شناسه خبر : 113742
تاریخ ارسال : ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱:۳۱ ق٫ظ
بازیهای آسیایی2018 فرصتی برای درخشش ایران

مدیریت ورزشی کشور در آزمونی پرامید

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

بازی‌های (المپیک) آسیایی مهمترین رویداد ورزشی قاره کهن است که هر ۴ سال یکبار به میزبانی یکی از کشورهای آسیایی و با حضور ورزشکاران کشورهای مختلف قاره آسیا برگزار می‌شود. در این رویداد مهم ورزشی، ورزشکاران به صورت انفرادی و تیمی در رشته ‌های مختلف برای کسب مدال های مقام اول تا سوم یعنی به تصاحب مدال های طلا، نقره و برنز به رقابت می پردازند و در نهایت قرار گرفتن در رده های امتیازی جدول نهایی برای هر کشور حائز اهمیت است. ایران نیز در سپتامبر سال ۱۹۷۴ در تهران میزبان هفتمین دوره این بازیها بود که بهترین رتبه ایران در طول بازی‌های آسیایی متعلق به بازی‌های همین دوره بود که به کسب رتبه دوم در قاره آسیا نایل شد.
نخستین دوره این بازی‌ها در سال ۱۹۵۰ میلادی در کشور هندوستان برگزار شد و کاروان‌های ورزشی ایران در طول ۱۶ دوره بازی‌های آسیایی، در ۱۳ دوره حضور داشت که تاکنون موفق به کسب ۴۲۲ مدال مختلف در رشته‌های ورزشی تیمی و انفرادی شده‌ است.
اینک قرار است کشور اندونزی از ۱۸ آگوست تا دوم سپتامبر سال ۲۰۱۸ میزبان هیجدهمین دوره المپیک آسیایی که در جاکارتا – پالمبانگ در اندونزی برگزار می شود باشد تا بیش از ۹۵۰۰ ورزشکار از ۴۵ کشور جهان در این بازیها با یکدیگر به رقابت بپردازند.
بدیهی است که برای موفقیت در عرصه چنین رقابت های ورزشی غیر از تعداد ورزشکاران و رشته های راه یافته به این بازی ها و آمادگی جسمی و روحی ورزشکاران، مدیریت کاروان ورزشی و تدابیر و برنامه های آماده سازی ورزشکاران قبل از اعزام و حمایت ها و پشتیبانی های لازم از آنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
پس از افت و خیزهای مختلف در دوران حضور ایران در بازیهای المپیک و عرصه ورزش کشور در داخل و خارج، به نظر می رسد که اینک با حمایت ها و تدابیر دولت یازدهم و دوازدهم و وزارت ورزش و جوانان که تلاش کرد ورزش در ایران روز به روز اجتماعی ومردمی تر شود، فضای بسیار خوبی در ورزش کشور حاکم شده و شاهد یکی از باثبات ترین و آرام ترین دوران ورزش کشور هستیم که نوید بخش روزهای خوش و درخشانی است. دکتر صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک از وضعیت حاکم و حمایت های دولت از ورزش کشور بسیار راضی و خشنود است. وی از روند آماده سازی کاروانهای اعزامی ایران به بازیهای آسیایی اندونزی ابراز رضایت کامل کرده و اعلام نموده است تمام تلاش وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک این است تا بدون تنش، این فضای موجود و آماده برای جهش در عرصه ورزش کشور را حفظ کرده و از تمام ظرفیتهای موجود برای موفقیت در رویدادهای پیش رو بخصوص «بازیهای آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا» و «المپیک جوانان بوینس آیرس» استفاده کند.


همه قراین و شواهد، از جمله همکاری و همدلی وزارت ورزش با کمیته ملی المپیک، حاکی از این است که وضعیت کاروانهای اعزامی ما به این دو رویداد پیش رو – بویژه حضور بانوان و کسب مدال طلا توسط آنان در چهار دوره گذشته – هم از لحاظ کیفی و هم کمی و با تدارکات مناسب و همچنین برنامه ریزی و حمایت صحیح و اصولی، با کاروانهای پیشین متفاوت است و این می تواند نوید بخش نتایج مناسب و مورد انتظار ملت ایران باشد.
تأکید دکتر صالحی امیری در مورد اهتمام دولت در سرمایه گذاری افزون بر گذشته در بخش تکنولوژی و تجهیزات روز ورزشی و توجه ویژه به بکارگیری تکنولوژی و تکنیک رسیدن به سلامت عمومی، در کنار برنامه ریزی اصولی، چشم انداز خوبی را در رسیدن به نتایج بسیار پربار در زمینه برنامه های ورزش و سلامت عمومی ترسیم می کند.
قطعاً با حمایت بیشتر و مناسب دولت و سازمان برنامه و بودجه، و رفع کمبودها از جمله توجه به مسایل فنی ورزش چون داشتن امکانات و تجهیزات مدرن و بکارگیری مربیان مجرب و متبحر در استانداردهای جهانی، برگزاری کلاس های آموزشی و فراهم سازی زمینه بالا بردن علم و آگاهی قشر ورزشکاران و جوانان مستعد کشور می توان گامهای بلند مثبتی را برای رشد و اعتلای ورزش کشور برداشت و در عرصه های بین المللی ورزشی برای سربلندی جمهوری اسلامی ایران خوش درخشید.
بازیهای آسیایی ۲۰۱۸ در ۴۰ رشته و ۴۶۲ ماده برگزار می شود. که ایران با ۲۸۰ ورزشکار آقا و ۱۰۵ ورزشکار خانم حضور پیدا می کند از این رو به گفته سجادی سرپرست کاروان اعزامی ایران پیش بینی جایگاه ایران در بازی های آسیایی سخت است و رقابت فشرده ای را با رقبا خواهیم داشت. از سوی دیگر بررسی دوره های قبلی نشان می دهد تیمهای قزاقستان، هند، ازبکستان و چین تایپه و البته اندونزی رقبای ایران هستند. از این رو اندونزی رشته های جدیدی را اضافه کرده و برخی اوزان را در رشته های رزمی حذف کرده است.

اما فارغ از مسئله نتایج بازیها، نکته مهمی که نباید از آن غفلت کرد مسئله ای است که «تسونکازو تاکه دا» رییس کمیته هماهنگی شورای المپیک آسیا پس از بازید از روند آماده سازی این رویداد ورزشی در اندونزی مطرح کرد. وی گفت: «همه با هم به سوی صلح در این بازیها حرکت می کنیم.» وی همچنین معتقد است که «اطلاعات و اخبار زیادی در مورد بازیهای آسیایی این دوره برای گسترش و شناساندن این بازیها در رسانه های محلی و بین المللی وجود دارد.»
هرچند نگرانی و توجه به برقراری امنیت در بازی‌های آسیایی بویژه حملات تروریستی برای مسئولان اندونزی نیز وجود دارد که به دنبال افزایش و تقویت امنیت برای این بازیها نیز هستند.
«تاکه دا» از تمام دست اندرکاران و همکارانش در هیات دولت اندونزی خواسته است که درباره بازیهای آسیایی که کمتر از چهار ماه به شروع آن زمان داریم در رسانه های داخلی و بین المللی فعالیت کرده تا بتوانند ضمن ترویج ورزش در کشورشان، جوانان قاره آسیا و حتی سایر کشورهای غیرآسیایی را نیز به ورزش و فعالیت تشویق و ترغیب کنند. این رویکرد از جهاتی باید مورد اهتمام و مساعی مسئولین دولتی و ورزشی ما نیز باشد.
با توجه به رویدادهای سیاسی و نظامی در چند سال اخیر که خاورمیانه را دچار چالشهای بزرگ و گاه فرساینده و ویرانگر کرده است- از جمله ظهور فرقه ها و گروههای بنیادگر و ارهابی و نیز درگیری مستقیم چند کشور آسیایی در جنگی خانمان سوز و از سوی دیگر تلاش برخی از دشمنان ایران برای جنگ طلب و خشونت گرا نشان دادن جمهوری اسلامی ایران در منطقه و موجه نشان دادن افزایش تحریمها،- حضور مقتدرانه و درخشان ایران در این بازیها با رویکردی صلح طلبانه و احترام به قوانین و حقوق بین المللی و مشارکت در یک رویداد بزرگ فرهنگی می تواند چهره واقعی ملت ایران و نظام اسلامی را بیش از پیش به مردم آسیا و جهان معرفی کند و خنثی کننده تبلیغات و دسیسه های دشمنان دور و نزدیک ایران اسلامی باشد؛ زیرا از مجموعه سخنان مسئولان و از جمله رییس جمهور اندونزی چنین برمی آید که آنان غیر از اهداف اقتصادی برای کشورشان (سود۲۲۰میلیون دلاری اندونزی از حضور توریست‌ها در بازیهای‌ آسیایی)، قصد دارند برای شناساندن بازیهای آسیایی ۲۰۱۸ و چهره نوینی از ورزش آسیا تلاش مضاعفی داشته باشند، لذا درخشش جمهوری اسلامی ایران و نحوه حضور ورزشکاران و تیمی های اعزامی در این عرصه،
می تواند بازتاب گسترده ای در جهان داشته باشد.
آنچه که اینک مایه دلگرمی و خوشحالی در زمینه حضور کاروان اعزامی ایران در بازیهای آسیایی اندونزی است حضور دکتر سیدرضا صالح امیری بعنوان رییس کمیته ملی المپیک و دکتر نصرالله سجادی سرپرست کاروان اعزامی به بازیهای آسیایی ۲۰۱۸ است. این دو مسئول که تاکنون کارنامه خوبی از سوابق اجرایی و مدیریتی در حوزه های کاری خود برجای گذاشته اند می توانند در فرصت باقی مانده تا زما آغاز این بازیها آمادگی ها و شرایط ورزشکاران را به حد مطلوب و قابل قبول برسانند. در این مسیر تا کنون بسیاری حمایت ها و همراهی ها صورت گرفته است. دیدار رییس جمهور دکتر روحانی، ریاست سازمان برنامه و بودجه و دیگر مسئولان با ورزشکاران حاضر در اردوهای آمادگی از جمله مواردی بوده که امید و نشاط را در میان همگان ارتقاء داده است.
دکتر حسن روحانی رئیس جمهور در دیدار صمیمی با این ورزشکاران ضمن تجلیل و تقدیر از قهرمانان گفت:«دولت در کنار شما ورزشکاران ایستاده و به عنوان رئیس جمهور به عنوان نماینده ملت در کنار شما هستم و متقابلاً از شما هم می‌خواهم با تمام وجود در کنار ملت ایران بایستید و دل آنها را در میادین ورزشی شاد کنید.»
کادر سرپرستی تیم های ملی قصد دارند که بیش از ۹۵ درصد کارهای مقدماتی و لازم را در ایران انجام دهند. اما از جمله کارهایی که وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک باید قبل از شروع بازیها انجام دهند، ایجاد فضای مناسب فرهنگی و تفریحی برای ایجاد نشاط و شور ملّی و شناساندن ویژگیها و شرایط شرکت ورزشکاران ایرانی در این بازیها و اهمیت حضور ایران در آن است.
همه چیز نشان از آن دارد که با نقش آفرینی و اقدامات و عملکرد خوب و مثبت وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک، حضور ایران در بازیهای المپیک آسیایی اندونزی وضعیت و سرنوشت متفاوت و افتخارآفرینی را برای کشور ما رقم بزند؛ همچنان که ورزش در حوزه دیپلماسی نیز می تواند برگ برنده دولت و ملت ایران باشد.
امروز که ورزش کشور در شرایط استثنایی و نادری قرار گرفته و اتحاد و همدلی و یکرنگی چهارگانه بین دولت، وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیونهای ورزشی به همراه قهرمانان ورزشی باعث شده مسیر حرکت به سمت قله های تعالی ورزش با سرعت زیادی طی شود.
به تعبیر آقای صالحی امیری: «قهرمانان وعده می دهند تا لبخند را بر لب مردم بنشانند.»

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا