شناسه خبر : 105875
تاریخ ارسال : ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱:۴۳ ق٫ظ
سيده فاطمه حسيني ، نماينده مجلس خبر داد:

اصلاح قانون برای مشارکت اقتصادی برابر

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

۴٢نماینده مجلس طرحی را با عنوان «امنیت شغلی زنان در دوران بارداری و شیردهی» پیشنهاد کرده‌اند که این هفته در صحن به آن رسیدگی می‌شود. این طرح در پی آن پیشنهاد می‌شود که دیوان عدالت اداری جلوگیری از اخراج زنان شاغل در دوران مرخصی زایمان و شیردهی را ملغی کرده‌بود. «سیده فاطمه حسینی» یکی ازطراحان این طرح که تلاش دارد امنیت خاطری برای مادران شاغل با قانونی شدن آن فراهم کند، به پرسش‌های «اعتماد» در این باره پاسخ داده است که می‌خوانید.

هر طرحی که بتواند امنیت روانی و مالی مادران شاغل را فراهم آورد عمل به توصیه‌ مقام معظم رهبری در توجه به افزایش جمعیت است. اساسا امنیت روانی _ اقتصادی افراد جامعه تا چه اندازه در رغبت آنان به داشتن فرزند می‌تواند موثر باشد؟

در پاسخ به این سوال باید به این اشاره کنم که ضعیف بودن قوانین حمایتی از زنانی که به مرخصی زایمان می‌روند، در حفظ امنیت شغلی آنها بعد از بازگشت از زایمان باعث می‌شود که آنها مجبور به انتخاب بین صاحب فرزند شدن و ادامه دادن به کارشان شوند. به نحوی چنین مساله‌ای خصوصا در بخش غیر دولتی مشاهده می‌شود. ما‌سیاست‌های کلی جمعیت، تلاش برای افزایش جمعیت کشور و نرخ باروری را داریم. در سیاست‌های کلی جمعی و در ماده صد و دو قانون برنامه ششم هم به این موضوع تاکید شده است. از طرف دیگر در تبصره دوی ماده سه قانون، به امنیت شغلی مادران بعد از پایان مرخصی زایمان و در دوره شیردهی و ترویج تغذیه با شیر مادر تاکید شده است. یک سوی دیگر ماجرا هم تبصره یک ماده هفتاد و شش قانون کار و بند ٩ ماده دو قانون تامین اجتماعی است که به موضوع امکان بهره‌مندی زنان شاغل از مرخصی زایمان برای حفظ سلامتی خود و فرزندان‌شان اشاره کرده است. اما با وجود هزینه‌هایی که این مرخصی زایمان زنان برای این گروه از افراد دارد، بعد از بازگشت فرد از مرخصی زایمان به دلیل هزینه‌هایی که عدم حضور فرد و جایگزینی او در طول آن ایام برای آنها دارد، کارفرمایان عموما نسبت به خاتمه قرارداد تمایل بیشتری دارند.

یکی از نکاتی که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد دستاوردهای روانشناسی کار در مورد انضباط بیشتر زنان در محل کار است. بنابراین وقتی در نگاه کلی زنان منضبط‌تر از مردان در محیط کار ظاهر می‌شوند مرخصی زایمان و دوران شیردهی پاسخی به آن انضباط هم خواهد بود؟

بحث این است که اگر تلاش بر این باشد که نرخ مشارکت اقتصادی زنان افزایش پیدا کند و شکاف جنسیتی در زمینه مشارکت اقتصادی کاهش پیدا کند، طبیعی است که باید حمایت‌هایی که در راستای فرزند آوری می‌شود، حمایت از خانواده باشد. به نحوی که به هر صورت استفاده و بهره‌مندی از حمایت‌های یک جانبه برای هر گروه هدفی که در بازار اشتغال و کار حضور دارند، حتما در بلندمدت منجر به کاهش مشارکت اقتصادی همان گروه و کاهش رقابت مزیتی آن گروه نسبت به سایر گروه‌ها خواهد شد. به دلیل رغبت کمتری که کارفرمایان به دلیل مزایایی که باید برای اینها قائل باشند، پیدا می‌کنند و این رغبت کمتر باعث می‌شود که آنها در برابر گروه‌های رقیب فرصت برای حضور در بازار اشتغال را از دست بدهند. با توجه به اینکه نرخ مشارکت اقتصادی در کشور ما برای زنان نرخ پایینی است و از طرف دیگر هزینه‌های بسیاری در زمینه توسعه آموزش و افزایش سطح آموزش در زنان شده است و الان فارغ‌التحصیلان زن دانشگاهی نرخ بالایی را در بازار کار تشکیل می‌دهند و همچنین رغبت و تمایل زنان برای اشتغال بالاست و یکی از مطالبات جدی آنها حضور در بازار کار و اشتغال است، باید تلاش شود حمایت‌هایی که برای فرزندآوری می‌شود، هزینه‌های مالی فرزندآوری را صرفا به زنان تحمیل نکند. در برخی کشورها برای این موضوع یکی از راهکارهایی که دیده‌اند این است که اختیار بهره‌مندی از مرخصی فرزندپروری برای هر یک از والدین را آزاد می‌گذارند. هرچند که اغلب موارد زنان از این مرخصی استفاده می‌کنند اما خود اختیاری بودن آن (ولو اینکه در برخی کشورها یکی- دو ماه اجباری برای پدر قرار می‌دهند) منجر به این می‌شود که در هر صورت وضعیت رقابتی در بازار کار را زنان از دست ندهند و در نتیجه تمایل آنها برای فرزندآوری کاهش پیدا نکند.

در کشورهای اسکاندیناوی مرخصی زایمان فقط برای زنان نیست و مردان به عنوان پدر می‌توانند از این مرخصی بهره بگیرند. آیا بهتر نیست مرخصی زایمان تغییر نام یافته هم مردان و هم زنان را دربربگیرد تا خانواده در ایام به دنیا آمدن نوزاد وقت مناسب داشته باشد؟

با توجه به اینکه ما این خلأ قانونی را احساس کردیم، برای نوشتن طرحی که امنیت شغلی مادران و زنان را در دوره پس از زایمان و شیردهی تضمین کند، به نحوی این طرح را طراحی کردیم که در بلندمدت مانع مشارکت اقتصادی زنان نباشد و منجر به کاهش مشارکت اقتصادی آنها نشود. بنابراین کارفرمایانی که قرارداد کار موقت آنها با زنان در دوره شیردهی یا زایمان خاتمه پیدا می‌کند، موظف می‌شوند که تاریخ پایان قرارداد کار را به پایان زمان شیردهی منتقل کنند. این برای کارهایی است که ماهیت مستمر دارند. در صورتی که کاری ماهیت غیرمستمر داشته باشد، قرارداد در طول دوره شیردهی تا پایان کار خاتمه پیدا نمی‌کند. بنابراین در پایان این طرح یک راهکار تشویقی برای کارفرمایانی که مشمول این طرح می‌شوند، قرار دادیم و آن هم به این شکل است که کارفرما از پرداخت سهم بیمه تا پایان دوره شیردهی مادر معاف و دولت مکلف باشد که منابع لازم را از محل اعتبارات موضوع ماده هفتاد و یک قانون برنامه ششم لایحه بودجه سالانه پیش‌بینی کند. ماده هفتاد و یک قانون برنامه ششم اعتباراتی را برای کارفرمایانی که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را استخدام کنند و به کار بگیرند، قائل می‌شود و یکی از آن امتیازات همین حق بیمه سهم کارفرما است. نظر ما این بود که این طرح می‌تواند منجر به افزایش جمعیت شود و از طرف دیگری هم احساس امنیت مادران در دوره شیردهی که روی سلامت روان مادر و کودک بسیار تاثیرگذار است و تمایل آنها را به فرزندآوری افزایش می‌دهد. از طرف دیگری در بلندمدت مانع مشارکت اقتصادی آنها نباشد. این کار مشوقی برای کارفرمایان است و بخش اول و بخش دوم لازم و ملزوم هم هستند و این طرح بدون این تبصره تشویقی ناقص است.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا