شناسه خبر : 51228
تاریخ ارسال : ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۳:۰۴ ب٫ظ

استاندار گیلان : آرمان ۲۴ خرداد ادامه دارد / چه سخیف است که فردی وارد گیلان شود و از بانوان گیلان نقد غیر منصفانه کند

به گزارش اعتدال شمال به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان دکتر محمدعلی نجفی در این نشست که با حضور معاونین و مدیران ستادی استانداری، فرمانداران و شهرداران در محل سالن غدیر استانداری برگزار شد با تبریک ماه مبارک رمضان این ماه را به تعبیر امام راحل (ره) ماه نبوت عنوان کرد و افزود : امیدواریم خداوند متعال توفیق دهد تا از فرصت‌های این ماه عظیم و شب‌های قدر آن بهره کامل را ببریم.

وی با بیان اینکه باید زمینه برگزاری هرچه با شکوهتر نماز جماعات در تمامی ادارات استان فراهم شود افزود : انشاء ا… خداوند توفیق دهد از فیوضات معنوی این ماه بزرگ بهره گیریم.

استاندار گیلان همچنین با  اشاره به درپیش بودن سالروز خلق حماسه سیاسی مردم در  انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ افزود : انتخاب مردم پیام خاصی را در ۲۴ خرداد  به همراه داشت واین استقبال  از آرمانهای ۲۴ خرداد در انتخابات و نظرخواهی های دیگر تداوم یافت .

وی آشتی جامعه و نزدیکی دولت و ملت را از دیگر پیام های حماسه ۲۴ خرداد دانست و  با اشاره به تأکیدات اخیر رهبر معظم انقلاب درخصوص همراهی دولت و ملت افزود : در همین راستا تأکید دولت علی‌الخصوص رئیس جمهور نیز بر این است که همه باید با هم تعامل داشته و دست به دست هم دهیم و نگذاریم فاصله و انشقاقی در بین مردم و مسئولین ایجاد شود.

دکتر نجفی با بیان اینکه نباید از نقد منصفانه بهراسیم افزود : نقد دلسوزانه و سازنده را به عنوان بزرگترین کمک کاری و یاری دهنده امور خود بدانید.

وی ادامه داد  : در ۲۴ خرداد مردم با حضور ۷۳ درصدی خود پای صندوق‌های رأی در جهت تحقق نگاه رهبری ، حماسه دیگر آفریدند.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه گذر زمان گاهی موجب فراموشی خواهد شد افزود : باید به یاد آوریم که دولت یازدهم در چه شرایط سختی کشور را تحویل گرفت و در این شرایط چه دستاوردهای بزرگی داشته است .

وی ضعف سرمایه های  اجتماعی براساس شکاف عمیق و انشقاق  که در بین جامعه ایجاد شده بود را از جمله بزرگترین مشکلات دولت در ابتدای کار  عنوان کرد و افزود : شکاف اجتماعی ، شرایط نامناسب اقتصادی و تورم بالای ۴۰ درصد، کاهش ارزش پول ایران به یک چهارم، رشد اقتصادی منفی ۵.۸ درصد، نرخ بیکاری ۱۲.۵ درصدی کشور و ۱۵.۱ درصدی استان، وضعیت تأسف بار سیاست خارجی و وضع  تحریم‌های سنگین و ظالمانه از جمله مشکلات در آن زمان بود.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به فضای نامناسب کسب و کار کشور در  دنیا افزود : خوشبختانه ایران امروز در این بخش ۳۰ تا ۴۰ پله صعود کرده است .

وی به موفقیت‌های حاصل شده در بخش فضای کسب و کار استان در ۳ سال اخیر اشاره کرد و با بیان اینکه دولت زمان بسیاری را در بخش اقتصادی و سیاست خارجی اختصاص داد افزود : در این سال‌ها شاهد بودیم بزرگترین چالش های کشور در بخش سیاست خارجی با حضور موفق وزیر امور خارجه و رهنمودهای ارزشمند ریاست جمهوری که یکی از دیپلمات‌های برجسته و کارکشته به گواه همه سیاستمداران بزرگ دنیا است  و همچنین راهنمایی و عنایت رهبر معظم انقلاب  با شهامت و جسارت تیم مذاکره کننده برطرف شد.

وی تاکید کرد :  موفق شدیم بسیاری از سدها را که می توانست خطرات بسیاری برای کشور ایجاد کند، برداریم و همان فضا موجب شده تا در اندیشه رونق و شکوفایی اقتصادی کشور باشیم.

دکتر نجفی افزود : نمی شود با دنیا قهر بود و به آنها صادرات کرد با فضای مهیا شده از سوی دولت ، امروز کشور در اندیشه رونق و شکوفایی اقتصادی است  و حضور پی در پی هیئت‌های سیاسی و اقتصادی کشورهای موثر و بزرگ دنیا در تهران گواه این مدعاست.

استاندار گیلان با اشاره به اندیشه‌ها و اقدامات دولت در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی اظهار داشت : امروز دولت با حرکت و نگاه درون‌زا و تلاش  برای پویایی ظرفیت‌های اجتماعی و اقتصادی در بخش های تولید، صنعت، کشاورزی، خدمات، گردشگری و با استفاده از فرصت‌های دانش روز و اندیشه برون نگر برای توسعه صادرات کشور در حرکت است.

وی با یادآوری درآمدهای بیش از ۱۰۰ میلیارد دلاری در برخی از سالها در دولت نهم و دهم افزود : متأسفانه در طی آن سال‌ها بیشترین واردات را در کشور شاهد بودیم.

دکتر نجفی با بیان اینکه برای نخستین بار در سال ۹۴ صادرات کشور نسبت به واردات آن به میزان ۱ میلیارد دلار افزایش یافته افزود : به یاری خداوند در سال جاری تفاوت خوبی را در این بخش شاهد خواهیم بود.

وی با بیان اینکه در طی ۳ سال گذشته استان گیلان موفق گردید نرخ بیکاری را به ۱۱ درصد تقلیل دهد افزود : جلسات رفع موانع تولید و ستاد تسهیل استان بسیار جدی‌تر از سایر استان‌ها برگزار و تسهیلات خوبی از این طریق به بخش های مختلف هدایت می‌شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه باید مفاهیم حرکت‌های اقتصادی استان و کشور را درک کنیم افزود : متأسفانه برخی سیاست‌های اقتصادی  استان را درک نمی کنند.

دکتر نجفی افزود : الحمدا… آرامش نسبی خوبی را در کشور شاهد هستیم و استان نیز در این بخش زبانزد است.

استاندار گیلان با اشاره به توفیقات خوب حاصل شده در بخش سیاسی، امنیتی و اجتماعی اظهار داشت : برگزاری انتخابات موفق و بدور از هرگونه شائبه و اقدامات صورت گرفته مورد تائید بخش سیاسی و انتخابات گواه این مدعاست.

وی با بیان اینکه باید فرصت حضور را برای جناح‌های سیاسی، احزاب و اندیشه ها فراهم شود افزود :

سیاست  ما حذف هیچ جناح، حزب و اندیشه‌ای در جامعه نیست  .

دکتر نجفی با قدردانی از روحانیت معزز و نماینده ولی فقیه در گیلان ، اعضای شورای تامین ، نمایندگان گیلان ،احزاب و اندیشه های مختلف سیاسی افزود : با کمک همه مسئولین امر اجازه نداده‌ایم که فضای استان امنیتی شود.

وی با طرح این سوال مبنی بر اینکه مگر می‌شود شهردار ، فرماندار و حتی مدیران شهرستانی سیاسی نباشد افزود: منظور از سیاسی بودن، داخل یک جناح و حزب خاص نیست بلکه کارگزاران دولت باید اندیشه های سیاسی دولت را دنبال کنند. اگر چنین نباشد در هر پست و مقامی که باشند خیانت به دولت است .

وی افزود : چنانچه مدیران دستگاه ها اجرایی در انتصاب مدیران شهرستانی با فرمانداران هماهنگ نکرده اند نباید اجاره ورود به آن شهرستان را داشته باشند .

وی ضرورت حفظ سیاست‌های دولت و نظام تأکید کرد و افزود : باید از افراد پاکدست، امین، کاردان، شایسته متخصص و متعهد و حافظ سیاست‌های دولت بهره گیریم.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه اهتمام جدی  به رعایت حقوق شهروندی داریم افزود : حقوق شهروندی جز و اصول اولیه دولت تدبیر و امید است و خود به آن تأکید داشته و پایبند به آن هستیم.

وی صیانت از محیط زیست را از اندیشه‌های دیگر دولت دانست و افزود : نمی‌توانیم توسعه پایدار را بدون حفاظت از محیط زیست به  پیش بریم اما به معنای این نیست که برای هر کار تولیدی محیط زیست مزاحمت ایجاد کند که خوشبختانه این مشکل را در استان نداشته و کمتر داشتیم.

دکتر نجفی اجرای بیمه همگانی سلامت را از جمله اقدامات ارزشمند دولت یازدهم برشمرد و افزود : در اجلاسیه اخیر بیمه سلامت که در گیلان برگزار گردید آمارهای خوبی در این بخش ارائه شد.

وی به رشد ۴ برابری پرداخت‌ها در بیمه سلامت اشاره کرد و افزود : با اجرای این طرح تحولی در بخش سلامت شکل گرفت.

استاندار گیلان با یادآوری مشکلات مردم در رفتن به بیمارستان‌ها و عمل جراحی در سال‌های گذشته افزود : در آن زمان شاهد بودیم که بیمارانی را در سطح خیابانها رها می‌کردند و این اقدامات دقیقاً در همان سال‌هایی بود که دولت بیشترین درآمدها را داشت.

وی با بیان اینکه باید در قضاوت‌های خود انصاف داشته باشیم با اشاره به فرا رسیدن سومین سال حماسه حضور سیاسی مردم اظهار داشت: در سال ۹۴ کشور با ۱۹ میلیارد دلار کمترین درآمد در سال‌های اخیر داشت به گونه‌ای که به میزان یک پنجم درآمد دولت نهم و دهم در برخی از سال‌ها بود.

دکتر نجفی با بیان اینکه جهت دهی و هدایت بخشی از یارانه‌ها تحول سلامت شکل گرفت و زیبا عمل شد افزود : بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب که بیمار جز رنج بیماری، دغدغه دیگری نداشته باشد امروز پرداختی بیمار‌ها به کمتر از ۷ درصد کاهش یافته است.

وی افزود : باید تلاش کنیم تا اعتدال را حفظ و اندیشه توسعه نگری را با آمایش سرزمینی و بهره‌گیری از بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد دنبال کنیم.

استاندار گیلان با تاکید بر ضرورت حضور برابر بانوان در بخش های مختلف گفت: فرمانداران، شهرداران و مدیران باید تلاش کنند تا حضور برابر بانوان در بخش های مدیریتی حفظ شود.
وی تصریح کرد: تلاش کردیم این زمینه در استان فراهم شود و مانع حضور بانوان در عرصه های مختلف نشویم.

وی بانوان گیلان را بانوانی فرهیخته،‌ تحصیلکرده و تأثیرگذار دانست که در کنار مردان در کارهای سخت تولید حضوری فعال دارند و  افزود : کجای کشور همانند زنان گیلان دوشادوش و حتی جلوتر از مردان با زحمت و تلاش برنجی را که با رنج تولید می‌شود به ثمر می‌رسانند.

دکتر نجفی همچنین با اشاره به حضور فعال بانوان گیلانی در تولید زیتون، مرکبات، کیوی، صیفی جات، گل گاوزبان و بادام زمینی اظهار داشت : بانوان گیلان همچنین حضوری فعال در تولید دارند.

وی با بیان اینکه چه سخیف است که فردی وارد گیلان شود و از بانوان گیلان نقد   غیر منصفانه  کند افزود : سخیف تر آن است که عده‌ای در داخل استان حرکت دهنده  وسینه زن آن بخش باشند.

دکتر نجفی گفت : آنها چشمشان را در جامعه می‌بندند و این همه رنج و حضور ۶۰ درصدی بانوان را در کنکور سراسری و دانشگاه‌ها نمی‌بینند و  این افراد چه نگاهی دارند و  کجا را می‌بینند.

 وی افزود : کمتر از یک ماه گذشته حضور مادران، فرزندان و همسران شهدا را در پاسداشتی که زبانزد بود  مشاهده نمی‌کنند .

استاندار گیلان با توصیه به این افراد که به خانه مادران شهید بروید و ببینید چه می‌خواهند افزود : توجه به رفاه معیشت ، اشتغال جوانان ، مسائل اجتماعی و اعتیاد درخواست این عزیزان است .

وی  گیلان را آغازگر مذهب افتخار آمیز تشییع در کشور عنوان کرد و افزود:  امروز نماینده معزز ولی فقیه در گیلان که خود از بزرگان و نویسندگان است و بیش از ۷۰ تألیف مورد توجه در ایران و دنیا دارد متولی حوزه های فرهنگی و عبادی استان و نظریه پرداز این بخش  کشور است و نباید جلوتر از ایشان حرکت کرد.

دکتر نجفی افزود : با اقامت سالانه بیش از ۳۴ میلیون مسافر در گیلان اندیشه‌های مختلف وارد استان می‌شود.

استاندار گیلان با اشاره به اهیمت اجرای طرح‌های سالم سازی دریا اظهار داشت : در این طرح‌ها باید رعایت حجاب، عفاف، حرمت خانواده‌ها و در کنار آن آرامش و آسایش افراد دیده شود.

وی با اشاره به برگزاری نماز جماعات در سواحل در کنار استفاده از دریا اظهار داشت : اگر چه مشکلاتی در تأمین اعتبارات وجود داشته و دولت با سختی توانست حقوق و مزایا را بپردازد اما طرح‌های سالم سازی دریا باید به جد دنبال شود.

وی نظام مدیریت یکپارچه و دادن اختیارات بیشتر به استانداران را از جمله طرح‌ها در بخش سواحل عنوان کرد و افزود : شکل گیری سازمان عمران و سواحل جزو خواسته‌های استان بوده و با تشکیل آن و اختیاراتی که داده خواهد شد بسیاری از مشکلات کاهش می یابد.

دکتر نجفی بر ضرورت پیگیری مصوبات سفر تأکید کرد و افزود : تمامی خواسته‌های استان از قبیل راه آهن، آزاد راه، نوسازی اراضی، آبیاری تحت فشار، بهره گیری از فرصت دریا، احداث سد، بیمارستان، پل، بزرگ راهها در سفر رئیس جمهور به آن پرداخته شده و علی رغم محدودیت اعتباری در سال گذشته رقم خوبی به استان اختصاص داده شده است.

استاندار گیلان ادامه داد : با وجود کمبودها ، سال گذشته اعتبارات خوبی در این زمینه به استان اختصاص داده شد و اعتباراتی را که دولت سال گذشته نتوانست تامین کند، امسال در اعتبارات سال دوم آمده و خواهد آمد.

وی با بیان اینکه مدیران باید نخستین کار روزانه خود را با بررسی پروژه‌های سفر آغاز کنند افزود: انضباط اداری و  مالی باید سر آغاز هر گونه حرکت مدیریتی باشد.

دکتر نجفی با بیان اینکه شهرداران با مشکلات کار می‌کنند خواستار حضور جدی آنان در بحث انضباط اداری و مالی شد و گفت : اگرچه شهرداران امروز با مشکلات کار می کنند اما باید در خصوص برخی اظهار نظرهای تند  وهنجار شکن افراد  سعه صدر داشته باشند.

استاندار گیلان همچنین بر ضرورت وفاق شهرداران با شوراها  تأکید کرد .

وی همچنین استخدام‌های بدون مجوز را جرم دانست و افزود : شهرداری که سال گذشته اگر کمک مرکز و استان نبود نمی‌توانست حقوق یومیه خود را پرداخت کند متأسفانه همان شهردار به بهانه‌های مختلف بدون اجازه نیرو جذب می‌کند که خلاف بوده و جزو تخلفات اداری است.

استاندار گیلان با بیان اینکه اندیشه ما، رأفت اسلامی، گذشت، راهنمایی و ارشد است افزود : این همان اندیشه‌ای است که در سازمان های نظارتی و بازرسی هدایت کردیم .

استاندار گیلان تاکید کرد: فرمانداران ساخت و سازهای غیرمجاز حاشیه شهرها و شهرداران در حوزه شهری را نظارت کنند و از مساعدت مدیریت شهری و روستایی استانداری نیز بهره مند شوند.
دکتر نجفی با بیان اینکه دولت به این جمع بندی رسیده که پروژه‌های درحد ۵۰ درصد پیشرفت خود را واگذار و به دنبال مجریانی است که بتوانند آنها را اجرایی کند افزود : جز در موارد خاص و استثنایی که پروژه‌ای در توسعه شهر و شهرستان موثر و جایگزین خواهد بود به هیچ عنوان نباید پروژه جدیدی تعریف شود.

وی افزود : واگذاری پروژه‌ها جزو اولویت‌های ما است .

دکتر نجفی با ابراز خرسندی از عملکرد موفق برخی از شهرداری‌های کوچک در تفکیک زباله افزود : هنوز در بحث پسماند با مشکلات جدی مواجه هستیم که باید دنبال شود.

وی از برگزاری نشست درخصوص ساماندهی پسماندهای شمالی با حضور استانداران در تهران خبر داد.

استاندار گیلان از تعامل خوب مدیران با نمایندگان مجلس خبر داد و افزود : باید در بحث ملی از فرصت وجود نمایندگان برخوردار شویم.

وی افزود : نظر همه عزیزان مجلس کمک به توسعه استان و حرکت‌های کلان استانی و ملی است.

وی با بیان اینکه آغاز خوبی را با نمایندگان مجلس دهم شاهد هستیم افزود : فضا و اندیشه مجلس دهم تعامل و همکاری، همیاری بیشتر و حمایت از برنامه‌های دولت است.

نماینده عالی دولت در گیلان افزود : اندیشه متفاوت و غیر همسو طبیعی است ولی اهداف و دغدغه مشترک برای توسعه استان وجود دارد.

وی کل اعتبارات تملک دارایی ملی و استانی گیلان را هزار و ۳۵۰ میلیاردتومان عنوان کرد و افزود : این رقم نسبت به سال گذشته از رشد ۲۵ درصدی برخوردار است.

وی به اختصاص ۶۵۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی به گیلان در سال ۹۵ اشاره کرد و افزود: امسال ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبارات استان از محل منابع ملی است.

دکتر نجفی از رشد ۱۳ درصدی اعتبارات هزینه‌ای استان نسبت به سال گذشته خبر داد و افزود : در سال جاری میزان ۳۲۵ میلیارد تومان اعتبارات در بخش هزینه‌ای برای استان در سال جاری در نظر گرفته شده است.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا