شناسه خبر : 145616
تاریخ ارسال : ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶ ب٫ظ

بازنده اصلی اخراج جان بولتون کیست؟

سرویس بین الملل«خطِ اعتدال»

از صبح زود در اطراف ساختمان اصلی کاخ سفید پرسه می‌زد و با تلفن همراه صحبت می‌کرد. مشوش بود و پریشان. کسی نمی‌دانست این چهره خشن از چه رو تا این اندازه مغموم است. شب که خبر آمد اخراج شده، راز خشمش فاش شد. واکنشش به اخراج عصبی و هیستریک بود: می‌گفت به میل خودش استعفا داده و اخراجی در کار نیست، به مجری برنامه زنده شبکه فاکس نیوز اس‌ام‌اس می‌زد تا روایت خود را بگوید، توئیت می‌کرد و با خبرنگاران به مصاحبه می‌پرداخت. به هر صورت و با هر روایتی اما «جان بولتون» اخراج شده بود.

رفتن مرد جنگ طلب کاخ سفید را شاید بتوان یک شکست بزرگ برای «تیم ب» تلقی کرد. مربعی که زمانی با همراهی و همکاری بولتون، بن زائد، بن سلمان و بنیامین نتانیاهو تمام تلاش خود را برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران به کار بسته بود، این روزها دیگر دو ضلع خود را از دست داده است؛ بن زائد که از تنش‌های منطقه خسته شده و در پی ترمیم روابط با ایران برآمده بود و بولتونی که دیگر اخراج شده و مطمئنا فردی متعادل تر جایگزین او خواهد شد. این تغییرات به معنی آن است که نخست وزیر تندرو اسرائیل تنها دو هفته مانده تا انتخابات سرنوشت ساز در این رژیم، یکی از بزرگترین حامیان خود را در کاخ سفید از دست داده و اینک با تجربه یک شکست دیگر در عرصه سیاست خارجی در انتخابات حضور یابد.

دونالد ترامپ نیز این روزها برای منصب مشاور امنیت ملی به دنبال فرد مناسب می‌گردد. با توجه به تندروی‌ها و اخلاقیات خاص جان بولتون می‌توان اطمینان داشت که جایگزین او مطمئنا بسیار متعادل تر از او عمل خواهد کرد و این یعنی فرصتی برای جمهوری اسلامی که بتواند گامی در راستای کاهش تنش‌ها با واشنگتن بردارد. از سوی دیگر می‌توان گفت «مجاهدین خلق»، یکی از گروه‌های مخالف نظام ایران که هزینه زیادی نیز برای فعالیت علیه جمهوری اسلامی داشته، پدر معنوی خود در دولت آمریکا را از دست داده و مطمئنا دامنه فعالیت‌هایش بسیار کاهش خواهد یافت.

همزمان با اخراج جان بولتون، وزیر امور خارجه آمریکا از احتمال دیدار بدون قید و شرط روسای جمهور آمریکا و ایران در حاشیه نشست عمومی سازمان ملل متحد خبر داد. محمدجواد ظریف نیز اعلام کرد که درباره مسائل داخلی آمریکا اظهار نظر نمی‌کند. مجموعه نشانه‌ها و عوامل نشان می‌دهد که به رغم تلاش تندروها در جهان، مذاکرات میان ایران و فرانسه از پیشرفت نسبی برخوردار بوده و می‌توان امید داشت با متعادل تر شدن مواضع کاخ سفید، سرعت پیشرفت مذاکرات نیز بیشتر شود.

آنچه در شرایط فعلی اهمیت دارد آن است که ایران توازن را میان دیپلماسی و مقاومت برقرار کند، یعنی نه خود را مشتاق مذاکره فوری و حصول نتیجه در کوتاه ترین زمان نشان دهد و نه از آن سوی بام بیفتد و باب مذاکره را ببندد. تنها در این شرایط است که می‌توان امید داشت در آینده نزدیک گشایش هایی در روابط تهران – واشنگتن صورت گیرد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا