شناسه خبر : 152027
تاریخ ارسال : ۵ آذر ۱۳۹۸ - ۴:۵۹ ق٫ظ
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

اگر می‌خواهیم حقوق شهروندی رعایت شود باید مردم را در تصمیمات مشارکت دهیم

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، منشاء عدم رعایت حقوق شهروندی را تضییع حقوق یا ترجیح حقی بر حقوق دیگران دانست و گفت: اگر بخواهیم حقوق شهروندی را رعایت کنیم، باید مردم را در جریان تصمیمات قرار داده و آنها را در تصمیم گیری‌ها مشارکت دهیم.

محمد حسینی در گفت و گو با شفقنا در رابطه با لزوم رعایت حقوق شهروندی اظهار کرد: اگر همه رفتارها در چارچوب قراردادها، قوانین و مقررات صورت بگیرد، یقینا عدالت و حقوق شهروندی هم در بین مردم و هم در میان تمامی دستگاه‌ها، اعم از ۳ قوه صورت خواهد گرفت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

او در خصوص منشاء عدم رعایت حقوق شهروندی گفت: منشاء عدم رعایت حقوق شهروندی، تضییع حقوق یا ترجیح حقی بر حقوق دیگری است که در قوانین و مقررات هیچ یک از کشورها و جامعه جهانی، پسندیده نیست. کسی که در حوزه دموکراسی حکومت می‌کند نمی‌تواند بدون اطلاع مردم قانونی وضع کند.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بنابراین اگر بخواهیم حقوق شهروندی را رعایت کنیم، باید مردم را در جریان تصمیمات قرار داده و آنها را در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت دهیم؛ این مشارکت می‌تواند به طور مستقیم یا غیر مستقیم و یا از طریق عوام و خواص جامعه صورت بگیرد.

حسینی ادامه داد: معنی دموکراسی حقوق شهروندی این نیست که هر زمانی که می‌خواهیم تصمیم بگیریم آن را به رفراندوم بگذاریم؛ بلکه نمایندگان مردم و یا خواص جامعه که نسبت به موضوع، اشرافیت بیشتری دارند باید بتوانند شریک در تصمیم گیری‌ها باشند. بنابراین اگر بر اساس اهداف شخصی، تصمیماتی بگیریم که زندگی مردم را تحت تاثیر قرار دهد، قطعا حقوق شهروندی را نادیده گرفتیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: حقوق شهروندی در کشور ما نسبت به بسیاری از کشورهای دنیا بیشتر رعایت می‌شود. وقتی که رسانه‌های ما اخبار متفاوتی را از موضوعات گوناگون در دسترس مردم قرار می‌دهند، یعنی اطلاع رسانی صورت می‌گیرد و نقطه نظرات مردم در همه امور لحاظ می‌شود؛ ولی بعضا اتفاقاتی رخ می‌دهد و چون مردم را بر اساس حقوق شهروندی مطلع نکردیم، معترض می‌شوند.

این نماینده مجلس بیان کرد: چارچوب اصول نظام اسلامی ما به گونه‌ای است که بر اساس خواسته مردم و نظام جمهوری اسلامی، تصمیم گیری می‌شود؛ اما چون در بعضی از رفتارها، دقت کمتری صورت می‌گیرد، نباید کل نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری را نادیده گرفت.

حسینی در پایان خاطرنشان کرد: قوه قضاییه و قوه مقننه در چارچوب حقوق شهروندی قانون وضع می‌کنند. ما قانونی وضع می‌کنیم که بتواند عدالت را در جامعه پیاده سازی کند و اگر در مواردی به هدف نرسیدیم، شاید شیوه اجرا مشکل دارد که باید نظارت بیشتری صورت بگیرد.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا