شناسه خبر : 134275
تاریخ ارسال : ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۲:۱۰ ب٫ظ
واعظی در حاشیه جلسه دولت:

اقدام آمریکاعلیه سپاه تاثیری براقتصاد ندارد/دنبال جنگ روانی هستند

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در حاشیه نشست هیأت دولت در جمع خبرنگاران در خصوص تحریم شدن سپاه توسط آمریکا اظهار داشت: این کاری که دولت آمریکا انجام داد اقدامی عجولانه، تبلیغاتی و هدیه‌ای به نتانیاهو در آستانه انتخابات این رژیم بود و قصد داشت به نوعی انتخابات آنجا را تغییر دهد.

 

وی با بیان اینکه اقدام آمریکا در خصوص سپاه پاسداران، جنگ روانی است، گفت: آنها می‌خواهند اقدامشان به لحاظ اقتصادی تأثیرگذار باشد. آنها قصد داشتند شرایط ایجاد شده مبنی بر وحدت و همبستگی ملی در کمک‌هایی که به مردم سیل زده صورت گرفت را بهم بریزند ولی شکر خدا دیدیم که نتیجه عکس داده است.

واعظی افزود: مردم، همه ارگان‌ها، قوای سه‌گانه و دستگاه‌های مختلف یک صدا از سپاه عزیزمان حمایت کردند و اقدام آمریکا موجب افزایش محبوبیت سپاه شد. ما سپاه را بخش بسیار با اهمیتی از کلیت نظام می‌دانیم و نمی‌توانیم سپاه را از توفیقات بزرگی که در چهل سال گذشته هم در جنگ و هم در صلح داشتیم جدا بدانیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به بیانیه مهم شورای عالی امنیت ملی در خصوص محکومیت اقدام آمریکا، بیان کرد: روز گذشته آقای روحانی هم در سخنرانی خود در اجلاس روز ملی فناوری هسته‌ای، آنطور که در شأن سپاه بود مواضع حمایتی از سپاه داشتند.

وی تصریح کرد: امروز هم در دولت این موضوع را بحث کردیم، آقای رئیس جمهور دستور دادند که همه دستگاه‌ها باید به گونه‌ای اقدام کنند که یک صدا بیرون بیاید و آن هم موضع حمایتی از سپاه باشد و طرف مقابل بداند که اقدام آمریکا یک کار تبلیغاتی است.

واعظی گفت: مردم ما هم مطمئن باشند که هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. آنها می‌خواهند روی ارز و اقتصاد تأثیر بگذارند ولی نمی‌توانند. وقتی ملت، دولت، مجلس، قوه قضائیه، دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف روی یک موضوع مشخص متحد باشند، قطعاً اتفاقی نخواهد افتاد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در خصوص اقدامات دولت در قبال تأمین مایحتاج مردم مناطق سیل زده، گفت: مهمترین دغدغه و کاری که دولت از دو سه روز مانده به عید تا به امروز در دستور کار خود دارد، این است که جلوگیری کنیم از اینکه این سیل بی سابقه تلفات و خسارات انسانی نداشته باشد.

وی ادامه داد: سیل یک پدیده‌ای است که در کشورهای مختلف از جمله ژاپن، کشورهای اروپایی، آمریکا و دیگر کشورها آمده و آسیب‌هایی هم زده است با اینکه بهترین روش‌های پیش بینی هوا را دارند. در ایران هم این موضوع اتفاق افتاد.

رئیس دفتر رئیس جمهور بیان کرد: متأسفانه با حجم عظیم سیلی که در سراسر کشور داشتیم، تعدادی از عزیزان ما جان خودشان را از دست دادند که ما برای هر یک نفر هم ناراحت هستیم. ولی تلاش‌های گسترده‌ای که همه اعم از نیروهای بسیج، ارتش، سپاه، هلال احمر، فرمانداری‌ها، استانداری‌ها و بقیه برای جلوگیری از وقوع مجدد سیل و کمک به سیل زده‌ها برای کاهش تلفات انسانی داشتند، قابل تقدیر است.

واعظی افزود: ما بلافاصله پس از وقوع سیل عملیات امداد و نجات را داشتیم، ما تلاش کردیم که به نوعی هرکسی که گرفتار سیل شده است را سرپناهی بدهیم و آنها را از منظر مایحتاج زندگی تأمین کنیم.

وی بیان کرد: البته ما بر اساس اطلاعاتی که از هواشناسی داریم، یکی دو باران دیگر هم تا آخر فروردین خواهیم داشت. یکی از دلایلی که سدها را تخلیه می‌کنیم این است که در مرحله بعد بار دیگر با سیل مواجه نباشیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: مهم این است که ما بتوانیم پُل ها و جاده‌هایی که خسارت دیده اند را بازسازی کنیم. برای خانه‌های مردم و مزارع کشاورزی آنها برنامه داریم.

واعظی ادامه داد: با مجلس شورای اسلامی و بخش‌های دیگر صحبت کردیم که با کمک هم در روزهای آینده اقدامات بیشتری انجام شود و بحث بازسازی مناطق سیل زده یکی از بحث‌های جدی ما شود. کارهایی که از ابتدای وقوع سیل تا امروز انجام دادیم اقدامات خوبی بوده و امیدواریم که این روند را همچنان با قوت برای سیل زدگان انجام دهیم.مهر


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا