شناسه خبر : 182601
تاریخ ارسال : ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۷:۱۸ ق٫ظ
جلالی:

اتمام قرارداد ۲۰ ساله ایران و روسیه/ قرارداد تا سال ۲۰۲۶ تمدید می‌شود

سفیر ایران در مسکو از امضای توافقی راهبردی با روسیه در سال ۲۰۰۱ خبر داد و بیان کرد: این توافق نامه در سال جاری میلادی به پایان می‌رسد اما بر اساس مکانیزم تعیین شده به صورت خودکار تا سال ۲۰۲۶ تمدید می‌شود.
به گزارش  تسنیم، برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص توسعه روابط راهبردی بلند مدت با روسیه مثل توافق راهبردی با چین با کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

 

 

کاظم جلالی با بیان اینکه ایران با فدراسیون روسیه یک توافق نامه‌ای داریم که در سال ۲۰۰۱ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، گفت: این توافق نامه ۲۰ ساله بود که سال ۲۰۲۱ به اتمام می رسد اما در خود توافق نامه مکانیزم تمدید دیده شده است.

وی درباره شیوه تمدید توافق با روسیه اظهار کرد: اگر یکی از کشورهای ایران یا روسیه یک سال قبل از توافق نامه نقطه نظری نداشت، خود به خود برای دوره های پنج ساله تمدید می شود. بر اساس مکانیزم تعیین شده در توافق نامه، این توافق به صورت خودکار تا سال ۲۰۲۶ تمدید شده است.

ضرورت روزآمد کردن توافق راهبردی میان ایران و روسیه

سفیر ایران در روسیه با تأکید بر ضرورت روزآمد کردن توافق راهبردی میان ایران و روسیه بیان کرد: بر این اساس یک پیش نویس اولیه ای تهیه شد و با طرف روس توافق شد که این پیش نویس توسط جمهوری اسلامی ایران تهیه شود، سپس در اختیار روسیه قرار گیرد و پس از اعلام نظرات و مذاکرات، توافق مربوطه در سطح دولت نهایی شود و در پارلمان های ایران و روسیه به تصویب برسد.

عضویت ایران در شانگهای نشان داد ایران اسلامی انزوا پذیر نیست

وی در ادامه با اشاره به عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای درباره اهمیت این عضویت عنوان کرد: در موضوع برجام و هسته‌ای، تلاش آمریکایی ها و برخی از کشورهای غربی این بود که بگویند جمهوری اسلامی ایران در کنج انزوا قرار گرفته است. طبیعتاً عضویت ایران در سازمان مؤثری مانند شانگهای نشان داد اساساً ایران اسلامی انزوا پذیر نیست.

جلالی افزود: عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای در حوزه های سیاسی و امنیتی نیز اهمیت دارد. همچنین در حوزه اقتصاد، عضویت کشورمان در این سازمان می تواند کمک کننده و مؤثر باشد زیرا کشورهای عضو این سازمان از نظر اقتصادی، سهم مناسبی از تولید ناخالص جهانی را در اختیار دارند. جمهوری اسلامی ایران نیز از ابعاد مختلف به ویژه در حوزه انرژی جایگاه ویژه‌ای دارد.

سفیر ایران در روسیه به موقعیت ژئوپلتیک جمهوری اسلامی ایران اشاره و اظهار کرد: ایران در منطقه‌ای قرار دارد که بسیاری از کریدورها و رفت و آمدها به عنوان مثال شمال به جنوب و شرق به غرب می توانند مورد توجه قرار گیرند.

بزودی توافق نامه تجارت آزاد با اتحادیه اوراسیا امضا خواهد شد

وی با یادآوری این موضوع که جمهوری اسلامی ایران توافق نامه تعرفه ترجیحی را با اتحادیه اوراسیا امضا کرده است، گفت: به زودی ایران توافق نامه تجارت آزاد را با اتحادیه اوراسیا امضا خواهد کرد، عضویت ایران در سازمان شانگهای، سبب گره خوردن این سازمان با اتحادیه اوراسیا می شود


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا