شناسه خبر : 182200
تاریخ ارسال : ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۹:۵۴ ق٫ظ

ادامه تاریکی غبار در سیستان و بلوچستان/برای سی و ششمین روز متوالی هوای زاهدان آلوده شد

/سیستان و بلوچستان مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: امروز بیشینه غلظت ذرات معلق در هوای زاهدان به ۴۳۸ میکروگرم برمترمکعب معادل ۳ برابر حد مجاز رسید و هوای زاهدان برای سی و ششمین روز متوالی آلوده شد.

محسن حیدری  اظهار داشت: در این مدت بیشینه غلظت ذرات غبار در هوای زاهدان به ۷۸۶۴ میکروگرم بر مترمکعب معادل ۵۱ برابر حد مجاز نیز رسیده است.

وی افزود: بررسی های ما نشان می دهد که منشأ اکثر پدیده های خاکدار امسال زاهدان غیر محلی بوده و از سایر نقاط به این شهر نفوذ کرده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد:  با افزایش کانون های تولید گردوغبار در استان و فعالیت بادهای های ۱۲۰ روزه در شمال و جریانات مونسون هند در جنوب استان، فراوانی وقوع پدیده های خاکدار در زاهدان افزایش یافته است.

حیدری خاطرنشان کرد: خشک شدن تالاب های هامون در شمال استان، وجود بیابان های غرب و شرق شهرستان زاهدان، قرارگیری در امتداد کویر لوت و وجود بیابان های گسترده در مرزهای افغانستان و پاکستان  سبب شده تا گردوغبار بیشتری به این شهر منتقل شود.

وی تصریح کرد: فصل گرم سال بیشترین روزهای گردوغباری سال زراعی جاری را به برای زاهدان به ارمغان آورده است طوریکه هم گردوغبار جریانات شمالی یعنی بادهای ۱۲۰ روزه و هم جریانات جنوبی و فعالیت سامانه های همرفتی در بیابان های اطراف، موجب گسیل گردوغبار به این شهر شده است.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: با وجود کاهش شدید بارندگی در استان در سه فصل گذشته، انتظار افزایش فراوانی وقوع پدیده های خاکدار در استان وجود داشت که  البته در این مدت این موضوع به وقوع پیوست.

حیدری در بخش دیگری به شرایط دمایی زاهدان نیز اشاره کرد و گفت: در یک ماه اخیر افزایش دما نیز قدری شرایط را برای مردم دشوار کرد به نحوی که بیشینه دمای هوا زاهدان به مرز ۴۲ درجه سلسیوس نیز رسید.

انتهای پیام

ایسنا

 


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا