شناسه خبر : 169456
تاریخ ارسال : ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۴ ق٫ظ

الزامات تثبیت و عمق یافتن بازار سرمایه از نگاه وزیر اقتصاد /«دکتر دژپسند» خواهان صبر و تر بازار سرمایه شدحمل سهامداران و عدم مداخله غیرحرفه ای و سیاسی برخی در بازار سرمایه شد

 

 سرویس اقتصادی خط اعتدال/در علم اقتصاد، بازار مالی اصطلاحی گسترده است و در مفهوم عام، بمعنای هر بازاری است که در آن تجارتی صورت می‌گیرد؛ اما این اصطلاح برای طیف وسیعی از بازارها چون بازار پول، بازار بورس، بازار طلا و مسکن، بورس کالا و بورس اوراق بهادار و حتی بازارهایی که در آنها تجارت اوراق بهادار شامل سهام، اوراق قرضه، ارز، فلزات و مشتقات آنها انجام می‌شود، بکار می‌رود. هر چند از جهاتی بازار مالی و بازار سرمایه مانند هم هستند، اما یکی از بازارهای مالی، بازار سرمایه است که با نام بازار بورس اوراق بهادار نیز شناخته می‌شود، و آن بازاری برای خرید و فروش اوراق قرضه و اوراق مالکیت است. کار اصلی بازار سرمایه ایجاد پلی ارتباطی بین تامین کننده سرمایه‌های خرد و کلان، چه حقیقی و چه حقوقی و متقاضیان سرمایه مثل شرکت‌ها و نیز تسهیل کننده فرآیند خرید و فروش ابزارهای مالی(اسناد خزانه، اوراق تجاری و گواهی سپرده) است. شاخص‌ترین ابزار مالی این بازار اوراق مالکیت -که اکثراً با نام سهام شناخته می‌شود – اوراق قرضه یا مشارکت است.
از آنجا که استفاده از بازار سرمایه برای تأمین مالی از متداول‌ترین شکل مبادلات مالی و مهمترین راهکارهای کنونی در اقتصاد کشور ماست، دکتر دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی معتقد است که بازار سرمایه امروز می تواند در تامین مالی اقتصاد کشور ما نقش قابل توجهی داشته باشد و بعنوان یک کریدور قابل اعتماد از نظر تامین منابع، چه در سرمایه ثابت و چه در سرمایه در گردش محسوب شود. وی بارها تأکید کرده است که حضور پررنگ و عمیق بازار سرمایه به تسهیل تامین مالی در اقتصاد، بهبود فضای کسب و کار، رشد سرمایه گذاری و افزایش نرخ بهره برداری از ظرفیت های موجود کمک شایان توجهی خواهد کرد و در ضمن مأمنی برای هدایت سپرده های و پس اندازهای خرد مردم خواهد بود.
به گفته وزیر اقتصاد، «بازار سرمایه در حال ریشه پیدا کردن و عمق یافتن و پایدار شدن است و گاهی نیز با اصلاحاتی همراه است، لذا باید بصورت حرفه‌ای اداره شده و از مداخلات و اظهار نظرهای سیاسی در باره آن، پرهیز شود»؛ زیرا برخلاف بازار مالی پول، بازار سرمایه محلی برای عرضه و فروش سهام و اوراق قرضه برای بازه‌های زمانی بیش از یک سال است. در این زمینه دکتر دژپسند در مراسم شصت و نهمین سالگرد تاسیس بانک صادرات با اشاره به ضرورت استفاده از فرصت طلایی بورس برای سیستم بانکی و واگذاری دارایی‌های مازاد اظهار داشت که «نباید با برخی اظهارنظرها بازار سرمایه را خدشه دار کرد.» وی افزود: «در بازار سرمایه تحمل و خویشتنداری برای سهامداران ضروری است و کسانی که وارد این بازار شده اند باید بدانند که باید نگاه میان‌مدت و بلندمدت داشته باشند.» در این راستا توصیه وزیر اقتصاد به فعالان بازار سرمایه این است که سرمایه‌گذاری بلندمدت را در دستور کار قرار دهند.
از آنجا که طبیعت بازار سرمایه این است که گاهی به خود اصلاحی نیاز دارد، باید پس از یک فرآیند زمانی حداقل یکساله در باره آن اظهار نظر کرد، برخی از افراد و رسانه ها شتابزده و غیرکارشناسانه این پدیده ی اقتصادی در کشور را مورد انتقادها و ارزیابی های نادرست و بی اساس قرار می دهند و گاه هجمه های ناروایی به دولت و وزارت اقتصاد وارد می آورند؛ در حالی که به تعبیر وزیر اقتصاد «اساساً جنس بازار سرمایه این است که مداخله دولت به حداقل می رسد.» لذا دژپسند از همگان خواست که با پرهیز از اظهار نظر و مداخلات نابجا و ناآگاهانه، اجازه دهند بازار سرمایه بصورت حرفه ای اداره شود .
بسیاری ازسهم‌ها و اوراقی که در بازارهای سرمایه و دیگر بازارها عرضه می‌شوند مربوط به طرح‌های بزرگ ملی هستند. این طرح‌ها علاوه بر درآمدزایی و اشتغال زایی، به چرخه تولید و رونق ملی هم کمک می‌کنند و از این جهت کل کشور و جامعه از آن بهره‌مند می شوند. از این جهت وزیر اقتصاد به ورود فعالان اقتصادی به بازار سرمایه، به دلیل سود ده بودن این بازار نسبت به دیگر سرمایه گذاری‌هاچون ملک، خودرو، ارز، طلا و سکه و بازارهای دیگر پرنوسان و اغلب غیر قابل پیش بینی، تأکید می کند. بعبارت دیگر بازار سرمایه و بورس و آگاهی از چگونگی خرید و فروش سهام راهی سودبخش برای سرمایه گذاری محسوب می‌شود. همچنان که قانونی بودن سرمایه گذاری در بورس، شیوه‌ای قانونی برای کسب سود و خرید فروش است. در نتیجه نگرانی‌های قانونی و تبصره‌های مختلف و یا قوانینی که هر روز تغییر می‌کنند در مورد آن صدق نمی‌کند. علاوه بر موارد یاد شده بازار بورس و سرمایه بازاری شفاف و همواره در دسترس است که در هر زمان می‌توان در مورد آن اطلاعات کسب کرد؛ چنانکه تاریخچه هر سهم و نحوه رشد و نزول آن شفاف و قابل ردگیری است.
بنا به دلایل یاد شده و وجود تنوع روش در بازار سرمایه و نیز هدایت منابع موجود به سمت سرمایه گذاری، وزیر اقتصاد تأکید می کند که بنگاه‌ها در مراجعه به بازار سرمایه هم می‌توانند برای سرمایه‌گذاری ثابت و هم سرمایه در گردش تامین مالی کنند و برای این کار می‌توانند هم از طریق عرضه سهام این کار را صورت دهند و هم از طریق عرضه اوراق، صندوق پروژه و تشکیل شرکت‌های سهامی عام و پذیره نویسی. لذا محیطی ایجاد می شود که کم کم منابعی که در جامعه وجود دارد به سمت سرمایه‌گذاری و تولید هدایت شود. بنابراین این پول تبدیل به سرمایه‌گذاری شده، تبدیل به تولید می‌شود، سپس عرضه افزایش پیدا می‌کند و از طریق آن عرضه می‌تواند صادرات صورت گیرد و جایگاه ایران در اقتصاد بین‌الملل افزایش پیدا کند. از این طریق عرضه کالاها در داخل نیز افزایش می‌یابد و نسبت به تقاضا افزونی می گیرد و قیمت‌ها مناسب می شود.
دکتر دژپسند نقش دولت در شکل گیری تثبیت و پویایی بازار سرمایه را صیانت دولت از این بازار می داند که البته دارای معانی خاص خود است. چنانچه در طی مدت زمانی که وزارت اقتصاد به اجرای سیاست های حمایتی خود از این بازار پرداخته است، آثار و نتایج آن کاملاً مشهود است. در این راستا سازمان بورس و اوراق بهادار، متولی نظارت بر این بازار است و شورای عالی بورس نیز بر این سازمان نظارت می‌کند.
بی تردید بانک ها بعنوان تأمین کننده مالی امور اقتصادی می توانند نقش مهمی در تقویت و پویایی بازار سرمایه ایفاء نمایند؛ از این جهت وزیر اقتصاد خواهان حضور پررنگ تر بانکها در بازار سرمایه شد. بنا بر اظهارات وی «بنگاههای بزرگ ما می توانند برای تأمین مالی حتی برای سرمایه در گردش از بانکها خوب استفاده کنند. این کمک به صنعت بانکداری هم خواهد بود. اگر این اتفاق بیفتد حتما می توانیم امیدوار باشیم که بانکداری در شکل عامش می تواند نقش تاریخی خود را برای تأمین مالی اقتصاد در شرایط تحریمی به بهترین نحو ایفاء کند.»


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا