شناسه خبر : 139559
تاریخ ارسال : ۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴ ق٫ظ

استاندار خراسان رضوی: فساد اداری و نارضایتی مردمی محصول بروکراسی اداری پوسیده است/ نظام تمرکزگرا امکان پویایی در بدنه استان‌ها ایجاد نمی‌کند/ به اسم دموکراسی و احزاب متأسفانه باندهایی در کشور ایجاد شده و هم‌اکنون نیز وجود دارد که سبب عقب‌افتادگی کشور شده است

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

علیرضا رزم‌حسینی ا در یک‌صد و بیست و نهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی که با حضور تعدادی از مدیران کل استان، مسؤولان ادارات و نهادهای این شهرستان، فعالان اقتصادی، سرمایه‌گذاران، اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا در مجتمع فرهنگی هنری سرو کاشمر برگزار شد، گفت: بیش از ۱۱ سال است که به دلیل اهمیت موضوع اقتصاد و معیشت مردم، هرسال از سوی رهبر معظم انقلاب با موضوع اقتصادی نام‌گذاری شده است و اخیراً نیز در مراسم بزرگداشت ارتحال بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران تأکید داشتند که مسئله امروز کشور، موضوع اقتصاد است، بنابراین به‌عنوان مسؤولان و خدمتگزار مردم بر این سیاست تکیه می‌کنیم و برای تحقق آن تلاش می‌کنیم.

استاندار خراسان رضوی: فساد اداری و نارضایتی مردمی محصول بروکراسی اداری پوسیده است/ نظام تمرکزگرا امکان پویایی در بدنه استان‌ها ایجاد نمی‌کند/ به اسم دموکراسی و احزاب متأسفانه باندهایی در کشور ایجاد شده و هم‌اکنون نیز وجود دارد که سبب عقب‌افتادگی کشور شده است

 استاندار خراسان رضوی ادامه داد: توجه به حوزه اقتصاد بدان معنی نیست که حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، امنیتی، اجتماعی را نادیده بگیریم، اما در کنار همه این حوزه‌ها به مقوله اقتصاد متمرکز می‌شویم و تا جایی که در بضاعت و توانمان است و امکانات در استان وجود دارد بتوانیم کارهایی انجام دهیم.

وی بیان کرد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری یک شاه‌کلید دارد و آن بحث مردمی بودن اقتصاد است و تأکید ایشان بر این بوده که اقتصاد مقاومتی دولتی نیست، بنابراین باید بر پایه مردم انجام شود و مردم برای تحقق آن نقش‌آفرینی کنند.

رزم‌حسینی بیان کرد: در گام دوم بیانیه مقام معظم رهبری، از موضوع اقتصاد به‌عنوان کلیدی‌ترین بخش اداره کشور یاد شده، به‌طوری‌که ضعف‌های مدیریتی و ضعف‌های ساختاری جامعه، چالش‌های درونی و بیرونی برای کشور به وجود آورده است.

استاندار خراسان رضوی تمرکزگرایی را اولین عیوب ساختاری در کشور عنوان کرد و افزود: نظام تمرکزگرا امکان پویایی در بدنه استان‌ها ایجاد نمی‌کند، تمرکزگرایی سابقه طولانی دارد و در برنامه‌های سوم، چهارم، پنجم و حتی برنامه ششم، قانون‌گذار همواره بر تمرکززدایی تأکید کرده، اما تاکنون صورت نگرفته است.

وی بروکراسی اداری و کاغذبازی را دومین ضعف ساختاری دانست و بیان کرد: فساد اداری و نارضایتی مردمی دو محصول بروکراسی اداری در ایران است  و این دست مدیران دولتی نیست، بلکه یک ساختار اداری پوسیده و نحس ۱۰۰ ساله است که روزبه‌روز به این بروکراسی افزوده‌ شده و این موجب نارضایتی مردم و ایجاد فساد در کشور شده است.

رزم حسینی با بیان اینکه اختلافات سیاسی، نزاع‌های سیاسی و جناح‌بندی‌های سیاسی نه‌تنها منجر به تعلل و عدم پیشرفت شد، بلکه سبب ایجاد فاصله و اختلاف میان اقشار مختلف مردم نیز شد، خاطرنشان کرد: به اسم دموکراسی و احزاب متأسفانه باندهایی در کشور ایجاد شده و هم‌اکنون نیز وجود دارد که سبب عقب‌افتادگی کشور شده است.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینکه ۸۵ درصد بودجه کشور که رقمی حدود ۴۱۸ هزار میلیارد تومان است، صرف امور جاری کشور می‌شود، اظهار کرد: دولت دیوان‌سالار کشور را گران اداره می‌کند، به‌طوری‌که در حال حاضر باوجود حدود ۵ میلیون کارمند و ۴ میلیون بازنشسته در کشور تمام سرمایه‌هایی که از محل فروش نفت و درآمدهای مالیاتی کسب می‌کند صرف هزینه‌های جاری دولت می‌شود.

وی به عدم موفقیت در گسترش فرهنگ اقتصادی اشاره کرد و یادآور شد: در مثلث اقتصادی از حضور ائمه جمعه نه برای کار اجرا، بلکه برای اینکه به مردم بگویند که فرهنگ دینی ما چه ارزشی والایی برای معیشت مردم، کار اقتصادی و کارآفرینان و مجاهدان اقتصادی قائل است.

رزم حسینی تأکید کرد: اگر امروز آمریکا و تمامی دشمنان موضوع اقتصاد را نشانه رفتند، به این دلیل است که ما را تحقیر و خرد و تسلیم کنند، بنابراین اقتصاد مقاومتی و اقتصاد مردمی یعنی اینکه ما طاقت داشته باشیم و در برابر مشکلاتی که در این حوزه برایمان ایجاد شده، مقاومت کنیم.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به عدم انسجام دستگاه‌های حکومتی، بیان کرد: باید تمامی مسؤولان  و دستگاه‌های حکومتی، قانون‌گذار و دولتی منسجم و متمرکز بر توسعه و پیشرفت شوند و از موازی‌کاری و حذف یکدیگر پرهیز کنند.

وی امنیت سرمایه‌گذاری و شاخص‌های بهبود سرمایه‌گذاری را دو مقوله مهم و ضروری برای اطلاع‌رسانی به مردم دانست و بیان کرد: اینکه مردم را بی‌اطلاع نگه می‌داریم در حقیقت آسیب به انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی است، مردم ما محرم نظام هستند چراکه حکومت بر پایه آنها است، ما کشور مستقل هستیم و وابسته به قدرت جهانی نیستیم، بنابراین ما حکومت مردمی هستیم که تک‌تک افرادی که در مسند حکومتی مسؤولیت دارند به‌طور مستقیم و غیرمستقیم توسط مردم انتخاب می‌شوند.

رزم حسینی با تأکید بر اینکه فضای کسب کار خراسان رضوی زیبنده این استان نیست، یادآور شد: رتبه هیجدهم فضای کسب‌وکار نشان از این است که یک اشکال و ایرادی وجود دارد، چرا باید نسبت تسهیلات به سپرده به‌طور میانگین در کشور ۸۰ درصد باشد، اما این رقم در خراسان رضوی ۵۶ درصد باشد؟، چرا باید ۴۴ درصد منابع به خارج استان برود؟، این اعداد و ارقام نشان می‌دهد که فضای کسب‌وکار استان یک فضای جذب سرمایه‌گذار و تکریم مجاهد اقتصادی نبوده است.

استاندار خراسان رضوی افزود: پیشوای اول ما شیعیان و پیشوای امروز ما معتقد هستند که کارآفرینی عبادت است و کارآفرینان را عابدین و مجاهدین اقتصادی دانستند، بنابراین هیچ‌کس مجاز نیست که از مسیر غیرقانونی ثروتی را خلق کند، اما در چارچوب مقررات کسی ثروتمند و کارآفرین شد باید موردتکریم قرار گیرد و ثروتش را به حوزه اشتغال، تولید و توانمندسازی مردم هدایت کنیم.

وی با اشاره به اینکه به‌عنوان استاندار می‌توانم دو کار در دوران مسؤولیتم انجام دهم، گفت: اول اینکه امور جاری استان را اداره کنم و مانند ۴۰ سال گذشته یک خدمتگزار جاریه باشم، در محافل، مجالس، همایش‌ها و نمایش‌ها شرکت کنم و تغییر وضعیت را به عهده مجلس شورای اسلامی با اصلاح ساختارها شرط کنم، اما راه دوم این است که نوآوری داشته باشیم و جسارت به خرج دهیم.

رزم‌حسینی با تأکید بر اینکه کارمند دولت نیستم، بلکه امروز آمده‌ام و خودم را وقف آبادانی خراسان بزرگ و خراسان امام رضا(ع) کردم، گفت: برای اینکه فراهم کردن زمینه و ساختارهایی که مانع پیشرفت در سطح استان و کشور است را تا حدی هموار کنیم، طرح مثلث اقتصادی فرهنگی را با همکاری و همراهی تمامی ارکان ارائه کردیم.

وی بابیان اینکه ما حق نداریم مالیاتی که از مردم دریافت می‌کنیم به‌جز آبادانی هزینه کنیم، اظهار کرد: بنابراین باید همه این موارد را به اطلاع مردم برسانیم و آنان را آگاه کنیم که اگر مالیاتی را پرداخت می‌کنند خدمات آبادانی در محل زندگی و کارشان اتفاق می‌افتد، این حکومت دینی ما است که متأسفانه حاضر نشده‌ایم به دلایل مختلف این موارد را مطرح کنیم.

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: خیانتی که چپی‌ها در اوایل انقلاب کردند و سبب شد که تحت تأثیر قرار بگیریم و حجم زیادی از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران مورد بی‌مهری قراردادیم و از کشور رفتند و امروز می‌بینید که فضای کسب‌وکار در کشور رتبه ۱۳۲ در مقابل ۱۵۶ کشور دارد.

رزم حسینی با اشاره به اینکه بیان حقایق به مردم، تضعیف انقلاب نیست، بلکه عین تقویت نظام و انقلاب است، یادآور شد: اگر می‌خواهیم اقتصاد مردمی محقق شود باید مسائل و موارد را با مردم در میان بگذاریم تا برای آن راهکار ارائه شود.

وی بابیان اینکه اقداماتی که در ۶ ماهه اخیر در خراسان رضوی انجام‌شده، در کرمان حدود دو سال طول کشید که همه ارکان را برای اجرای این طرح دورهم جمع کنم، خاطرنشان کرد: از مجموع ۲۳ معین در کرمان کمتر از ۵۰ درصد موفق شدند، اما در طول ۶ ماهه‌ای که در خراسان رضوی این طرح را آغاز کردیم، ۷۱ معین در نقاط مختلف استان عهده‌دار مسؤولیت شدند تا بروکراسی اداری و ایجاد مزاحمت‌هایی که در مسیر راه قرار دارد را حذف کند، به عبارتی به دنبال دور زدن دولت دیوان‌سالار هستیم و در این مسیر بدون ترس در سایه همکاری تمامی دستگاه‌ها ادامه‌دهنده مسیر باشیم.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: متأسفانه تمام خدمات زیربنایی به‌تمامی روستاها رفته و این اقدامات در انقلاب بی‌نظیر است، اما این سبب شد که مردم مهاجرت کنند، به‌طوری‌که نسبت روستایی به شهری کاملاً برعکس شد و جامعه ۷۶ درصدی تولیدی روستایی تبدیل به یک جامعه ۲۴ درصدی شده و همچنان این روند مهاجرت ادامه دارد.

رزم حسینی بیان کرد: معین اقتصادی و نهاد اقتصاد مقاومتی که مورد تأیید مقام معظم رهبری و تمامی مسؤولان قرار گرفته است، می‌خواهد بگوید درست است که این خدمات زیربنایی را به‌تمامی روستاها برده‌ایم، اما کسی می‌خواهیم که این خدمات را تبدیل به پول، شغل و خدمت کند و برای رسیدن به این مهم نیازمند افراد توانمند و مستعد هستیم که در قالب اقتصاد مقاومتی آن را دنبال می‌کنیم.

 وی بابیان اینکه مدل مثلث اقتصادی  آزمایش پس داده است و کارنامه درخشان دارد، اضافه کرد: با همدلی و همگرایی که در این استان وجود دارد و حضور نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی و تمامی ائمه جمعه استان که برای تعالی و پیشرفت استان تلاش می‌کنند این موضوع نهادینه شود و با تغییر مسؤولان این طرح تعطیل نشود.

رزم‌حسینی با اشاره به تأسیس نهاد اقتصاد مقاومتی توسط بخش خصوصی در خراسان رضوی، افزود: در این راستا مجموعه مسؤولان دولتی در این مسیر تنها حمایت و پشتیبانی کنند و این معین‌های اقتصاد مقاومتی هستند که فضا را اداره کنند و با تعویض استاندار و یک مسؤول پروژه تعطیل نشود و مستمر به کارش ادامه دهد.

وی با تأکید بر اینکه در گام دوم مثلث اقتصادی که به‌زودی آغاز می‌کنیم، اقدامات عمل‌گرایانه واقعی که در خراسان رضوی انجام‌ شده را اطلاع‌رسانی و به معرض نمایش می‌گذاریم، یادآور شد: فضای استان را باید به دورانی برگردانیم تا سرمایه‌گذار احساس امنیت کند و این احساس را داشته باشد که مداخلاتی سبب نمی‌شود که متزلزل و ناامن شود.

استاندار خراسان رضوی متذکر شد: خراسان رضوی یک استان ثروتمندی است که عالمیان زیادی به عشق زیارت بارگاه رضوی به این استان سفر می‌کنند و هیچ استانی چنین مزیتی ندارد، چرا باید استان امام رضا(ع) رتبه‌های آسیب‌های اجتماعی در جایگاه‌های بالا قرار داشته باشد.

وی بابیان اینکه ۸۱ درصد زندانیان خراسان رضوی به دلیل مواد مخدر، سرقت و نزاع‌های خیابانی است که ریشه آن در بیکاری است، افزود: هرکسی که لباس خدمت به تن کرده در برابر تک‌تک افراد جامعه مسؤول است، امروز سرانه جاده‌سازی و فرودگاهی ایران بالاتر از کشورهای منطقه است، اما چه فایده‌ای دارد که فرودگاه داشته باشیم، اما سرمایه‌گذار تمایلی به حضور و سرمایه‌گذاری در آن شهر و منطقه را نداشته باشد.

رزم‌حسینی با تأکید بر اینکه ما امروز در جنگ اقتصادی جدی روبه‌رو هستیم، ادامه داد: اگرچه بودجه امسال ۴۱۸ هزار میلیارد تومان است، اما در شرایط فعلی امکان تحقق درآمدها به‌صورت کامل وجود ندارد، بنابراین مدیریت منابع کشور درراستای اولویت‌بندی است و باید این موارد به مردم گفته شود.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به وجود ۳ هزار و ۸۰۰  پروژه نیمه‌تمام در این استان، تأکید کرد: برای تکمیل و بهره‌برداری از این تعداد پروژه نیمه‌تمام به بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است، اما  در شرایط کنونی عقل و خرد جمعی اجازه نمی‌دهد که منابع ملی را صرف پروژه‌هایی کنیم که تکمیل آن چندین سال زمان می‌برد تا به بهره‌برداری برسد.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا