شناسه خبر : 149468
تاریخ ارسال : ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۹:۲۴ ب٫ظ

القای «توهم دوقطبی سازی» توسط روزنامه کیهان! /چرا روزنامه کیهان از برخی نقد و تحلیل های راهبردی رییس جمهور می هراسد؟!

سرویس سیاسی «خطِ اعتدال»

 

روزنامه کیهان در گزارش خبری تحلیلی خود در شماره ۲۹ مهرماه با دستمایه قرار دادن سخنان اخیر دکتر روحانی رییس جمهور در آیین در آئین بازگشایی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در دانشگاه تهران حملات و هجمه هایی جدید را علیه رییس جمهور و دولت اعتدال تدارک دید. در این گزارش دولتمردان متهم به ایجاد حاشیه‌سازی و عملیات روانی و نیز کم تحرّکی و بی توجهی به  مشکلات کشور شده اند!! روزنامه کیهان که در زمانی حامی تام عیار دولت های نهم و دهم بوده و در قبال آثار ویرانگر سیاست های اقتصادی و
بحران آفرینی های دیپلماتیک این دولت مهر سکوت بر لب زده بود، اینک به دولت روحانی متذکر می شود که اگر اندکی از این توان و ظرفیت را به حل مسائل اختصاص می‌دادند‌، امروز اغلب مشکلات کشور حل شده بود!!

روزنامه کیهان به سردمداری فکری حسین شریعتمداری حملات خود به دولت را در چند محور مطرح
می کند! در بخش اول نویسنده این گزارش تحلیلی معتقد است که اتاق فکرهای دولت بدون توجه به مسائل جدّی اقتصادی و معیشتی کشور، به دنبال حاشیه‌سازی و عملیات روانی است! اما این روزنامه هیچگاه به این مسئله نپرداخته است که دولت کنونی چگونه در شرایط تحریمی و وضعیت رکود درآمدهای نفتی به تمامی تعهدات برنامه ای خود از تدوین و تصویب بودجه سالانه تا اجرای تمامی تعهدات مالی و عمرانی و مسایل معیشت مردم در چارچوب ظرفیت ها و واقعیت های اقتصادی کشور عمل نموده و هیچگاه از سیاست ها و برنامه های توسعه و سیاست های کلان ابلاغی رهبری تخطی نکرده است!؟ هر چند روزنامه کیهان در سالهای اخیر برای اتهام زنی ها و انتقادات خود نه مستنداتی ارائه کرده و نه بخاطر نادرستی بسیاری از تحلیل ها و اتهام زنی های خود از کسی عذرخواهی نموده است!

این یادداشت در ادامه مدعی می شود که در شرایط کنونی ترجیح رئیس‌جمهور این است که همچنان به طرح مسائل دو قطبی و حاشیه‌ای که هیچ ثمری جز رادیکالیزه کردن فضای سیاسی کشور ندارد، بپردازد.(!!) این گزارش برای این ادعای خود به اظهارات دکتر روحانی در باره ضرورت تعامل و گفتگو با کشورهای دیگر با حفظ عزت و اقتدار و تلاش برای کسب قدرت و پیشرفت، اشاره می کند و بر این رویکرد رییس جمهور مبنی بر ترجیح تعامل بر تقابل خرده می گیرد! این در حالی است که روزنامه کیهان بعنوان یکی از تریبون های اصولگرایان تندرو همواره بر طبل جنگ و تقابل و خصومت با کشورهای خارجی کوبیده است و همواره با روشهای مسالمت آمیز و مبتنی بر التزام به قوانین بین المللی و پرهیز از افراط و تندروی مخالفت کرده است. اما نکته ای که خشم و اعتراض شدید اهالی کیهان را برانگیخته است آن بخش از سخنان روحانی است که گفته است: «۴۱ سال است ما هنوز به جواب راهبردی نرسیده‌ایم. برخی می‌گویند دشمن خبیث است و باید با او دوئل کرد و زد و کشت یا کشته شد. عده‌ای در مقابل می‌گویند باید تعامل کرد. ۴۰ سال است بحث می‌کنیم، پس اگر به نتیجه نرسیده‌ایم راهش این است که در همه‌‌پرسی از مردم بپرسیم». کیهان نام این رویکرد و تحلیل روحانی را «دو قطبی جدید» می گذارد و از آن با عنوان «همه‌پرسی- معیشت» یاد می کند!

سخنان تکراری کیهان در باره عهدشکنی آمریکا و قصور اروپا در اجرای مفاد تعهدات برجام در حالی مطرح می شود که جمهوری اسلامی توانست با این معاهده، نگرش جهان را نسبت به خود مثبت سازد و بر موضع مقاومت عزتمندانه و عدم مذاکره مجدد با آمریکا بدون بازگشت به برجام و برداشتن تحریم ها پای فشارد؛ اما روزنامه کیهان با تحریف مضمون و محتوای سخنان دکتر روحانی، هدف وی از طرح سخنان اخیرش را ایجاد دو قطبی کاذب(تعامل و تقابل با دنیا) با هدف تمایل به مذاکره با آمریکا می داند!

کیهان پس از طرح شائبه و توهم دو قطبی سازی فضای سیاسی کشور توسط رییس دولت، به سراغ مسئله رفراندوم یا همه‌پرسی در باره مسائل اساسی کشور می رود و معتقد است که طرح این مسئله توسط اتاق فکرهای دولت ساخته و پرداخته می شود و طرح آن – که به اذعان روزنامه کیهان، اصلی مهم در قانون اساسی که در موارد صرفاً استثنایی کاربرد دارد- جایگزین رفع مسائل و مشکلات اساسی مردم در حوزه اقتصادی و معیشتی شده است! اما تفکر جناح پشت پرده این روزنامه چه اکنون و چه در چهار دهه گذشته هیچگاه قادر به ارائه راهبردهایی کلان در حوزه اتخاذ سیاست هایی برای پایان دادن به وضعیت نه جنگ  نه صلح و یا نحوه تعامل با کشورهای تأثیرگذار جهان و مجامع بین المللی ارائه نکرده اند و نیز در حوزه سیاست های داخلی راهبردهای اساسی برای ایجاد تحول و رشد و توسعه اقتصادی، مبتنی بر ظرفیت ها و برنامه ها و سیاست های کلان کشور و سند چشم انداز و برنامه های پنجساله توسعه در دولت اصولگرا یا از سوی محافل و جریانهای وابسته به این جریان ارائه نکرده اند. اینک باید پرسید که چرا روزنامه کیهان و طیف فکری این رسانه از سخنان شفاف و صادقانه رییس جمهور که در چارچوب قانون اساسی و مردمسالاری دینی که اصول و ارکان آن توسط امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری تبیین و تثبیت شده است، می هراسد؟! چرا طیف فکری کیهان تمایل ندارد که مسائل و مشکلات اساسی کشور با استفاده از ظرفیت های قانونی و پذیرفته شده کشور برای همیشه حل و فصل شود و راه و افقی روشن را برای کشور بگشاید؟ اگر نویسنده این گزارش تحلیلی کیهان، کاربرد رفراندم و همه پرسی را در موارد صرفاً استثنایی می داند، با کدام دلایل و مستندات قادر به اثبات این مسئله است که کشور اکنون در آن شرایط استثنایی نیست و نیز چگونه می توان بدون تعیین راهبرد کلان و اصلی کشور در تعامل با جهان، به رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم پرداخت؟ چگونه می توان اجماع جهانی مبنی بر اطمینان به قانونگرایی و صلح طلبی ایران را پدید آورد؟ چگونه می توان بر اساس عرف و قوانین بین المللی و بدون تحریمها، در بازارهای جهانی به تعامل اقتصادی و تجاری پرداخت و شرکتهای اقتصادی و تجاری جهان را به سرمایه گذاری در ایران فراخواند؟!

دلسوزی ها و ژست های دایه ی مهربانتر از مادر روزنامه کیهان در حالی صورت می گیرد که اغلب تیترهای مهم واصلی این روزنامه در سالهای اخیر حاوی پیامهای خصومت آمیز و مداخله جویانه در مسایل دیپلماتیک داخلی و خارجی و از سویی دیگر ایجاد یأس و بی اعتمادی و بحران در فضای داخلی کشور بوده است!

روزنامه کیهان برای تخریب چهره دولتمردان و ایجاد خصومت و تفرقه بین قوای سه گانه و یا اختلاف بین دولت و نهادهایی چون شورای نگهبان، بعنوان نمونه سخنان اخیر رییس جمهور را که می تواند نقد یا پیشنهادی جهت اصلاح، تلطیف و ترمیم ابعاد نظارتی شوران نگهبان در انتخابات باشد، به تخریب و حمله ای عجیب و بی‌سابقه‌ به شورای نگهبان تعبیر می کند! چنانکه گویا قرار نیست حتی سران قوای کشور نقد و تحلیل خود را برای اصلاح امور بیان کنند، اما روزنامه کیهان مجاز است که جسورانه بر همگان بتازد و از موضعی فراتر از قوا و نهادهای قانونی کشور بر همه دستگاها و نهادها و شخصیت های قانونی هجمه آورد!!

عجیب تر آنجاست که کیهان اظهار نظرها و تحلیل های رییس جمهور را گویای یک رفتار دوگانه عمیق و رفتاری حزبی و گروهی می داند!! به نظر می رسد که رییس جمهور باید نقد و تحلیل ها و مواضع خود را بر اساس افکار و رویکردهای اتاق فکر روزنامه کیهان تنظیم و تدوین کند و با زبان مخاصمه و تهاجم با عالم و آدم سخن بگوید! از دیدگاه اصحاب روزنامه کیهان عالی‌ترین مقام اجرایی کشور نباید در باره حوزه وظایف و مأموریت های قانونی خود مواضع و رویکردهای مستقلی داشته باشد!! به نظر نویسنده گزارش خبری تحلیلی کیهان رییس جمهور نباید بگوید که با افتخار آماده فداکاری و ایستادگی و قربانی شدن برای منافع ملت است؛ زیرا این سخن رییس جمهور از دیدگاه هیئت تحریریه جناب شریعتمداری، شاعرانه و معماگونه است!!

در مجموع روزنامه کیهان تلاش کرده است که در این تحلیل سخنان رییس جمهور را مبهم، غیرشفاف و حاوی اغراض و اهداف پنهان و نامتعارف جلوه دهد!

نکته طنزآمیز ماجرا آنجاست که روزنامه کیهان به دولت توصیه می کند که با دوری از حاشیه‌سازی، حداقل از فرصت باقی مانده برای بهبود وجهه خود در میان مردم و عمل به وعده‌های خود استفاده کند!!

و در نهایت این پرسش همچنان باقی است که چرا روزنامه کیهان در شرایطی که بسیاری از فشارها و هجمه های داخلی و خارجی بر دولت تحمیل می شود تا موضع عزت و اقتدار و مقاومت دولت منتخب ملت را بشکند، با دشمنان و مخالفان همصدا و همنوا شده است؟!!


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا