شناسه خبر : 125208
تاریخ ارسال : ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰:۱۱ ق٫ظ
سرویس سیاسی«خطِ اعتدال»

آیا «نوبخت» آخرین سخنگوی دولت اعتدال بود؟!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

تحلیل «خطِ اعتدال» از اهمیت و ضرورت برخورداری دولت از سخنگویی توانمند و موجه

آیا «نوبخت» آخرین سخنگوی دولت اعتدال بود؟!

جایگاه سخنگویی در هر دولت یا هر نهاد و مجموعه ای به دلایل مختلف یکی از مهمترین و حساس ترین جایگاههای سیاسی و فرهنگی است که گاه می تواند نقش تعیین کننده ای در نشان دادن چهره واقعی و استعداد ها و ظرفیت های یک دولت و یا سازمان متبوع را ایفا کند. از سوی دیگر دولت موفق و مقتدر دولتی است که از سخنگویی توانمند و واجد ویژگیهایی چون اخلاق مناسب، دانش و آگاهی به حوزه مسایل مربوطه و قدرت تحلیل و استدلال مناسب برخوردار باشد. سخنگو باید بتواند مانند یک جامعه شناس یا مردم شناس، توانایی تحلیل هر گفتار یا کردار را در ساختار مربوط به آن داشته باشد. سخنگوی دولت جهت دهنده افکار عمومی و اطلاعات رسانه ای در باره عملکرد دولت مستقر است؛ لذا اظهارات و نظرات یک سخنگو، حکم اظهارنظر رسمی بالاترین مقام دستگاه و بیانیه روابط عمومی آن را دارد.

سخنگو باید «اقتصاد حرف زدن» را بداند و در عین اختصار، مفیدترین سخنان را با شفافیت و صراحت بیان کند. چنین فردی باید عرف و آداب دیپلماتیک را بخوبی بشناسد. به عبارت مختصر، نمی توان نحوه سلوک، لحن، زبان بدن و حتی تیپ و نوع پوشش سخنگو و بسیاری از فاکتورهای مهم را در باره یک سخنگو، بویژه در جایگاه سخنگوی دولتِ یک کشور نادیده گرفت.

شاید در تاریخ دولت های پس از انقلاب اسلامی، کمتر سخنگویی را سراغ داشته باشیم که چون دکتر محمدباقر نوبخت توانسته باشد به نحو مطلوب و شایسته، از عهده مسئولیت سخنگویی دولت برآمده باشد. محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه که ۵ سال سخنگویی دولت حسن روحانی را بر عهده داشت، با درخواست خود از دکتر حسن روحانی از این مقام کنار رفت تا بتواند به نحو أحسن به انجام مأموریت ها و وظایفش در سازمان و برنامه و بودجه بپردازد.

نوبخت با رسانه ها و خبرنگاران با دوستی و مهربانی و رعایت ادب و اعتماد سخن می گفت و «منطق داد و ستد» اطلاعات را رعایت می کرد. او با آرامش و وقار و طمأنینه ای مثال زدنی در برابر دوربین ها قرار می گرفت. از پرداختن به مسایل حاشیه ای و هیاهوها و جنجالهای سیاسی و جناحی پرهیز می کرد. از ذوق زدگی و اصولاً هر نوع هیجان زدگیِ مثبت و منفی مبرا بود. هیچگاه با مخالفان و منتقدان با درشتی و گستاخی سخن نگفت. او هرگز طوری سخن نگفت که رسانه ها روز بعد سخنانش را تکذیب کنند. نوبخت هیچوقت با سخنانش ناامیدی و بی اعتمادی را به جامعه القاء نکرد. وی هرگز مرتکب خطاهایی نشد که با آنها مستمسک و بهانه ای برای سوء استفاده رسانه های خارجی و دشمنان کشور ایجاد شود.

موارد مذکور و بسیاری از فاکتورهای مثبت در دکتر نوبخت از او شخصیت ممتازی ساخت که امروزه بیش از هر زمان دیگر خلأ او در جایگاه سخنگویی دولت احساس می شود و هنوز دولت اعتدال نتوانسته کسی را در تراز نوبخت و یا همانند وی یافته و در این جایگاه قرار دهد.

لازم است به یادآوری است که در پی نظرسنجی که از اهالی رسانه و خبرنگاران حوزه دولت  درباره عملکرد  پنجساله سخنگوی دولت تدبیر و امید انجام شده بود، بیش از ۹۰ درصد از پرسش شوندگان، عملکرد محمدباقر نوبخت به عنوان سخنگوی دولت را مناسب ارزیابی کرده بودند. براساس این نظرسنجی ۸۸ درصد از پاسخ دهندگان در خصوص این پرسش که روحیه بی‌طرفی محمدباقر نوبخت به عنوان سخنگوی دولت و آمادگی او برای شنیدن افکار و ایده‌های مختلف را چگونه ارزیابی می‌کنید؛ روحیه بی‌طرفی سخنگوی دولت را عالی یا خوب ارزیابی کردند و اندک پاسخ دهندگان باقیمانده، روحیه بی‌طرفی او را متوسط ارزیابی کردند. نکته مهم تر این است که  ۸۵ درصد از پرسش شوندگان تغییر سخنگوی دولت در شرایط آن روزهای کشور را تصمیم درستی ندانسته و خواستار تداوم حضور نوبخت در این جایگاه شده بودند!

علی رغم اینکه با برخی از چهره های شاخص دولت دوازدهم در باره تصدّی جایگاه سخنگویی دولت گفتگو و پیشنهاد شده است، ولی برخی از آنان به دلایلی از جمله هزینه نکردن از خود برای دولت و با چشمداشتی به انتخابات ۱۴۰۰ این مسئولیت را نپذیرفتند!!؟ این در حالی است که برخورداری دولت از یک سخنگوی توانمند و موجه می تواند بسیاری از مشکلات دولت را در حوزه ارتباط با عموم مردم و رسانه های داخلی و خارجی رفع کند و با تببین و تشریح درست و شفاف واقعیت ها و عملکرد دولت، بسیاری از ترفندها و توطئه های دشمنان و مخالفان نظام اسلامی را خنثی کند. زیرا یکی از دلایل تشدید برخی اختلافات و گمانه زنی های نادرست و یا ایجاد برخی
بی اعتمادی ها و ناآگاهی ها، فقدان سخنگویی مناسب و مطلوب در این جایگاه است.

اکنون این پرسش به صورت جدّ برای افکار عمومی مطرح است که آیا دکتر نوبخت آخرین سخنگوی دولت اعتدال بود و گزینه ای شایسته برای جایگزینی او وجود ندارد؟!!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا