شناسه خبر : 122946
تاریخ ارسال : ۱۵ مهر ۱۳۹۷ - ۰:۵۶ ق٫ظ

انتقاد غیر منصفانه؛ توصیه های ناکارآمد! همین و بس!!/ تحلیلی بر گفتگوی حسین کمالی با تسنیم

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

گروه سیاسی«خطِ اعتدال»

فشارهای بیشتر بر روحانی با طرح استیضاح وزیران دولت و انتقادهای مختلف از سوی طیف هایی از اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان همچنان ادامه دارد و با اینکه اصلاح‌طلبان از تداوم گفتگوها با دکتر روحانی سخن می گویند و اصول‌گرایان نیز آمادگی خود را برای برای کمک به دولت اعلام کرده اند؛ (چنانچه محمد رضا باهنر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است: «دولت هم از نظر مشورتی از ما کمک می‌خواهد و ما نیز آماده‌ایم که در این راه به دولت کمک کنیم»)؛ اما خبرها به ایجاد فشار بیشتر به دولت روحانی گواهی می دهد!

کمتر روزی است که یکی از سران این دو جناح با تمسک به برخی مشکلات کشور دولت روحانی را آماج انتقادات و مطالبات خود قرار ندهند! اما از آنجا که این انتقادات و حتی نشست های برخی طیف های سیاسی هیچ دستاورد راهگشایی در راستای وفاق و همدلی و نیز حمایت و کمکی در پی ندارد، اینک بر همگان آشکار شده این هیاهو عمدتاً بر اساس سهم خواهی و مطالبه گری؛ بویژه رقابت و تلاش برای تصدی وزارتخانه های اقتصادی دولت است!

بر این اساس «حسین کمالی» دبیرکل حزب اسلامی و وزیر کار دولت اصلاحات نیز در گفتگو با تسنیم(اینجا را بخوانید) به خیل این منتقدان پیوسته است و او نیز چون بسیاری دیگر جز انتقاد و عیبجویی هیچ سخن و طرحی را برای برون رفت از مشکلات بیان نمی کند. ظاهراً این حضرات حمایت و ارائه ی راهبرد و طرح و برنامه خود را منوط به تصدّی مناصبی کرده اند و پس از آن زبان به بیان راه حل ها خواهند گشود!

حسین کمالی در این گفتگو با به فراموشی سپردن عملکرد خود و برخی از همکارانش که در نهایت منجر به سیاست زدگی عموم مردم و ایجاد زمینه ظهور دولت پوپولیستی و ویرانگر نهم و دهم شد، می گوید: «از آنجا که رقابت‌های اقتصادی را با مسائل سیاسی آمیخته کرده‌ایم، رقابت سالم اقتصادی در کشور شکل نمی‌گیرد.»(!) جناب کمالی باید توضیح دهد که آیا این دقیقاً توصیف عملکرد ایشان و برخی از همفکران ایشان نیست؟ ایشان خود چه دفاعی از عملکرد وزارت پُرانتقاد خود دارند؟ در دوران وزارت ایشان کدام تحول یا عملکرد درخشانی در حوزه ی کار در کشور بوجود آمد که پس از ایشان ثمرات آن به بار نشسته باشد؟!! ایشان توصیه هایی به دولت دوازدهم می کنند که در دوره وزارت شان هیچگاه خود به آنها عمل نکردند!!

وی در این گفتگو مدعی شد که: «باید بپذیریم مدیران کشور یک روز باید از صحنه مدیریت خارج شوند.»(!!) باز باید به ایشان یادآور شد که عملکرد جناب کمالی و بسیاری از همکاران ایشان سبب شد که خود بیش از یک دهه از فضای سیاسی و مدیریتی کشور خارج و حتی محو شوند! چرا تاکنون آسیب شناسی درست و منطقی از این انزوای خود نکرده اند؟ بر اساس کدام رأی و نظر قانونمند و کارشناسی مدیران دولت اعتدال باید از صحنه خارج شوند؟ جایگزین آنها چه کسانی خواهند بود؟ حتماً ایشان و دوستانشان!!

وزیر کار دولت اصلاحات در اظهار نظری ناآگاهانه و غیر تخصصی افزود: « دولت از گران شدن دلار ذی نفع بود.»(!) این سخن از شخصی که در سطح وزارت دولت بوده دور از انتظار است! بسیاری از کارشناسان و مدیران اقتصادی و حتی رییس جمهور محترم، ضمن ردّ این نظر، به تحلیل و تشریح گران شدن ارز پرداختند که در رسانه ها منتشر شد.

آقای کمالی در این گفتگو بیان کرد: «مسئولان به توصیه‌های کارشناسی نیروهای متخصص توجهی نمی‌کنند.»(!) باز هم باید خاطر نشان کرد که ایشان خود از جمله کسانی بودند که در دوره وزارت خود به نظرات و توصیه کارشناسان و نخبگان توجهی نداشتند و این منجر به عملکرد ناموفق ایشان در وزارت کار شد! از سوی دیگر صرف بیان توصیه و نظر مادامی که منطبق بر واقعیات سیاسی و اقتصادی و برنامه ها و شرایط کشور نباشد، فاقد کارآیی است! و اگر توصیه های مناسبی باشند از طریق طرح آنها در مبادی مربوطه در نهایت بصورت لوایح دولتی یا طرح پیشنهادی در مجلس با طی فرآیند قانونگذاری، کارآمد و راهبردی خواهند شد. ایشان باید دقیقاً مشخص کنند که مقصودشان کدام توصیه های نیروهای متخصص است؟

شایسته بود ایشان برخی از سخنان خود را با مدرک و سند بیان می کردند. مثلاً اینکه می گویند «مدیران دولت در مدیریت بازار ارز تخصص کافی ندارند»، بر اساس کدام مدارک و اسناد است؟ یا مقصودشان از اینکه «برخی‌ها قصد دارند که مسئولیت مشکلات اخیر را به گردن رهبر انقلاب بیندازند.» دقیقاً چه کسانی هستند؟

جناب حسین کمالی نیز مانند برخی از همفکرانش دکتر نوبخت را هم از انتقادات خود بی نصیب نگذاشت و بخشی(!) از ناهماهنگی‌ها در بدنه اقتصادی دولت را به سازمان برنامه و بودجه (دکتر نوبخت) بازمی‌گردد..»(!!)

ظاهراً آقایانی چون حسین کمالی چشمهای خود را بر واقعیت های سیاسی و اقتصادی کشور در شرایط دشوار کنونی
بسته اند و نمی دانند که این سازمان توسط دولت روحانی و دکتر نوبخت احیاء شد و درخشانترین عملکرد را از خود نشان داد که آثار آن در نظام برنامه ای و بودجه ای کشور مشهود است و کافی است جناب کمالی و برخی دیگر مقایسه ای سطحی بین عملکرد دوران خود با دوره عملکرد دکتر نوبخت کنند تا خود تفاوت ها را دریابند.

اما عجیب ترین بخش سخنان ایشان آنجاست که گفته اند: «ریشه مشکلات اقتصادی امروز کشور این است که فرهنگ عمومی در مواجهه با مسائل اقتصادی دارای ایرادات اساسی است که این فرهنگ به مسئولان حکومتی نیز سرایت کرده است.»(!!) چنین تحلیلی از شخصیتی در سطح یک فعال سیاسی با سابقه ی وزارت عجیب و بعید است! این گناه یا اشکال عمومی و کلان بر عهده ی چه کسی است و نقش هر یک از ما در آن چیست؟ نقش دولت های قبلی در شکل گیری آن چه بوده است؟ و اصولاً چنین انتقاد کلانی چه راهکار و راهبردی را می طلبد؟

بدیهی است که در شرایط کنونی تنها راه برون رفت از مشکلات و بحران ها، همدلی و وفاق و مشارکت همگانی بویژه مدیران، نخبگان، فعالان سیاسی، متخصصان و همه دلسوزان رشد و اعتلای کشور اسلامی ماست که آن هم با چنین انتقادات غیر منصفانه و گاه مغرضانه و یا توصیه های سطحی و شعاری محقق نخواهد شد.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا