شناسه خبر : 141598
تاریخ ارسال : ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۲ ب٫ظ

اجرای مطلوب و موفق «طرح بسیج ملی کنترل فشارخون» نمادی از مدیریت بر اساس همدلی و عزم جدی همگانی در اجرای طرحی ملّی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

گروه اجتماعی: پس از آنکه بعد از هشت سال، پرونده الکترونیک سلامت به مرحله اجرا رسید و وزیر بهداشت از استقرار آن در کشور و گردآوری اطلاعات ۷۳میلیون ایرانی خبر داد، بحث تحول بزرگ در نظام سلامت کشور و چگونگی حفظ اطلاعات سلامت شهروندان ایرانی مورد توجه و پیگیری جدی قرار گرفت و بر این اساس ارسال اطلاعات در پرونده الکترونیک سلامت برمبنای مدل بین‌المللی و با استفاده از فرایند کدگذاری انجام شد. پرونده الکترونیک یکی از اهداف اصلی طرح تحول سلامت بود که در دوران وزرای سابق بهداشت و درمان، هیچ‌گاه اجرایی نشده بود.

اجرای مطلوب و موفق «طرح بسیج ملی کنترل فشارخون» نمادی از مدیریت بر اساس همدلی و عزم جدی همگانی در اجرای طرحی ملّی

استقرار پرونده الکترونیک سلامت که از آن به‌عنوان گام دوم طرح تحول سلامت یاد می‌شد، به‌همت آقای «سعید نمکی»، وزیر کنونی بهداشت و درمان، پایه‌گذاری شد. بر اساس پروژه پرونده الکترونیک سلامت، بخشی از اطلاعات پرونده سلامت مردم می‌تواند درصورت نیاز در خدمت درمانگران و خدمت‌گیرندگان قرار بگیرد. یکی از عمده‌ترین اهداف اجرای پرونده الکترونیک سلامت، توسعه و پیاده‌سازی سامانه اطلاعاتی مؤثر، کارآ و منطبق بر استانداردهای خاص به‌منظور مواجهه با نیازهای جدید و کاهش هزینه‌ها در همه ابعاد حوزه سلامت است.

بنابر آخرین آمار و اطلاعات وزارت بهداشت، در‌حال‌حاضر ۷۳میلیون نفر از جمعیت کشور، یک‌بار از خدمات پزشکی استفاده کرده‌اند.

از دیگر اقدامات مهم وزارت بهداشت و درمان در این راستا بسیج ملی کنترل فشارخون است که پس از مرحله اطلاع رسانی و آگاهی بخشی بسیج ملی کنترل فشارخون به­صورت بسیار مطلوبی پیش رفت و وارد فاز اجرایی در سراسر کشور شد. از نکات قابل توجه در راه اندازی بسیج ملی کنترل فشارخون، ایجاد همدلی و عزم جدی در تمامی دست اندارکاران نظام سلامت در ستاد و دانشگاه­های علوم پزشکی و همچنین سایر نهادها در استان ها به­صورت بسیار مطلوب بود.

وزارت بهداشت قبل از  ورود طرح به فاز اجرایی، مبحث حساس سازی، آگاهی رسانی، آمادگی، تدوین دستورالعمل ها و استانداردها، تدوین شیوه نامه نظارتی و تدوین دستورالعمل اجرایی را در دستور کار خود قرار داد. نکته حائز اهمیتی که توسط معاون بهداشت اعلام شد این بود که براساس برآوردها، ۴۰ درصد از مردم کشور از بیماری فشار خون خود اطلاعی نداشته و حتی نیمی از افرادی که از فشار خون خود مطلع هستند، فشار خون خود را کنترل نکرده و به دنبال درمان نیستند. این نکته تذکر و هشداری برای آحاد مردم بود تا با جدیت بیشتری مسئله را پیگیری نمایند و به همین دلیل، بسیج ملی کنترل فشار خون آغاز شد.

بر اساس گفته وزیر بهداشت، این رویکرد و اقدام گسترده و فراگیر سبب شد که طرح بسیج ملی کنترل فشار خون، بزرگترین بسیج سلامت در دنیا بوده و هنوز در هیچ کشوری نتوانستند بیشتر از جمعیت هدف را غربالگری کنند و این پویش در شرایطی اجرا شد که اوایل بهار درگیر موضوع سیل هم بودیم. در مرحله اول این پویش به حساس سازی و اطلاع رسانی پرداخته شد و در مرحله دوم فاز عملیاتی و سنجش فشار خون افراد انجام گرفت. بر این اساس جمعیت هدف ۲۰ میلیونی در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون به بیش از ۳۰ میلیون نفر رسید و ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار مورد جدید مبتلا به فشار خون بالا شناسایی شدند که تحت مراقبت و درمان قرار خواهند گرفت. بر اساس اظهارات دکتر نمکی وزیر بهداشت و درمان، گزارش طرح بسیج ملی کنترل فشار خون به سازمان جهانی بهداشت ارائه می‌شود.

اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون از جمله برنامه های وزارت بهداشت و درمان از زمان آغاز به­کار دکتر نمکی بوده که در نشست خبری پایان سال گذشته اعلام شده بود و وی اظهار کرده بود که «وارد دوره تازه ای از مشکلات نظام سلامت می شویم.» وی همچنین گفته بود: «من معتقدم با روش درست خرج کردن،  با همین بودجه هم می‌توانیم نظام سلامت را مدیریت کنیم… بنده باید با همین بودجه نظام سلامت را مدیریت کنم و معتقدم در سال آینده هیچ کاستی در بودجه سلامت نخواهیم داشت.»

اجرای مطلوب و موفق طرح بسیج ملی کنترل فشارخون نشان داد که وزیر بهداشت و وزارت متبوعه ایشان در صدد تحقق بخشیدن به برنامه ها و وعده­های خود بر اساس شرایط و اولویت­ها و ضرورت­های کشور، در حوزه­ی بهداشت و سلامت هستند.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا