شناسه خبر : 126535
تاریخ ارسال : ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۶ ب٫ظ
علی لاریجانی:

ایران با چالش‌های مزمنی مواجه است/ پارلمان سعی کرد که چالش‌ها را حل کند و کمتر قانونگذاری کردیم

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در نشست خبر با خبرنگاران در توضیحاتی درباره مجلس با اشاره تاریخ نام‌گذاری روز مجلس بیان کرد: مدرس یک اسلام شناس و فردی دردمند نسبت به منافع ملی کشور و آینده نگر برای توسعه کشور بود. آن هم در ان شرایط بسیار سخت نقش او بی بدیل بود. او در تاریخ ایران ماندگار شد.

 

به گزارش اعتمادآنلاین؛ رییس قوه مقننه کشور با اشاره به وضعیت مجلس دهم گفت: در همان اوان مجلس اخیر این موضوع مکشوف بود که ایران با چالش‌های مزمنی مواجه است و به همین دلیل دوستان در پارلمان سعی داشتند که این چالش‌ها را حل کنیم و کمتر قانونگذاری کنیم.

لاریجانی درباره وضعیت چالش‌های کشور عنوان کرد: وجود دولت پهن کشورکه هزینه زیادی برای کشور دارد و بنابراین باید کوچک می شد و یک گام برداشته شد اما باید تمهیداتی برای چابک شدن و کوچک شدن دولت اندیشیده شود و معاونت استخدامی رییس جمهور درحال پیشروی در این زمینه است.

او با تاکید بر لزوم بودجه‌ریزی گفت: نظام بودجه ریزی ما بسیار قدیمی است. کار مستمری را دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌های مجلس در این باره انجام دادند که در کمیسیون بودجه است. البته تغییرات عمده در شرایط کشور باید به وجود بیاید.

لاریجانی افزود: نکته دیگر وضعیت نقدینگی درکشور است که از معضلات کشور است. بعد از مسائل اخیر ارزی نقدینگی بسیار زیاد شد. راه حلی که به ذهن ما رسید این بود که برای جذب نقدینگی طرح‌های عمرانی نیمه تمام را واگذار کنیم. فکر نمیکنم حرکت مطلوبی در این زمینه انجام گرفته باشد. مساله بانک‌ها مساله دیگری است. منابعی برای حل مشکلات بانکی لازم است که دولت باید برای حل آن وارد شود.

رییس مجلس در ادامه بیان کرد: موضوع آب نیاز به همکاری قوای مختلف در کشور دارد. ما حدود ۱۲۸ قانون در این دوره مجلس تصویب کردیم. کار زیربنایی در معاونت قوانین شروع شد و آن تنقیح قانون است. یکی از قوانین مهم اشتغال پایدار در روستاها بود و در این باره از رهبری اجازه گرفتیم که از صندوق توسعه ۱ و نیم میلیون دلار برداریم. نظام جامع تقویت فنی و حرفه‌ای کار مهم دیگری بود که در مجلس به تصویب رساندیم. قانون مدیریت مصرف سوخت، قانون استاندارد، قانون برنامه ششم، قانون صدور چک، قانون حمایت از کودک و نوجوان، قانون کاهش اعدام،‌ قانون حمایت از معلولان و لایحه هوای پاک، لایحه خاک و قانون منع بکارگیری بازنشستگان از تصویبات مهم این مجلس است.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا