شناسه خبر : 110543
تاریخ ارسال : ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰:۴۵ ق٫ظ
سرویس سیاسی «خطِ اعتدال»

ایران بدون برجام و ایران با برجام!/ فرار رو به جلوی مخالفان دولت!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سرویس سیاسی «خطِ اعتدال»

«این توافق(برجام)، سایه جنگ و تهدید و تحریم ظالمانه را از کشور برداشت.»
(دکتر حسن روحانی، رییس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران)
یکی از بزرگترین دستاورهای دولت تدبیر و امید و در واقع مهمترین آن معاهده برجام و توافق با گروه ۱+۵ بود که در آن شرایط زمانی توانست کشور را از بزرگترین مهلکه ی اقتصادی و سیاسی نجات دهد. همین موفقیت جهانی سبب خشم و دشمنی بیشتر دشمنان ایران اسلامی از جمله دولت ترامپ، اسراییل و حکومت وهابی عربستان شد و از سوی دیگر تندروهای داخلی کشور و جناح مخالف دکتر روحانی از همان ابتدای گفتگوها، هجمه های انتقاد و اعتراض با مذاکرات و پذیرفتن توافقنامه را آغاز کردند! علی رغم این مخالفت ها و برخی کارشنکنی ها، معاهده برجام با اشراف مقام معظم رهبری، سران سه قوا و همه مسئولان و مردم توسط دولت اعتدالگرا امضاء و پذیرفته شد و پس از آن همه ی مردم و جهان شاهد آثار مثبت آن در زمینه رونق اقتصادی با افزایش فروش نفت، رشد اقتصادی و کاهش نرخ تورم و آرامش نسبی فضای اقتصادی و اجتماعی کشور بودند. اما بر اساس برخی تحولات در فضای دیپلماتک منطقه و روی کار آمدن تندروهای آمریکایی به ریاست دونالد ترامپ و نیز با سعایت و شیطنت های دشمنان منطقه ای چون اسرائیل و رژیم عربستان بار دیگر افزایش فشارها و جوسازی ها علیه جمهوری اسلامی آغاز شد و دولت آمریکا ضمن تعلیق یا افزایش برخی تحریمها علیه ایران؛ جمهوری اسلامی و اتحادیه اروپا را به خروج از برجام و تشدیدتحریمها تهدید کرد!
دولت تدبیر و امید که توانسته بود با استفاده از فضای پیش آمده ناشی از معاهده برجام فروش نفت را که قبل از تحریمها ۲/۳۰۰/۰۰۰ بشکه در روز بود ولی بعد از اعمال تحریمهای اقتصادی که منجر به لغو تمام قرار دادهای نفتی با ایران از سوی اتحادیه اروپا شده و به پایین ترین حد ممکن یعنی به یک میلیون بشکه در روز رسیده بود، به فروش روزانه ۱/۷۰۰/۰۰۰ بشکه برساند و درآمد ارزی کشور را ۹۰ درصد افزایش دهد که دستاورد بزرگ برای دولت دکتر روحانی بود!
معاهده برجام سبب شد که جمهوری اسلامی ایران بتواند به جای کاهش خرید نفت از ایران حتی توسط کشورهایی چون چین و کره، مورد اعتماد و استقبال خریداران خارجی قرار گیرد و حتی با تلاشهای دستگاه دیپلماسی دولت دکتر روحانی با برون رفت از برخی تحریمها و محدودیت ها از جمله رفع تحریم بانک مرکزی ایران که قبل از برجام امکان دریافت پول نقد حاصل از فروش نفت از همان اندک مشتریان را هم نداشت و در واقع مبلغی به دست ایران نمی رسید؛ در برابر خرید نفت پول آن را نقداً به ایران پرداخت کنند.
مخالفان برجام نباید فراموش کرده باشند که حتی چین در برابر دریافت نفت از ما پول ملی خود «یوان» یا اجناسش را به ایران پرداخت می کرد!! و نباید فراموش کنند که اگر موفقیت دولت اعتدالی روحانی نبود فروش نفت ما به صفرمی رسید و چه بسا کشور با وضعیتی مشابه وضعیت کشور عراق در زمان صدام، یعنی نفت در برابر غذا مواجه می شد!
تلاشها و مذاکرات طولانی و نفس گیر دستگاه دیپلماسی دولت یازدهم در نهایت منجر به تغییر و تحولات مهم دیگری شد و دنیا ضمن اعتماد به ایران و باور به شخصیت حقیقی ملت ایران یعنی ترجیح گفتگوهای قانونمند به جای خشونت و جنگ طلبی، شاهد برون رفت ایران از وضعیت وخیم اقتصادی ناشی از صدور تحریم ها علیه ایران بود؛ زیرا روند کاهش فروش نفت بر روی رشد اقتصادی ایران هم تأثیرات ویرانگری گذاشته بود چنانچه با آغاز تحریم ها رشد اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۰ نسبت به سال قبل از آن، به ۲/۸ درصد کاهش یافته و به ۳/۲ درصد رسیده بود! همچنین در سال ۹۱ با تداوم روند نزولی رشد اقتصادی به رشد منفی ۳/۱ درصد و در سال ۹۲، با ثبت رکوردی فاجعه آمیز در تاریخ اقتصاد ایران، به منفی ۲ درصد رسید!!
اما پس از معاهده برجام با ساماندهی برنامه های اقتصادی کشور، تهیه و تنظیم لایحه معقول و کارشناسانه و بموقع بودجه سالانه توانست با استفاده از فرصت پیش آمده ناشی از افزایش درآمد ارزی ایران، اعتماد و امید را به سرمایه گزاران داخلی و خارجی بازگرداند و با فعالیت و نشاطی که در فضای اقتصادی کشور پیش آمد، شاهد تجربه رشد مثبت اقتصادی بودیم و پس از سالها نرخ تورم تک رقمی شد.

امضای معاهده برجام و تلاشهای دولت یازدهم سبب شد که همگام با تجربه افزایش درآمد نفتی و رشد اقتصادی، بالتبع از روند افزایش نرخ تورم در کشور نیز پیشگیری شود؛ چنانچه دولت توانست نرخ تورم را که بر اساس اعلام مرکز آمار ایران و منابع معتبر داخلی و خارجی، در سال ۹۰ به ۳۷ درصد و در سال ۹۲ رقم ۴۵ درصد را هم پشت سر گذاشته بود و می رفت که سیر صعودی آن به فاجعه و انفجاری ویرانگر در کشور منتهی شود، به مرور کاهش داده و پس از سالها نرخ تورم کشور را تک نرخی سازد!
شرایط اقتصادی کشور و بازار و معیشت مردم ایران که قبل از برجام وضعیتی بدتر از آمار رسمی را نشان می داد از آنجا آغاز شد که ایران ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل قرار گرفت و بر اساس آن دنیا ایران را تهدیدی برای صلح جهانی قلمداد می کرد و با ترسیم چهره ای خشونت طلب از ایران، سایه ی سنگین جنگ بر سر ایران احساس می شد. اما اجماع ملی و همراهی و هملی ارکان نظام و عملکرد تیم دیپلماسی دولت تدبیر امید، اعتماد و اعتبار بین المللی به ایراان را بازگرداند.
بدیهی است که تحقق همه انتظارات از برجام و دستاوردهای آن منوط به پایبندی همه طرفهای مذاکره کننده و امضاء کننده آن بود؛ اما با تغییر فضای سیاسی و افزایش درگیرها و مخالف خوانی ها در منطقه ناشی از روی کار آمدن دولت تندروی ترامپ، نقض عهدها و عدم انجام تعهدات از سوی آمریکا آغاز شد و سبب کند شدن یا تعلیق و عدم رفع تحریمها از ایران و در نهایت خروج آمریکا از برجام گردید و کشور ما را درگیر چالش های جدیدی کرد. اما دولت و ملت ایران با پایبندی به تعهدات بین المللی و بویژه مفاد برجام همچنان مقاوم و پرتلاش به راه خود ادامه می دهد و پس از خروج رسمی آمریکا همچنان به ظرفیت ها و زمینه های موجود از جمله همراهی با دیگر طرفهای برجام و سایر کشورهای جهان و با عزم و اراده ملت و رهبری و همه قوا و دستگاههای اجرایی کشور به افق های روشن پیش رو چشم دوخته است.
آنچه مخالفان برجام از آن چشم می پوشند، ولی رییس دولت اعتدال و تحلیلگران آگاه و منصف همواره بر آن تأکید می کنند، جلوگیری از بروز یک فاجعه اقتصادی و در گرفتن جنگی محتمل بود که با تلاشهای فراوان دولت یازدهم و دوازدهم و امضای معاهده برجام از سر کشور ایران دور شد و در شرایط کنونی نیز باید به تدبیر و عقلانیت دولت و حفظ وحدت و مشارکت خرد جمعی در رفع مشکلات و بحرانها امیدوار بود و از گردنه های سخت و دشوار سیاسی و اقتصادی عبور کرد.
نباید فراموش کرد که قبل و یا بعد از صدور تحریم ها علیه ایران، مخالفان کنونی دولت اعتدال و معاهده ی برجام، چه در زمان بعهده داشتن سکان اجرایی کشور یا حضور در مسئولیت های تقنینی و سیاسی و چه اکنون، هیچگاه راهکار یا برنامه ای برای برون رفت از مشکلات و فجایع آن سالها نداشتند و همگان به تلاشهای دیپلماتیک دولت دکتر روحانی چشم دوخته بودند!
اعتماد مجدد مردم به روحانی و تیم اجرایی او در انتخابات دوازدهم، نشان داد که دولت اعتدال مسیر درستی را در جهت احقاق حقوق ملت ایران می پیماید. همین مسئله سبب بروز و تشدید مخالفت های تندروهای داخلی با دولت و بزرگترین دستاورد آن یعنی برجام شد و اینک که آمریکا با قانون شکنی و نقض معاهده ای معتبر و بین الملل موجب اعتراض و شگفتی همه مردم و دول جهان و محافل بین المللی بویژه اتحادیه اروپا گردید، مخالفان دولت تلاش می کنند که همه تقصیرها و نواقص و اشتباهات را متوجه دولت اعتدالگرای روحانی کنند!!
نکته قابل تأمل این است که مخالفان برجام تا پیش از این برجام را بی خاصیت و بی فایده می دانستند، اما با خارج شدن آمریکا از برجام، با رفتاری دوگانه- یعنی هم عصبانیت و هم خرسندی کاذب- در برخورد با این اتفاق، تلاش می کنند حقانیتی برای مواضع خود و شکستی برای دولت وانمود کنند و در فراری رو به جلو تلاشهای دیپلماسی کشور را ناکارآمد و شکست خورده نشان دهند!
اینک مخالفان دولت بجای تداوم مخالفت ها با برجام یا رضایت دادن به ایجاد وضعیت پیش از برجام، یعنی تن دادن به فجایع اقتصادی و جنگ محتمل، باید به این بیندیشند که اگر معاهده برجام صورت نمی گرفت چه وضعیتی رقم می خورد و نیز اگر با همه تعهدات و الزاماتش تحقق می یافت چه می شد؟
امروز تنها راه حل مفید و راهبردی برای کشور باقی ماندن بر برجام تا زمان خارج نشدن سایر طرفها از آن و تبعیت از تدابیر رهبری نظام و همگامی با تصمیم ها و سیاست های مجلس و دولت جمهوری اسلامی ایران است.
در شرایط کنونی، هیچ راه و گزینه دیگری وجود ندارد!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا