شناسه خبر : 169012
تاریخ ارسال : ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۹:۲۸ ق٫ظ

ایجاد ۶۰ هزار فرصت شغلی در پایتخت گردشگری آسیا

اول شهریور ماه روز همدان بود. روزی که به پشتوانه حکیم صاحبنام بوعلی سینا و پیشینه تاریخی همدان نامیده شده است. وجود ۱۸۰۰ اثر تاریخی در این استان دو سال پیش لقب پایتخت گردشگری آسیا را برای سرزمین الوند به ارمغان آورد.

 استاندار همدان در گفت‌و‌گو با روزنامه ایران با اشاره به ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی و گردشگری این استان به نقش آن در اقتصاد کشور و تولید کشاورزی و صنعتی اشاره کرد و از افتتاح یا کلنگ‌زنی ۴۹۹ طرح به مناسبت هفته دولت خبر داد.

سمیه مظاهری

سیدسعید شاهرخی، در گفت‌و‌گو با «ایران» افزود: از این تعداد ۴۱۶ طرح با ۲۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار افتتاح و ۸۳ طرح با ۱۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار کلنگ‌زنی می‌شود.

وی با اشاره به وضعیت فعلی استان نیز گفت: برای پیشرفت استان، سند راهبردی و عملیاتی توسعه استان تدوین شده که نقشه راه ما را از سال ۹۸ تا ۱۴۰۰ ترسیم کرده است.

شاهرخی بیان کرد: این سند بخش‌های متعددی را دربرمی‌گیرد که حمایت از تولید و اشتغالزایی و توجه به معیشت مردم از اولویت‌های اصلی آن است و با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا، حفظ سلامت مردم هم به آن پیوست شده است.
وی، حمایت از تولید و کارآفرینی را از بخش‌های مهم سند توسعه استان عنوان کرد و افزود: حمایت از واحدهای فعال در شرایط تحریم، کمک به واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل برای فعالیت مجدد و اعطای تسهیلات به متقاضیان برای ایجاد واحدهای جدید در این سند تعریف شده است.
شاهرخی اعلام کرد: برای هر سال ۵ هزار و برای دوره سه ساله سند، دست‌کم ۱۵ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده که موجب ایجاد ۶۰ هزار شغل می‌شود.
شاهرخی گفت: در هر سال باید ۲۰ هزار شغل در استان ایجاد کرد که سهم شهرستان‌های دهگانه از این رقم در سند توسعه مشخص شده است.
وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری به اشتغالزایی جوانان کمک می‌کند، تصریح کرد: نرخ بیکاری استان در سال گذشته ۷,۳ بوده که این رقم در کشور ۱۰.۷ است.
استاندار همدان گفت: ۲۹,۴ درصد شاغلان استان در بخش کشاورزی، ۲۸.۴ درصد در بخش صنعت و ۴۲.۲ درصد در بخش خدمات مشغول به کار هستند و هدف‌گیری ما برای ایجاد شغل با توجه به توانمندی‌های بسیار در حوزه کشاورزی، صنایع و معدن و ظرفیت بزرگ در حوزه گردشگری و صنایع دستی تعریف شده است.
شاهرخی بیان کرد: استان همدان با ۱,۲درصد وسعت کشور و ۲.۴ درصد جمعیت ۴.۴ درصد تولید کشاورزی کشور برابر با ۵میلیون تن را به خود اختصاص داده است.
وی عنوان کرد: در سند توسعه سه ساله استان با توجه به محدودیت زمین و آب برای اشتغالزایی و افزایش تولید، استفاده از روش‌های علمی مانند آبیاری مکانیزه، افزایش سطح زیر کشت گلخانه‌ای و طرح‌های نوین کشاورزی تعریف شده است.
شاهرخی گفت: تا پیش از تدوین سند توسعه سه ساله استان ۱۰۷ هکتار گلخانه در استان وجود داشت، اما ایجاد سالانه ۷۰ هکتار در این سند تعریف شده و تا پایان سال ۱۴۰۰ باید ۲۱۰ هکتار به ظرفیت موجود اضافه شود.
وی از ایجاد ۱۰ شهرک گلخانه‌ای در شهرستان‌های استان خبر داد و افزود: این گلخانه‌ها به فارغ‌التحصیلان کشاورزی سپرده شده که به شور و نشاط آنها کمک کرده است.
شهرهای جهانی سفال، مبل و انگور در همدان
استاندار همدان با اشاره به سایر کارهای انجام شده برای رونق بخش کشاورزی اعلام کرد: سال گذشته انگور ملایر به‌عنوان «پنجاه و سومین میراث کشاورزی جهان» ثبت شده و ملایر، شهر جهانی انگور لقب گرفت که این کار، تحول خوبی را به‌دنبال داشته است.
شاهرخی از اجرای طرح فراز در تاکستان‌های ملایر خبر داد و افزود: این کار به افزایش بازدهی محصول تا ۳ برابر کمک کرده و سال گذشته در ۸۶ هکتار اجرا شد.
وی بیان کرد: سالانه ۴۴۰ تن انگور از تاکستان‌های ملایر برداشت می‌شود که با اجرای طرح فراز در ۲۲۰ هکتاراز باغ‌ها تا پایان سال ۱۴۰۰ این رقم دست‌کم سه برابر می‌شود.

شاهرخی از وجود ۱۱۷ هزار بهره‌بردار کشاورزی در استان خبر داد و گفت: برای تولید گردو و جلوگیری از سرمازدگی باغ‌ها و فرآوری سیب‌زمینی و سیر و ثبت برند این محصولات به‌نام همدان، کارهای خوبی انجام شده است. وی تصریح کرد: برای اداره استان با برنامه حرکت کرده و سعی کرده‌ایم از روزمرگی به دور باشیم که نمونه آن، توسعه زیرساخت‌های صنعتی و توجه به فرآوری محصولات است.

استاندار همدان، فرآوری محصولات خام در بخش‌های متعدد را ظرفیت توسعه منحصر استان عنوان کرد و افزود: ۱۰۳۵ واحد فعال در حوزه صنعت و معدن وجود دارد که ۲۶ هزار نفر در آنها مشغول به کارند و در بخش کشاورزی هم ۱۹۵۵ واحد فرآوری یا بسته‌بندی محصولات با ۱۰ هزار و ۳۴۲ شاغل فعالیت می‌کند.

شاهرخی اعلام کرد: ۲۹ هزار کارگاه تولید صنایع‌دستی هم در همدان وجود دارد که برای ۴۳ هزار نفر شغل ایجاد کرده و ظرفیت خوبی در استان به شمار می‌رود.

وی گفت: به بانک‌ها برای همکاری با تولیدکنندگان تأکید شده و جلسه با تولیدکنندگان، ستاد تسهیل موانع تولید و ستاد اقتصاد مقاومتی برای رونق تولید در استان و اشتغالزایی هم به‌طور مرتب برگزار می‌شود. استاندار همدان بیان کرد: با تلاش‌های انجام شده ۳۵ واحد از موارد تملک شده به چرخه تولید بازگشته و ۵۰ طرح هم در حوزه صنعت، معدن و کشاورزی احیا شده است.

وی تصریح کرد: در سال‌های گذشته، طرح‌های متعددی کلنگ‌زنی شده بود که باقی مانده بود و برای اجرای آنها در شرایط تنگنای مالی از بخش خصوصی کمک گرفته شده است.

شاهرخی اعلام کرد: ۵۷۰ طرح عمرانی و اقتصادی در حوزه صنعت، کشاورزی و آب و خاک واگذارشده که نمونه آن سد خرمرود تویسرکان است. وی گفت: ضمن ثبت عنوان «شهر جهانی سفال» برای لالجین، عنوان «شهر جهانی مبل و منبت» هم برای ملایرثبت شد و امروز این شهر با ۵ هزار کارگاه تولیدی کوچک و بزرگ، قطب تولید مبل در کشور به شمار می‌رود. استاندار همدان از کسب درآمد ۶۵۰۰ میلیارد ریالی در جشنواره سال گذشته مبل و منبت برای ملایر خبر داد و افزود: ۲۰ هزار خیاط خانگی در این شهر وجود دارد که با ایجاد شهرک در حال ساماندهی آنها هستیم. شاهرخی در ادامه گفت: در حوزه گردشگری هم مصادیق تاریخ و تمدن ایران زمین را باید در همدان با ۱۸۰۰ اثر تاریخی جست‌و‌جو کرد و تنها ۳۵۰۰ نفر به‌طور مستقیم در بخش خدمات گردشگری فعالند. وی از ۴ سایت ملی و بین‌المللی در کنار برخی جاذبه‌های گردشگری خبر داد و گفت: ساخت شهرک ۲۴۰ هکتاری در کنار غار علیصدر برای ماندگاری دو روزه گردشگر و مجموعه‌های تفریحی در باغ میوه همدان، کنار سد اکباتان و دامنه شمالی الوند ، البته  با حفظ محیط‌ زیست در دست انجام است. شاهرخی عنوان کرد: همدان به‌عنوان پایتخت گردشگری آسیا انتخاب شده و اجرای این طرح‌ها، آینده بسیار خوشی را برای صنعت گردشگری استان رقم می‌زند.
۳۰ شهرک صنعتی آماده واگذاری
وی با اشاره به تحول اقتصادی استان در آینده نزدیک هم گفت: ۳۰ شهرک صنعتی با زیرساخت‌های لازم و ارزان‌ترین قیمت آماده واگذاری به سرمایه‌گذاران بوده و ۱۱۰۰ هکتار زمین مصوب هم در منطقه ویژه اقتصادی جهان آباد برای ایجاد صنایع وجود دارد.

شاهرخی افزود: تلاش برای ساخت شهرک فناوری‌های برتر و نو از دیگر کارهای دولت در استان بوده و طرح بزرگ پتروشیمی هگمتانه هم پس از ۱۲ سال توقف برای بهره‌برداری آماده شده است.  وی بیان کرد: در بخش فرآوری محصولات خام چون ذخایر معادن هم بیش از ۱۴۰۰۰ میلیارد ریال طرح برای فرآوری‌های سنگ‌های معدنی در دست اجراست که تعدادی از آنها در دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد.

شاهرخی اعلام کرد: هزار میلیارد ریال طرح اقتصادی با همکاری شرکت شستا در دست اجرا بوده و موافقت اصولی برای تولید کاغذ از سنگ هم گرفته شده است. وی گفت: استان همدان در بخش راه‌آهن، قطب غرب کشور بوده و طرح‌های ارتباطی برای اتصال غرب به شرق کشور بسرعت در دست اجراست.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا