند. این وضعیت می تواند فضای جدیدی در آینده امریکا رقم بزند.
پولتیکو گزارش داد دونالد ترامپ در روز جمعه در معرض خطر در برابر اوباما قرار گرفته است. زیرا رییس‌جمهور اگرچه به ایالتی رفته بود که اکثریتی جمهوریخواه دارد، اما در این برنامه مقابل جمعیت عظیمی برای سخنرانی قرار نگرفت تا از او و نامزد مورد نظر وی حمایت کنند. حتی در بررسی رسانه‌های امریکایی سخنرانی اوباما بیش از دونالد ترامپ مورد پوشش قرار گرفت و حتی فاکس نیوز نیز که طرفدار دونالد ترامپ است سخنان اوباما را زنده و مستقیم پخش کرد. اما نباید فراموش کرد که باراک اوباما وارد بزرگ‌ترین عرصه سیاسی خود پس از خروج از کاخ سفید شده است. او تا به حال به‌طور مستقیم دربرابر دونالد ترامپ قرار نگرفته است، اما حالا انتخابات میان دوره‌ای کنگره امریکا در حال تبدیل شدن به یک رویارویی جدی میان دونالد ترامپ و باراک اوباما است.نامه

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا