شناسه خبر : 110523
تاریخ ارسال : ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۹:۱۱ ب٫ظ
احمد مازنی(نماینده مردم تهران در مجلس) در گفتگو با «خطِ اعتدال» :

کاری نکنیم که در آینده به ما بگویند چرا جلوی جنگ را نگرفتید/ بجای مچ گیری باید از یکدیگر دست گیری کنیم

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز در پیچ تاریخی قرار داریم و نباید با تندروی کاری کنیم که در آینده به ما بگویند چرا با رفتارتان جلوی جنگ را نگرفتید! به آتش کشیدن پرچم یک ملت و توافقی که با تلاش ۱۲ ساله به دست آمده است، آن هم در مجلسی که محل استقرار نخبگان جامعه است، اقدام غیر قابل دفاع و هیجانی است که اکثریت مجلس با آن موافق نیستیم.

احمد مازنی در گفت وگو با گروه سیاسی «خط اعتدال» با اشاره به خروج ایالت متحده از برجام و خوشحالی تندروهای داخلی همسو با نتانیاهو و سعودی ها اظهار کرد: الان شرایطی است که باید صدایی واحد از کشور به گوش برسد. برجام توافقی بود که در یک فضای خاص سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بین مجموعه حاکمیت جمهوری اسلامی با مجموعه حاکمیت ۶ کشور قدرتمند دنیا بسته شد و شورای امنیت سازمان ملل هم قطع نامه ای در حمایت از این تفاهم‌نامه صادر کرد. در آن فضا اختلاف نظرها وجود داشت ولی برایند محصول و تصمیم نظام این توافق بود.
این نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیدگاهی که رهبری انقلاب از ابتدا نسبت به ایالت متحده داشت، خاطرنشان کرد: ایشان از ابتدا معتقد بودند که آمریکایی ها بدعهد هستند و با گذشت زمان نه چندان زیادی این پیش بینی محقق شد و آمریکایی ها بدعهدی کردند.
این عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: ایالت متحده همزمان با حضور ما در برجام، بهانه هایی مثل مذاکره درباره صنایع دفاعی ما، موضوعات حقوق بشری، روابط جمهوری اسلامی با کشورهای منطقه و همچنین بحث تروریسم را مطرح می کردند و بالاخره از زمانی هم که انتخابات ریاست حمهوری در آمریکا برگزار شد، جمهوری خواهان اصرار به خروج از برجام داشتند. چرا که عقیده داشتند توافق بدی صورت گرفته و کلاه سرشان رفته است و می خواستند آن را آتش بزنند و بالاخره از آن خارج شدند.
مازنی با تاکید بر اینکه نباید فراموش کنیم که خوب و بدِ توافق برجام نتیجه برایند و تصمیم جمهوری اسلامی بوده است، افزود: امروز هم کل نظام باید پای این مسئله بماند. اولا ما با ۱+۵ مذاکره کرده ایم که به قول دکتر روحانی یکی از آنها مزاحم بود و از این توافق خارج شد. حالا ۵ کشور دیگر در کنار جمهوری اسلامی ایران در این توافقنامه هستند و تاکید دارم نباید در این شرایط هیجانی عمل کنیم.
این نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: برخی می گویند اگر زمان جنگ تحمیلی کار و مسئولیت دست ما بود از وقوع یا ادامه جنگ جلوگیری می کردیم. البته ما به ۸ سال دفاع مقدس افتخار می کنیم ولی هیچ کسی نیست که اگر از او سوال کنید که آیا راضی بودید شرایطی ایجاد شود که بین دوکشور همسایه جنگی رخ دهد و ۸ سال دو کشور را درگیر کند و اینهمه خسارت به هر دو کشور وارد کند؟ قطعا کسی از این موضوع راضی نبود ولی چون جنگ شد دفاع کردیم .
او افزود: امروز همان پیچ تاریخی است که اگر اتفاقی افتاد باز در آینده نگویند چرا آن زمان جلوی جنگ را نگرفتید! بنابراین تاکید می کنم نباید هیجانی رفتار کنیم و به گونه ای برخورد کنیم که غیرمتمدانه و در شان جامعه ایرانی نباشد. جامعه ای که افرادی مثل دکتر ظریف دارد که با رایزنی و گفت وگو ۶ ابرقدرت جهان را با وجود عدم تمایل صهیونیست ها و سعودی ها وارد مذاکره با ایران و امضای این توافق نامه کرده است.
این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین با انتقاد از به آتش کشیدن برجام و پرچم ایالت متحده در مجلس تاکید کرد: به آتش کشیدن پرچم و نماد یک ملت و توافقی که با تلاش و کوشش ۱۲ ساله به دست آمده است، آن هم در مجلسی که محل استقرار نخبگان جامعه است، اقدام غیر قابل دفاع و هیجانی است که با آن موافق نیستیم.
مازنی تاکید کرد که این عمل خواست و نظر قالب پارلمان یا نظر نظام نیست و نظر نظام و اکثریت مجلس از درون آرای این مجموعه به دست می آید و در حال حاضر هم نظر کلی نظام مبتنی بر ادامه و تداوم این دیپلماسی است.
او ادامه داد: تا زمانی که بتوانیم مسائلمان را از طریق تعامل و گفت وگو با کشورها و دولت های باقیمانده در برجام ادامه دهیم و مسائل اقتصادی مان را با دنیا حل کنیم در برجام می مانیم.
نماینده مردم تهران در خانه ملت تاکید کرد: در داخل کشور هم نباید از یکدیگر مچ گیری کنیم و بجای مچ گیری باید از یکدیگر دست گیری کنیم. همه ما یک رهبری نظام، یک مجلس، یک دولت و یک قوه قضاییه داریم و باید ذیل این پرچم متحد جمع شویم تا یک صدا از درون نظام به گوش برسد.

او افزود: نباید مثل صهیونیست ها رفتار کنیم و رفتاری تند توام با ذوق زدگی از خود نشان دهیم و به اندازه آنها از این اتفاق خوشحال باشیم. همچنین نباید همه تخم مرغ هایمان را در سبد برجام بریزیم و از خارج شدن آمریکا خوشحال یا غمگین شویم. ما یک ملت با تاریخ کهن، مذهب و فرهنگی پویا و انقلابی بزرگ با پشتوانه دفاع مقدس هستیم.
این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین از مردم خواست که مثل همیشه که در سختی ها پشت نظام و کشورشان باشند و در این وضعیت اقتصادی به جمع کردن دلار و طلا مشغول نشوند.
مازنی بیان کرد: ممکن است این اقدام سیاست غلط داخلی باشد، ولی پشت همه این قضایا جریانات منسجمی در خارج از کشور وجود دارد که تمامیت ایران را هدف قرار داده است و ما باید نشان دهیم که یک کل همدل و هماهنگ هستیم تا از نظر روانی هم به آرامش برسیم. در غیر این صورت دشمنان در این فضای آشفته استفاده کرده و به هدفشان می رسند.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا