شناسه خبر : 124443
تاریخ ارسال : ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۶:۵۰ ب٫ظ
سرویس سیاسی «خطِ اعتدال»

القای یأس و ناامیدی به جامعه با چه نیتی صورت می گیرد/خطای تاکتیکی مخالفان و به ظاهر موافقان دکتر روحانی!

سرویس سیاسی «خطِ اعتدال»

القای یأس و ناامیدی به جامعه با چه نیتی صورت می گیرد/خطای تاکتیکی مخالفان و به ظاهر موافقان دکتر روحانی!

فارغ از مسایل و مشکلات داخلی و خارج کشور که عمدتاً ناشی از دو علت اساسی یعنی نخست دشمنی ها و تهدیدها و تحریم های آمریکا و حامیانش و دیگری برخی از عملکردهای ضعیف و سیاست های نادرست بعضی از مدیران کشور از گذشته تا حال است، جمهوری اسلامی ایران در شرایط فعلی کشوری نیرومند در منطقه و کانون توجه جهانی است. همچنین ظرفیت های بالقوه و بالفعل کشور از جمله عزم و اراده و توان ملت سربلند ایران و ظرفیت های نخبگان و متخصصان آن و نیز منابع و ثروت های عظیم کشور آینده درخشان و نویدبخشی را برای رشد و توسعه کشور ترسیم می کند. بی تردید با عزمی ملّی و وحدت و وفاقی مستحکم و مدیریتی قاطع و نیرومند، می توان این سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی بیش از پیش افزایش داد و معضلات و مشکلات کشور را برای رسیدن به رشد و توسعه از پیش رو برداشت.

بر این اساس دکتر روحانی که هیچگاه از کثرت و حجم انبوه مشکلات اجرایی کشور گله مندی نکرده و نمی کند، متأسفانه مجبور شده بارها از رفتار و گفتار برخی از چهره ها و شخصیت های داخلی و
رسانه هایشان که در قالب مخالف و یا گاه دوستان بظاهر دلسوز، سعی در بزرگنمایی مشکلات و سیاه نمایی آینده کشور و القای یأس و ناامیدی به مردم دارند، شکوه و گلایه کند!

رییس جمهور در دیدار با فعالان اجتماعی به درستی به این نکته مهم اشاره کرد که «ما کشور نیرومندی هستیم و نباید اجازه داد برخی‌ها آینده را برای مردم سیاه ترسیم کرده و آنان را نگران سازند. جامعه ما نباید نگران فردا باشد؛ جامعه ای که بیش از امروز، نگران فردا باشد، باعث می‌شود همین نگرانی از فردا، امروز آن را نیز برهم بزند.»

دکتر حسن روحانی به این نکته مهم و راهبردی نیز اشاره کرد که باید نشاط را در جامعه امروز ایران بیش از پیش تقویت کرد و تفسیرها و تحلیل هایی منطبق بر واقعیت ها را به جامعه ارائه کرد. بدیهی است که این سخنان رییس جمهور بمعنای دروغ گفتن یا نادیده گرفتن مشکلات و یا اکتفا کردن به ادعا و شعار نیست؛ بلکه برخورد و تحلیل درست و راهگشا در باره آنهاست.

رئیس جمهور بارها خود در سخنانی صادقانه و شفاف با مردم، اذعان کرده است که دولت معصوم و مبرا از ضعف و اشتباه نیست؛ اما باید موفقیت‌ها و دستاوردها را نیز بیان و تبلیغ کرد و در کنار آنها ناکامی‌ها را هم به همان اندازه واقعی آنها بیان نمود و نیز راه حل ها و برنامه ها و طرح هایی را برای رفع مشکلات ارائه کرد.

اصولاً از دیدگاه فرهنگ قرآنی و اسلامی، یأس و ناامیدی در مؤمنان راهی ندارد. یأس و ناامیدی از ویژگی های کافران و القای آن به دیگران از کارهای شیطانی است. بنابراین باید دید آنان که مدام با ادبیاتی مأیوسانه به دنبال القای یأس به جامعه هستند چه اهدافی را دنبال می کنند!؟ آیا می توان آنان را مؤمن و ملتزم به فرهنگ و ارزشهای دینی دانست؟ آیا آنان از دلسوزان و خیرخواهان کشور و انقلاب اسلامی و مردم هستند؟! متأسفانه قراین و شواهد نشان می دهد که بسیاری موارد چنین نیست!! در دوره دوم دولت اعتدال، بویژه در سال جاری، هجم سنگینی از انتقادات و اشکال تراشی های غیر منصفانه و غیرمنطبق با واقعیات از سوی برخی مخالفان دولت و گاه برخی دوست نمایان و حامیان و همراهان ظاهری دولت علیه دولت روحانی صورت گرفت که عمدتاً سمت و سوی سیاسی و جناحی داشته و مبتنی بر آغاز رقابتی زودهنگام و هدف قرار دادن انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری است!! بخش دیگری از این هجمه ها صراحتاً با هدف سهم خواهی از قدرت اجرایی و پاره ای دیگر نیز به قصد مخالفتی بنیادین و انتقامجویی از جریان اعتدال و دکتر روحانی صورت گرفته و می گیرد. دلیل این مدعا، بسنده کردن این جماعت به انتقاد و عیب جویی محض و عدم ارائه راه حل و طرح و برنامه به نظام و مجلس و نیز عدم همدلی و همراهی با دولت است که در نهایت منجر به انفعالی غیرمسئولانه و القای یأس و ناامیدی به جامعه و افزودن مشکلات دولت و جامعه شده و جز لطمه زدن به مردم و نظام، سودی ندارد.

در این زمینه می توان به این مخالف خوانی ها و هجمه ها از چند منظر نگریست. برخی از این منتقدانِ مأیوس، خود سالها مسئولیت های مهم و کلیدی در نظام داشته اند؛ اما در بسیاری از زمینه ها عملکرد مثبت و درخشانی از آنان دیده نشد و پس از کناره گیری از مسئولیت ها نیز نقشی در هدایت فکری و سیاستگذاری ها و همکاری با مجموعه نظام ایفاء نکردند.

عده ای دیگر که در زمان انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری خود از وجاهت یا شرایط و مقبولیت مناسب برای ورود به عرصه این رقابت نداشتند، در هیئت حامیان دولت اعتدالگرا ظاهر شدند، اما پس از چندی علاوه بر اینکه حمایت و همراهی لازم از آنان در عرصه های مختلف دیده نشد، آهنگ انتقاد و سهم خواهی و مانع تراشی را ساز کردند و با روشهایی چون طرح سوال و استیضاح و هجمه های رسانه ای، دولت روحانی را در فشارهای مضاعفی گذاشتند.

برخی دیگر از کسانی که در ابتدا بعنوان یاران دولت اعتدال در ساختار و بدنه اجرایی قوه مجریه قرار گرفتند، پس از مدتی تلاش کردند که از شرایط و وضعیت پیش آمده برای مطرح کردن خود و در واقع پوشاندن ضعف ها و ناکارآمدی هایشان بهره برداری کنند و با ژست انتقاد و دلسوزی برای مردم و کشور، در پی مساعد کردن زمینه برای رقابت ۱۴۰۰ بر سر تصاحب کرسی قوه اجرایی، توسط خود یا حزب و جناح متبوعشان هستند! این افراد نیز اکنون به بهانه های مختلف با نادیده گرفتن موفقیت های بزرگ دولت و از سویی بدون توجه به حجم عظیم فشارهای داخلی و خارجی بر دولت، آهنگ انتقاد و القای یأس و نومیدی را ساز کرده اند! اما این جماعت از این اشتباه و خطای استراتژیک و تاکتیکی خود غافلند که هرگونه تخریب و فشار و یا ناامید کردن جامعه از آینده کشور، عرصه خدمت و سیاست ورزی را در آینده بر همگان تنگ و دشوار خواهد کرد و کشور را با معضلات و موانع بیشتری مواجه خواهد ساخت. در افق تیره و یأس آلود آینده ای که توسط این منتقدان ایجاد می شود، اعتماد عمومی به همه شخصیت ها و احزاب و گروههای سیاسی و نیز رسیدن به توسعه و تعالی کشور از دست خواهد رفت.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا