شناسه خبر : 106093
تاریخ ارسال : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۸:۵۶ ق٫ظ

استقبال عضو جامعه روحانیت از کناره گیری برخی از ائمه جمعه به علت کهولت سن

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

استقبال عضو جامعه روحانیت از کناره گیری برخی از ائمه جمعه به علت کهولت سن

اینکه شخصی به دلیل سن و سابقه و… از امامت جمعه اعلام کناره‌گیری کند، امری طبیعی بوده و چندان مساله جدیدی نیست. در این راستا برای تقویت نمازجمعه افرادی جایگزین امامان جمعه سابق می‌شوند که البته این تقویت جدای از تغییر یا جایگزینی شخص امام‌جمعه به عوامل مختلفی بستگی دارد.

 

به گزارش خط اعتدال، نخست اینکه سخنان، خطبه‌ها، تحلیل‌ها و امام‌جمعه باید مقبول بوده و شخص امام‌جمعه در تحلیل‌های خود و خطبه‌هایی که می‌خواند جاذبه داشته باشد.

یکی دیگر از راه‌های تقویت نمازجمعه این است که خطبا سخنان جدید از تریبون نمازجمعه بیان کنند تا مردم برای شنیدن مطالب جدید به نمازجمعه بیایند.

نکته دیگر اینکه تبلیغات دیگران مثل سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات، جامعه وعاظ، جامعه مبلغان و ائمه جماعات باید هم خود در نمازجمعه شرکت کرده و مردم را نیز به شرکت در این فریضه عبادی سیاسی دعوت کنند. این دعوت و تبلیغ یقینا در نوع خود در مردم ایجاد علاقه خواهد کرد تا حضور پر شکوه‌تری در نمازجمعه داشته باشند. از طرف دیگر با توجه به اینکه در حال حاضر بیشتر شرکت کنندگان در نمازجمعه افراد پا به سن گذاشته هستند. باید سازوکاری فراهم شود تا در مراکز استان‌ها نیز مثل تهران مردم به سهولت به نمازجمعه دسترسی داشته باشند.

از جمله عوامل متعدد برگزاری با شکوه نمازجمعه جذب و اقناع افراد شرکت کننده توسط امام‌جمعه است. ائمه محترم جمعه باید با کارشناسان سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مشورت کرده و از مشاوره آنها در چگونگی بیان مطالب و دقت در آمارها کمک بگیرند. کشور در حوزه‌های مختلف با مسائل مختلفی مواجه است یا حوادثی در کشور رخ می‌دهد که امامان جمعه باید جهت ابراز نظر صحیح‌تر دارای مشاورانی باشند که در مواقع لزوم از آنها مشورت بگیرند.

اگر ائمه محترم جمعه در طول زمانی که می‌خواهند خطبه بخوانند به مشورت بها دهند و از نظر کارشناسان بهره بگیرند یقینا نمازجمعه می‌تواند جاذبه داشته باشد و برکات خود را ابلاغ کند. گرچه مطرح می‌شود که کناره‌گیری برخی از ائمه جمعه به علت کهولت سن موجب جوانگرایی در میان ائمه جمعه خواهد شد، اما اگر به ۳۹ سالی که نمازجمعه برگزار شده دقت کنیم مشاهده خواهیم کرد زمانی که مقام معظم رهبری به امامت جمعه رسیدند ۴۰ سال سن داشتند یا مرحوم آیت‌ا… هاشمی چند سال بزرگتر بود. از این رو خیلی نباید به سن و سال افراد بها داد بلکه آنچه مهم‌تر است محتوا و مطالبی است که بیان می‌شود. اگر امام‌جمعه به نحوی اقناعی صحبت کند که مردم فکر کنند سخن آنها را می‌گوید و به عبارت دیگر سخنگوی آنهاست، این مساله به جاذبه آن کمک می‌کند./خبر آنلاین

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا