شناسه خبر : 150651
تاریخ ارسال : ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۹:۲۶ ق٫ظ

آیت الله موسوی بجنوردی:سایر مراجع عراق از آیت الله سیستانی حمایت کنند

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

آیت الله موسوی بجنوردی با تأکید بر اینکه در آینده شاهد خواهیم بود آنچه آیت الله سیستانی بیان کرد، به ثمر خواهد نشست، گفت: در شرایط فعلی لازم است مرجعیت عراق از جمله شیعه و سنی، علاوه بر اینکه نظرات خود را مشترک می کنند و در کلام و راهنمایی و نشان دادن مسیر صحیح به اشتراک و وحدت می رسند، در خطاب به مردم یک سخن واحد داشته باشند و آن اینکه «امروز بر ملت مسلمان عراق…» در واقع همه مردم عراق را فارغ از مذهب، مسلمان بدانند و نکات لازم را گوشزد کنند، در این صورت هم در عراق وحدت خاصی ایجاد خواهد شد و هم مردم به خواسته و مطالبات خود خواهند رسید و هم دولت و حکومت متوجه می شود، مردم عراق در کنار مرجعیت خود به قدرتی بی نهایت رسیدند و مجبور به اصلاح ساختار و روش است.

آیت الله موسوی بجنوردی:سایر مراجع عراق از آیت الله سیستانی حمایت کنند/ انصاف نیست در شرایط فعلی ایشان تنها بماند/ مسیری که آیت الله سیستانی ترسیم کردند، عراق را از بحران نجات می دهد

سخنان، توصیه ها، گوشزدها و تأکیدات آیت الله سیستانی بر اکثر مردم عراق به خصوص شیعیان موثر است

آیت الله سیدکاظم موسوی بجنوردی که خود زاده عراق است و تا حدودی نسبت به جامعه و مردم عراق شناخت دارد، در گفت وگو با شفقنا درباره نقش حضرت آیت الله سیستانی در قبال بحران های اخیر عراق، اظهار کرد: حضرت آیت الله سیستانی مرجع تقلیدی است که در عراق مقلدان بسیاری دارد. سخنان، توصیه ها، گوشزدها و تأکیدات ایشان بر اکثر مردم عراق به خصوص شیعیان مثمر ثمر است. چون مردم عراق به این مساله بسیار اعتقاد دارند که واجب و لازم است از مرجع تقلید خود حرف شنوی داشته باشند یا به عبارتی سرنوشت خود را به راهنمایی ها و مواضع مرجع تقلید خود گره بزنند.

در آینده شاهد خواهیم بود آنچه آیت الله سیستانی بیان کرد، به ثمر خواهد نشست

او ادامه دارد:در حال حاضر آیت الله سیستانی در عراق شاخص هستند و حرفشان بر مردم و جریان های سیاسی و مذهبی به خصوص شیعیان بسیار موثر است و هرچه بگویند مردم اطاعت می کنند. لذا در آینده شاهد خواهیم بود که در نهایت آنچه آیت الله سیستانی بیان کرد، به ثمر خواهد نشست.

سایر مراجع عراق نیز وارد میدان نصحیت و راهنمایی شوند

پیروی از مرجعیت می تواند در وحدت بین گرو های مختلف موثر باشد

آیت الله موسوی بجنوردی به تنوع قومی و مذهبی کشور عراق اشاره کرد و گفت: کشور عراق از اقوام و گروه های مختلف سیاسی و مذهبی تشکیل شده است و پیروی از مرجعیت می تواند در وحدت بین گرو های مختلف موثر باشد. همه مردم عراق باید تعصب عربیت را کنار بگذارند و به مرجع تقلید به عنوان مرجعی که حامی و پناهگاه آنان هست بنگرند و بدانند آنچه مرجع تقلید به خصوص آیت الله سیستانی بیان کرده یا در آینده مطرح می کند، همه به خیر و صلاح دولت و ملت است و آنچه مراجع برای مردم می خواهند، جز نعمت نخواهد بود بنابراین به نظر می آید که در شرایط فعلی مردم عراق در سطح عام و مسئولین دولتی و حکومتی در سطح خاص، توصیه های مرجع تقلید را آویزه گوش خود کنند و از این نعمتی که خداوند در عراق برای آنان نهاده، نهایت استفاده را داشته باشند.

انصاف نیست در شرایط فعلی آیت الله سیستانی تنها بماند

مسیری که ایشان ترسیم کردند، عراق را از بحران نجات می دهد

او در ادامه به مردم سنی عراق نیز اشاره ای داشت و خاطرنشان کرد: اگرچه آیت الله سیستانی از مراجع شیعیان جهان از جمله شیعیان عراق هستند، اما به مراتب شاهد بودیم که اهل تسنن عراق نیز به آنچه آیت الله سیستانی بیان می کنند، اهمیت می دهند و قطعاً توجه دارند، اما در عین حال باید علمای اهل تسنن نیز که در میان مردم سنی مذهب عراق نفوذ و قدرت بیشتری دارند نیز وارد میدان شوند و مقلدین خود را راهنمایی و رهنمود کنند؛ در این صورت با توجه به اینکه مقلدین حمایت از مرجع مذهبی خود را واجب اطاعه می دانند، بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد. انصاف نیست در شرایط فعلی آیت الله سیستانی تنها بماند، همه علمای شیعه و سنی عراق باید از ایشان حمایت کنند چرا که مسیری که آیت الله سیستانی انتخاب کردند و به مردم گوشزد می کنند، مسیری است که عراق را از بحران فعلی نجات می دهد و آرامش به کشور عراق بازگردد.

لزوم ایجاد اشتراک در میان مرجعیت و ایجاد وحدت میان همه مردم عراق

آیت الله موسوی بجنوردی در پایان گفت: معتقدم در برخی از موارد حضرت آیت الله سیستانی به دلیل ملاحظاتی محتاطانه عمل می کند، اما فراموش نکنیم که قدرت مرجعیت بسیار بالاست. دولت و ملت عراق می توانند با حمایت و پذیرفتن رهنمودهای مرجعیت، بهترین روزگاران را برای خود رقم بزنند. در شرایط فعلی لازم است مرجعیت عراق از جمله شیعه و سنی، علاوه بر اینکه نظرات خود را مشترک می کنند و در کلام و راهنمایی و نشان دادن مسیر صحیح به اشتراک و وحدت می رسند، در خطاب به مردم یک سخن واحد داشته باشند و آن اینکه «امروز بر ملت مسلمان عراق…» در واقع همه مردم عراق را فارغ از مذهب، مسلمان بدانند و نکات لازم را گوشزد کنند، در این صورت هم در عراق وحدت خاصی ایجاد خواهد شد و هم مردم به خواسته و مطالبات خود خواهند رسید و هم دولت و حکومت متوجه می شود، مردم عراق در کنار مرجعیت خود به قدرتی بی نهایت رسیدند و مجبور به اصلاح ساختار و روش است.

انتهای پیام

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا