شناسه خبر : 164683
تاریخ ارسال : ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۸:۱۹ ق٫ظ

استمرار و تداوم تعهدات دولت در انجام طرحها و پروژه های زیرساختی و عمرانی سازمان برنامه و بودجه پیشقراول تحقق توسعه و جهش تولید در شرایط بحرانی

سفرهای استانی «دکتر محمد باقر نوبخت» معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه و بازدید و برررسی ها و پیگیری های سازمانی و میدانی ایشان در زمینه طرح ها و پروژه های زیرساختی و عمرانی کشور، در کنار سایر وظایف و مأموریت های این سازمان در سال ۹۹ نیز همچنان تداوم دارد تا دولت و سازمان برنامه و بودجه بتوانند به تمامی قول ها و وعده هایی که به مردم ایران داده اند عمل کنند و کشور را برای تحقق اقتصاد مقاومتی و مقابله با بحران ها و از جمله تحریم اقتصادی و نیز مهیا شدن بیش از پیش برای جهش تولید و خودکفایی ملّی مهیا و تجهیز سازند.

استمرار و تداوم تعهدات دولت در انجام طرحها و پروژه های زیرساختی و عمرانی سازمان برنامه و بودجه پیشقراول تحقق توسعه و جهش تولید در شرایط بحرانی
دکتر نوبخت از جمله مدیران ارشد نظام است که تمام وقت و توان خود را، حتی در روزهای پایان هفته و تعطیلات نیز صرف پیگیری امور عمرانی و پروژها و حضور میدانی و بازید از روند اجرایی امور و بررسی مشکلات و نیازها و تخصیص و تأمین منابع مالی پروژه ها و طرح زیرساختی و عمرانی کشور می کند. تجربیات برنامه ای و بودجه ای دکتر نوبخت موجب اشراف و احاطه وی به ضرورت ها و نیازهای راهبردی و زیرساختی کشور شده است؛ از این جهت وی با نگرش و رویکرد یکسان و عادلانه به توسعه ی یکپارچه همه مناطق و استانهای کشور، با عزم و اراده ای قاطع و جدّی به اجرایی کردن و علمیاتی سازی برنامه های توسعه کشور اهتمام ویژه ای دارد. گزارش سفرها، بازدیدها و پیگیری های مستمر وی در زمینه های یاد شده گواه روشنی بر این واقعیت است.
ادامه این روند در سال جاری در حالی صورت می گیرد که دولت همچنان با دو بحران مهم یعنی تحریم های اقتصادی ظالمانه دشمن و بحران شیوع کرونا درگیر است و این دو پدیده هزینه ها و موانع دشواری را پیش روی دولت قرار داده است. بر این اساس دکتر نوبخت اخیراً با اشاره به تنگناهای درآمدی دولت، خاطرنشان کرد: «هنر دولت این است در شرایطی که نفت ما به فروش نمی رسد و شیوع کرونا و رکود ناشی از آن دریافت مالیات را دچار مشکل کرده، بتواند کارهای عمرانی را به انجام برساند.» وی همچنین یادآور شد که «کشور یکی از شدیدترین و پرمضیقه ترین دوران مالی خودش را تجربه می کند»؛ اما این سبب نشده که دولت هیچ پروژه عمرانی را به خاطر بودجه متوقف کرده  و طبق زمان بندی پیش نرود.
واقعیت غیر قابل انکار این است که به گفته معاون رئیس جمهور، کشور یکی از دشوارترین دوران مالی خودش را تجربه می کند، اما هنر دولت این است که با اولویت بندی و تخصیص بهینه اعتبارات عمل کند و با صرفه جویی در بخش جاری، نسبت به پرداخت های کارکنان، واقعیت ها را در نظر بگیرد. با این همه سیاست دولت نه حفظ وضع موجود، بلکه بهبود شرایط است. از این جهت دکتر نوبخت معتقد است: «هر چند امسال با شرایط کاملا متفاوتی نسبت به سالهای قبل مواجهیم، اما در مقایسه با کشورهای بزرگ شاهد مدیریت دقیق کشور هستیم.»
از آنجا که نفت و مالیات از عمده ترین منابع درآمدی کشور هستند که هم اکنون بدلیل تحریم امکان فروش نفت را نداریم و وصول مالیات هم بدلیل شیوع کرونا و دستور ستاد مدیریت ملی کرونا با تعویق سه ماهه مواجه شده و امکان وصل این درآمدها را هم نداریم، به ناچار باید در این شرایط از آنها برای تامین درآمد کشور چشم پوشی کرد و تنها راه، واگذاری دارایی های مالی اعم از مولد سازی و واگذاری و یا استفاده از ظرفیت های بزرگ منابع کشور است.
سفرهای استانی دکتر نوبخت بویژه سفر به استان گیلان و سیستان و بلوچستان، نشان داد که دولت با همه مشکلات و موانع به دنبال انجام تعهدات خود در بخش های مختلف اقتصادی و عمرانی است که عملکرد و رویکرد بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است.
از جمله دستاوردهای دولت در سال جاری می توان به تکمیل ۷۳۰ کیلومتر راه چابهار به زاهدان با همکاری و انعقاد تفاهم‌نامه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء برای انجام ۵۰۰ کیلومتر از این طرح و تکمیل مابقی و بهره‌برداری از آن تا پایان سال جاری است. در بخش حمل و نقل ریلی، تمامی حلقه های منفصله در شبکه ریلی شناسایی شده و بر این اساس برنامه ریزی شده که حداقل ۷۳۰ کیلومتر راه آهن بندر چابهار به زاهدان و شبکه سراسری وصل شود. بر این اساس پروژه راه آهن ۷۳۰ کیلومتری چابهار و زاهدان نیازمند تامین منابع مالی جدید است که دولت همه منابع را تامین خواهد کرد تا پروژه های عمرانی به بهره برداری برسند. همچنین پروژه های مختلفی طی چندین ماه گذشته با همه مشکلات بهره برداری شده که از جمله آنها آزادراه همت به کرج، تهران – شمال، راه آهن هشتگرد شامل ۱۳۲ کیلومتر مسیر دوخطه می باشد.
بنابر اظهار رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور دولت از هیچ کمکی در خصوص تأمین اعتبار برای پروژه‌های قابل بهره‌برداری دریغ نمی‌کند، که تداوم و تکمیل پروزه های مختلف در استانهای کشور گواه این عزم و مدیریت جهادی دولت است. وی همچنین اذعان داشت که سازمان برنامه‌وبودجه فهرستی را از پروژه‌های قابل بهره‌برداری تهیه‌کرده و متناسب با زمان و برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده و برای نخستین بار با اختصاص ۳۱ هزار میلیارد تومان به پروژه‌های عمرانی در تلاشیم این پروژه‌ها را به بهره‌برداری برسانیم. وی همچنین از اختصاص ۸۰ هزار میلیارد تومان به پروژه‌های قابل بهره‌برداری در کشور خبر داد و گفت: سازمان برنامه‌وبودجه خود را برای تکمیل پروژه‌های قابل بهره‌برداری تجهیز کرده و ۸۰ هزار میلیارد تومان را به این پروژه‌ها اختصاص خواهد داد؛ زیرا افتتاح این پروژه‌ها باعث پیشرفت کشور می‌شود. لذا تخصیص اعتبارات نقدی به پروژه های قابل بهره برداری در سال ۹۹ براساس برنامه زمان بندی تا پایان سال از اولویت های سازمان برنامه و بودجه است. در این راستا بر مبنای لیستی که در سازمان برنامه و بودجه تهیه شده، تاکنون بالغ بر ۳۱ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان اعتبار (تا هفتم خرداد ماه امسال) جهت طرح های عمرانی به خزانه ابلاغ شده است. قابل ذکر است که این میزان تخصیص اعتبار برای طرح های عمرانی در این موقع از سال، در تاریخ بودجه ریزی کشور بی سابقه است.
تکمیل، افتتاح و بهره برداری از راهها، سدّها و سایر پروژه های عمرانی در سایر استانها از جمله استان گیلان، تسریع در تکمیل طرحهای نیمه تمام تا افتتاح و بهره برداری بیش از ۲۰۰۰واحد مسکن روستایی ویژه مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان و نیز بهره‌برداری از۱۳۲ کیلومتر آزادراه میانه – بستان آباد به تبریز و همدان به سنندج و اردبیل و غیره را باید از جمله برنامه هایی دانست که در ماههای آغازین سال جاری و طی یک برنامه زمان بندی مشخص، مورد تأکید و توجه ویژه دولت قرار گرفت. معاون رئیس جمهوری با تصریح بر اشراف سازمان برنامه و بودجه به تمام ابعاد پروژه ها، اعلام داشت که علی رغم بازدید، حضور و پیگیری کارشناسان سازمان از پروژه های عمرانی، خود نیز شخصا استان به استان از پروژه های عمرانی سرکشی خواهد کرد.
علاوه بر امور مرتبط با بخش زیرساخت های عمرانی باید به سایر وظایف و مأموریت های سازمان برنامه و بودجه نیز اشاره کرد که تأمین اعتبار و تخصیص بودجه برای آنها دشواری ها و مشکلاتی را بهمراه دارد، اما به اذعان دکتر نوبخت دولت خود را موظف به انجام همه موارد بر اساس تعهدات این سازمان می داند. از آن جمله باید به پرداخت حقوق کارکنان و بازنشستگان، پرداخت یارانه ها و کمک های معیشتی، پرداخت معوقات و پاداش های کارکنان و مانند آن اشاره کرد.
این در حالی است که سقف بودجه دولت طی سال گذشته و امسال افزایشی نداشته و نیز طرح های عمرانی نیمه کاره فراوانی وجود دارد، اما باید با اولویت بندی طرح های قابل بهره برداری در سال ۹۹ و طرح های مهم، اعتبارات لازم تخصیص داده شود تا مردم از رفاه برخوردار شوند. مجموعه ی این شرایط و وضعیت، دشواری و اهمیت کار دولت و سازمان برنامه و بودجه را به وضوح نشان می دهد.
با این حال همکنون پروژه های متعددی در کشور در دست اجراست. پروژه های اقتصاد مقاومتی تعریف شده استان ها بیش از ۸۰ پیشرفت فیزیکی دارد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی به عنوان یکی از دستگاههای نظارتی کشور بر این امر نظارت دارد و عملکرد دستگاهها را ارزیابی می کند. همچنین تا کنون۱۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از تبصره ۱۸ و ۱۴ برای طرح های جهش تولید تعیین شده که استان ها می توانند از آن برای توسعه اشتغال و استان و کاهش نرخ بیکاری بهره گیرند.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا