شناسه خبر : 144274
تاریخ ارسال : ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۹:۳۵ ق٫ظ

اقدام ارزشمند سازمان تامین اجتماعی در مورد بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

اقدام ارزشمند سازمان تامین اجتماعی در مورد بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان

گروه اجتماعی: دکتر «مصطفی سالاری» در اندک زمانی که از انتصاب وی به­عنوان مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی می­گذرد، رویکردها و برنامه­های مهم و ارزشمندی را در زمینه پیشبرد اهداف این سازمان و توجه به رفع مشکلات و توسعه خدمات به افراد تحت پوششِ بزرگترین سازمان بیمه‌ای کشور، از جمله رفع مشکلات کارگران ساختمانی را در دستور کار خود قرار داد، اینک در گام ارزشمند دیگر، اجرای بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان در دستور کار این سازمان قرار گرفته که گامی مثبت جهت ایجاد اشتغال پایدار و بهبود فضای کسب و کار در کشور است. چنانچه به گفته­ی یکی از کارفرماهای نمونه سال ۹۷، طرح های سازمان تامین اجتماعی در حمایت از کارفرمایان از جمله طرح خوب بخشودگی جرایم بیمه ای، اقدامی ارزشمند و ستودنی است.

این طرح از این جهت حائز اهمیت است که با توجه به کندی فرایند صدور مجور، نبود ارگانی برای رسیدگی به شکایات کارآفرینان و سایر موانع در این زمینه، عوامل مهمی هستند که مشکلات قانونی را برای کارآفرینان ایجاد کرده و ضمن منصرف کردن آنان از ادامه فعالیت، یکی از موانع ایجاد کارآفرینی محسوب می شوند. این در حالی است که باید در شرایط کنونی به فکر تقویت اقتصاد و تولید باشیم و بدون شک، برای رونق تولید، حمایت از کارآفرینان و حقوق آنها باید جدی گرفته شود و حمایت سازمان تامین اجتماعی در این خصوص اهمیت زیادی دارد.

با توجه به اینکه در شرایط کنونی شاهد تمام فشارهای اقتصادی در دوران تحریم هستیم، باید روند رشد خود را با تکیه بر خلاقیت و تفکر ادامه دهیم و از این جهت بسیاری از کارفرمایان ما توانسته اند بدون تعدیل نیرو، تمام نیروی انسانی شاغل در مجوعه­های خود را حفظ کنند تا در این شرایط بحرانی بتوانیم با تکیه بر خلاقیت خود، علاوه بر طی کردن پیشرفت در بازار داخل کشور، میزان صادرات خود را نیز افزایش دهیم. بنابر این حمایت سازمان تامین اجتماعی از کارفرمایان می تواند به تحقق زمینه و بستر این رشد و پیشرفت کمک نماید. اقدام پسندیده‌ی اجرای بخشودگی جرایم بیمه‌ای برای کمک به کارفرمایان یکی از این حمایت­هاست؛ و البته سازمان تأمین‌اجتماعی از کارفرمایان خوش حساب غفلت نخواهد کرد. از این جهت سازمان تأمین‌اجتماعی ‌باید به گونه‌ای عمل کند که ضمن تشویق و ایجاد انگیزه برای پرداخت حق‌بیمه به‌موقع و کامل در کارفرمایان، شرایط مناسب‌تری برای تداوم و ادامه فعالیت کارگاه‌ها فراهم شود.

پس از آن­که هیأت محترم وزیران در اجرای ماده (١٣) قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در  امر صادرات، موضوع بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان را مصوب کرد، این قانون بلافاصله به سازمان تامین اجتماعی ابلاغ شد و در پی آن بخشنامه مربوطه تهیه شد و به تمامی واحدهای اجرایی این سازمان در سراسر کشور ابلاغ گردید.

بر اساس این مصوبه، کارفرمایان کارگاه‌های مشمول با تأیید ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و کارگروه‌های استانی آن، در صورتی که «جرایم» آنها مربوط به قبل از تاریخ ۲۹اسفند۹۶ باشد، چنانچه تا ۱۳شهریور۹۸ در مورد پرداخت و یا تقسیط اصل بدهی قطعی شده، با سازمان تأمین اجتماعی توافق کنند، از بخشودگی جرایم متعلقه برخوردار خواهند شد.

لازم به ذکر است که قانون بخشودگی جرائم در ارتباط با کارفرمایانی اجرا می‌شود که حق بیمه کارگران زیرپوشش خود را به صورت منظم و مطابق با قانون به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌کردند، اما به دلیل بروز مشکلات ناخواسته از جمله حوادث و بلایای طبیعی، تحریم‌های ظالمانه و نوسانات نرخ ارز با مشکل مواجه شده و از پرداخت حق بیمه و ایفای تعهدات خود در قبال نیروی کار بازمانده‌اند.

مصطفی سالاری مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در گفتگویی رسانه ای اعلام کرد که ۱۳ شهریور ماه آخرین مهلتی است که کارفرمایان می توانند با مراجعه به شعب از بخشودگی جرائم بیمه ای برخوردار شوند. وی در این باره گفت: «قانون بخشودگی جرائم در مورد آن دسته از کارفرمایانی است که در برهه ای از زمان گرفتار مشکلاتی شده  و نتوانسته اند حق بیمه کارگران خود را پرداخت کنند به همین دلیل در حمایت از این افراد قانونی به تصویب رسیده که بتوانند حق بیمه را تقسیط کنند و با پذیرفتن شرایطی از بخشودگی جرائم بهره مند شوند. او همچنین اظهار داشت که طی این مدت استقبال خوبی از سوی کارفرمایان انجام شده است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد: قوانین سازمان تامین اجتماعی در جهت حمایت از بیمه شدگان و کارگران و کارفرمایان است و در این راستا اقدامات و تسهیلاتی نیز در نظر گرفته است.

در این راستا «معصومه آقا پورعلیشاهی» عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان را اقدامی بسیار ارزشمند از سوی تامین اجتماعی ارزیابی کرد و اظهار اشت که این عمل کمک شایانی به کارگاه­هایی که در رکود بودند یا به تازگی از رکود خارج شده اند، می‌کند. به اعتقاد این نماینده مجلس، بخشودگی جرائم بیمه‌ای کارفرمایان خوش‌حساب از سوی سازمان تأمین اجتماعی، موجب به حداقل رساندن شرایط بحرانی تولیدکنندگان و افزایش روند فعالیت آنها می‌شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه مسئله حوادث و بلایای طبیعی، تحریم ها و نوسانات ارزی که موجب مشکلاتی برای تولیدکنندگان و مانع انجام تعهدات آنها می­شود و نیز کارگاه­ها به علت نوسانات اقتصادی و کاهش نقدینگی حتی در پرداخت روزانه حقوق کارگران مشکل داشتند، عدم پرداخت حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی را صرفا ناشی از عدم توان مالی کارفرمایان دانست. از نظر این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس منفعت تولیدکنندگان و سازمان تامین اجتماعی از مزایای قانون اجرای قانون بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان خوش حساب به نفع سازمان تامین اجتماعی نیز هست که منابع را تامین کند. همچنین تولیدکنندگان از بدهی های خود باخبر شوند تا از این تسهیلات استفاده کنند. اقدام سازمان تامین اجتماعی در خصوص بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان خوش حساب بسیار مناسب و مساعدت بزرگی برای تمامی کارگاه ها و واحدهای اقتصادی است.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا