شناسه خبر : 132653
تاریخ ارسال : ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۸ ق٫ظ

اهداف، رویکردها و برنامه های راهبردی دکتر نمکی در حوزه بهداشت و درمان /وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در مسیر تحول

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

اهداف، رویکردها و برنامه های راهبردی دکتر نمکی در حوزه بهداشت و درمان /وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در مسیر تحول

گروه اجتماعی:

«دکتر سعید نمکی» پس از مدت کوتاه عهده داری سرپرستی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انتخاب و معرفی دکتر روحانی به مجلس، بعنوان وزیر پیشنهادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، انتخاب شد و در این سمت آغاز بکار کرد.

دکتر سعید نمکی از همان روزهای سرپرستی و پس از انتصاب بعنوان وزیر، سیاست ها، نگرش ها و رویکردهای اجرایی خود را در حوزه سلامت و بهداشت و درمان بیان کرد که حاوی پیامها و نکات خوب و ارزشمندی بودند که مورد توجه همگان قرار گرفت.

دست اندرکاران حوزه بهداشت و درمان و سلامت و کسانی که با دکتر نمکی را بعنوان مدیری کارآمد و مسلط به حوزه بهداشت و درمان و بویژه اقتصادِ درمان می شناسند، دیدگاهها و برنامه های او را بسیار مثبت و روشن ارزیابی می کنند و معتقدند که با توجه به سوابق ارزشمند اجرایی، وجاهت، وزانت و مقبولیت عمومی در جامعه علمی و اجرایی کشور، ایشان با با مشکلات اصلی و زیربنایی این سیستم کاملاً  آشناست، و بر این اساس می تواند به مشکلات و معضلات این حوزه اجرایی دولت پایان دهد و منشأ رشد و تحول در عرصه فعالیت ها و خدمات این وزارت باشد.

دکتر نمکی تعامل سازنده با مدیران کلان کشور دارد، و از چالش‌های کنونی موجود در نظام سلامت و داشتن نگاه همه‌جانبه‌نگر در این خصوص و توانمندی در جهت ایجاد تعادل بین هزینه‌ها و بودجه‌های نظام سلامت، به عنوان مهم‌ترین چالش کنونی نیز آگاه است. همچنین این نکته نیز از اهمیت برخوردار است که دکتر نمکی به دلیل عدم فعالیت در بخش خصوصی و در نتیجه نداشتن تعارض منافع و امکان خدمت تمام وقت، می تواند تمام عزم و اهتمام و تلاش خود را برای تحقق سیاست ها و برنامه های کشور در حوزه بهداشت و سلامت معطوف نماید و با تمام توان در توسعه خدمات سلامت و بهداشت و حل مشکلات این حوزه مهم اجرایی کشور، کوشا و موفق عمل نماید.

دیدگاهها، رویکردها و برنامه های راهبردی دکتر نمکی در حوزه بهداشت، درمان و سلامت حاوی نکات مهم و قابل تأمل و ارزشمندی است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 1. مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت از تمام عوامل اثرگذار بر سلامت، مهمترند؛ از این جهت دکتر نمکی مصمم است تا اجتماعی شدن را به تغییر نگاه، و آن هم نه به شکل جزیره ای منفک، بلکه در همه اجزای وزارت بهداشت و نهایتاً بدنه دولت منتقل کند و برای تحقق این هدف برنامه ای دارد.

وی معتقد است که اجتماعی شدن ارائه خدمت در نظام سلامت، همت همگان و هدایت بالاترین مقام اجرایی را
می طلبد.

 1. اجتماعی شدن سلامت، تنها وظیفه یک معاونت درون وزارت بهداشت نیست، بلکه باید با جامعه نگری مسئولان بهداشت و درمان و اطباء باید جامعه محور تربیت شودند، نه بیمارستان محور.

نگاه جامعه محور و اجتماعی کردن خدمات جزء لاینفک و ادغام یافته در کلیه معاونت ها و در نهایت همه کارگزاران جمهوری اسلامی امری ضروری است.

 1. پرهیز جدی از بستن واگن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به لوکوموتیو سیاست زدگی و تلاش برای استفاده از ظرفیت همه دلسوزان نظام و علاقه مندان به خدمت با هر گرایش سیاسی.
 2. بهره­گیری از مشورت کارشناسان بی­غرض و مجرب و بکارگیری اندیشه­ای نظام­مند و دور از رانش­ها و
  کشش های مقطعی و تاثیر پذیری از هرگونه توصیه به ویترین آرایی، منطبق با مصلحت آینده مردم، انقلاب و نظام.
 3. در شاخص های بهداشتی دانشجویان پزشکی ما باید جامعه محور(Commuity based) تربیت شوند، نه واحد محوری(Unit based) و کلینیک محور (Clinic based)ما به جای تربیت می شود.
 4. پرستارهای ما در نظام ارائه خدمت نباید تک بعدی و بیمارستان محور (Hospital based)و آن هم در بالین بیمار آموزش ببیند و بکار آیند. برای اجتماعی کردن دانشجویان پزشکی باید در نظام آموزشی خود از محفوظات سنگین بکاهیم و آن را به سوی اجتماعی شدن و جامع نگرانه سوق دهیم.
 5. وزیر بهداشت مصمم است تا اجتماعی شدن را به تغییر نگاه و آنهم نه به شکل جزیره ای منفک بلکه در همه اجزای وزارت بهداشت و نهایتا بدنه دولت منتقل کند و برای این هدف برنامه ای دارد.
 6. هنوز در حوزه پژوهش جزیره ای عمل می کنیم و مراکز پژوهشی کشور از همدیگر بی خبر هستند و به هم متصل نیستند و لازم است که محورهای پژوهش را در سطح کلان بر اساس نیازهای نظام ارائه خدمت، تعریف کرده و منابع را به سمت آن هدایت کنیم.
 7. دانشگاه علوم پزشکی ارتش با تجربه گرانبهایی که در دوران دفاع مقدس در حوزه طب رزمی داشت، امروز
  می تواند به عنوان یکی از محورهای اصلی آموزش در مدیریت تروما به دانشگاه های علوم پزشکی کشور کمک کند. دانشگاه علوم پزشکی ارتش می تواند یکی از اهرم های اصلی کمک به نظام سلامت باشد.
 8. باید دیوارهای بین دانشگاه ها و جامعه برداشته شود. باید دیوارهای بین دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، اصفهان، شیراز و حتی دانشگاه آزاد اسلامی را برداریم؛ امروز روز وحدت و همگرایی در حوزه سلامت و آموزش پزشکی است.
 9. باید دانشجویان را با مهارت هایی مجهز کنیم که در نظام ارائه خدمت به این مهارت ها نیاز دارند و باید بدانیم چه کسی را در چه مقطعی و زمانی با چه مهارتی در کجا با چه هزینه ای توسط چه کسی و برای کدام جایگاه نظام ارائه خدمت، تربیت کنیم.
 10. باید نسبت تحصیلات تکمیلی و پایه، متناسب و منطقی باشد و نمی توانیم منابع کشور را به سمتی ببریم که نیروهایی تربیت شوند که جایگاه آنها را در نظام ارائه خدمت تعریف نکرده ایم.
 11. امروز مشکلات سلامت روان، حوادث جاده ای، بیماری های قبلی و عروقی، دیابت، فشار خون و سلامت حاشیه شهرها به عنوان تهدیدی برای سلامت جامعه هستند که وزارت بهداشت در کنترل آنها، نقش جزیی و کمی دارد و به مشارکت بین بخشی نیاز است.
 12. برای کنترل و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر، نهادها و سازمان های خارج از وزارت بهداشت نیز مسئول هستند، لذا در این زمینه از آنها یاری می طلبیم و این همکاری، نیازی مبرم و غیرقابل اجتناب است و وزارت بهداشت بدون مشارکت مردم، سازمان های مردم نهاد، وزارتخانه و سایر بخش های حاکمیت نمی تواند گام های موثری در این مسیر بردارد.
 13. باید با گره گشایی با هم گفتمان مشترک داشته باشیم و استانداردهای مشترک تعریف کنیم. بر این اساس وزیر بهداشت می گوید: «بر مبنای استانداردها در حمایت از مردم ایستاده ام و ذره ای از اصول و استانداردها به هیچ دلیل و مصلحتی، عقب نشینی نمی کنم.»
 14. در تربیت دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی رشد بی رویه ای داشته ایم و در سال های گذشته آموزشگاه های بهیاری و بهورزی را تعطیل کردیم؛ در حالی که تربیت نیرو در مقاطع مختلف، باید متناسب باشد. متاسفانه نیروهای تک بعدی تربیت می کنیم و پزشکان متخصص و فوق تخصص، آشنایی چندانی با فرهنگ دیرینه ارزشمند کشور ندارند.
 15. یکی از مشکلات کشور، تربیت نیروی انسانی گرانقیمت و در دوره های طولانی مدت است که باید در این زمینه بازنگری کنیم و باید بدانیم که چه افرادی را با چه سطحی از معلومات برای کدام جایگاه نظام ارائه خدمت در چه زمانی با چه قیمتی و توسط چه کسی می خواهیم تربیت کنیم.
 16. بدون وفاق ملی نمی توانیم کاری از پیش ببریم و دشمنان زمانی بر ما می تازند که گسست بین مسئولان را احساس می کنند، بنابراین امروز در همه عرصه ها به ویژه آموزش و سلامت نیازمند وفاق ملی هستیم.
 17. بزرگترین سرمایه های هر دستگاهی نیروهای انسانی آن است، نباید از معیشت کارکنان حوزه سلامت، غفلت کرد؛ چون بخش مهمی از دستاوردهای عظیم انقلاب در حوزه سلامت مرهون تلاش نیروهای انسانی است که نباید مشکل معاش داشته باشند.
 18. باید در وزارت بهداشت شفاف تر عمل کنیم و نباید در ذهن افراد بیرون از وزارت بهداشت، نقطه کور مبهمی را بجا بگذاریم و گردش مالی منابع در این مجموعه باید به خوبی برای همه قابل مشاهده باشد. البته باید صرفه جویی کنیم و بر اساس منابع موجود، هزینه کنیم.
 19. وزیر جدید بهداشت اعتقادی به شرکت داری وزارت بهداشت و رقابت آن با بخش خصوصی ندارد؛ بلکه معتقد است باید از ابزارها استفاده کرد؛ اما اصلا نباید بنگاه داری کرد، چون با سیاست های دولت، نظام و برنامه ششم توسعه مغایرت دارد.
 20. باید تغییر ساختار را در دستور کار قرار داده و به سرعت انجام دهیم، چون وقت و فرصت و انرژی بیش از حد نداریم؛ اما باید تغییر ساختار را به سمتی ببریم که نظام ارائه خدمت، پویاتر شود.
 21. دستاوردهایی مانند طرح تحول سلامت که در گذشته در نظام سلامت آغاز و اجرایی شده و نیر توسعه بیمه همگانی سلامت با اولویت گروه‌ های آسیب پذیر و محرومان را به عنوان محورهای موثر ‏برای پیشرفت در آینده نیز دنبال خواهیم کرد.
 22. «دکتر نمکی» یکی از سخت ترین سالها از نظر اقتصادی را سال ۹۸ می داند. اما وی می گوید: «البته من در سخت ترین شرایط جنگ و در زمان نفت ۶-۷ دلاری، مدیریت کرده ام و امیدوارم که بر تحریم های ظالمانه فائق آییم، اما به عنوان مردان و زنان عرصه اجرایی کشور باید کمربندها را سفت تر ببیندیم… برای اینکه روی پای خود بایستیم، برای تمام روزهای سخت برنامه داریم.»
 23. دکتر نمکی معتقد است: «اگر در شرایط مناسب اعتباری و بودجه ای، مدیران لایقی باشیم، هنری نیست و مدیریت در شرایط سخت، هنر است اما همه ما می دانیم که سال سختی در پیش داریم ولی انسانهای بزرگی هم در اختیار داریم.»
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا