شناسه خبر : 170344
تاریخ ارسال : ۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۸:۱۵ ق٫ظ

بازی آمریکا با کارت چین

بازی آمریکا با کارت چین و استمرار تهدید دانستن این کشور به یکی از راهبردهای اساسی دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا بخصوص پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ تبدیل شده همزمان پکن تاکید کرده است در پیش گرفتن چنین روندی مشکلات واشنگتن را برطرف نخواهد کرد.

به گزارش ایرنا آمریکا مدت ها است گرفتار ناکامی های فراوان شده است اما از دیدگاه چین این کشور ظاهرا قصد دارد همه مشکلاتش را گردن پکن بیدازد و در واقع چین را قصاص کند از سوی دیگر کارشناسان چینی می گویند که بازی با کارت چین نمی تواند مشکلات آمریکا را برطرف کند.

آمریکا راهبرد تهدید چین را به طور مستمر در پیش گرفته و این را یک مسیر و برنامه ثابت برای انتخابات ریاست جمهوری تبدیل کرده است در صورتی که چین تاکید می کند اصلا تهدیدی برای واشنگتن نیست و چالش های پیش روی آمریکا مربوط به وضعیت داخلی آن کشور است و ربطی به کشورهای دیگر از جمله چین پیدا نمی کند.

«ما نینگ» از کارشناسان مسایل بین الملل در چین می گوید: عمو سام (ترامپ) با چالش های ناشی از همه گیری جهانی و انقباض اقتصادی جهانی و مسایلی داخلی مانند تبعیض نژادی، بی عدالتی اجتماعی و بحران مراقبت های بهداشتی روبرو است اما برخی از سیاستمداران آمریکایی این واقعیات را نادیده گرفته اند که مشکلات ایالات متحده به طور کلی برخاسته از آن کشور است و با تهدید دانستن چین اینها برطرف نمی شود.

خبرگزاری شینهوا هم در گزارشی تحلیلی راجع به این مساله می نویسد: شعارهای تبلیغاتی آنها اخیراً تشدید شده است، وزیر امور خارجه ایالات متحده مایک پمپئو و امثال او طرح به اصطلاح «ائتلاف جهانی»  علیه چین را در بوق و کرنا کرده اند تمایل وحشیانه آنها برای ایجاد تعارض، به جای سیاست مبتنی بر منافع ملی، تلاشی برای انحراف افکار عمومی است و اینکه مسایل را به بیرون از مرزهای آمریکا بکشانند این کار نه تنها اساساً باعث حل مسائل نمی شود بلکه باعث آسیب به روابط بین الملل شده است.

گزارش ادامه می دهد: مسایل انتخاباتی آمریکا مورد علاقه چین نیست چین به عنوان یک کشور مستقل حق دارد از حاکمیت، امنیت و توسعه خود محافظت کند و اصول خود را فدای بازی انتخاباتی ایالات متحده نمی کند چین تهدیدی برای آمریکایی ها و شیوه زندگی آنها نیست برای کشورهای بزرگی مانند چین و آمریکا هیچ نیروی خارجی نمی تواند باعث فروپاشی شود آنچه واقعاً می تواند به سقوط منجر شود، یک بحران داخلی است محاسبات سیاسی کوته بینانه هرگز به منافع بلندمدت منجر نمی شود.

ناظران خارجی و چین بارها از شعارهای آمریکا مبنی بر «بازگشت عظمت به این کشور و آمریکا اول»  انتقاد کرده آورده اند این موضوع در واقع نگاه کاخ سفید به سازمان ملل و ارزش های مربوط به چند جانبه گرایی را نمایان می سازد و همین راهبرد است که به آمریکا امکان داده است تا در ۴ سال گذشته، اقتدار سازمان ملل را به چالش بکشد.

این هفته که گذشت مصادف با هفتادوپنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل بود این سازمان پس از جنگ جهانی دوم تاسیس شد تا نهادی برای صلح، امنیت و همکاری جهانی و مکانی برای پیشگیری از اشتباهات گذشته و اطمینان از رفاه جامعه جهانی باشد و در خدمت جهان بوده و مزایایی برای همه دنیا داشته باشد.

«تام فادی» تحلیلگر مسایل سیاسی از انگلستان در همین باره خاطر نشان می کند که به رغم تاسیس این سازمان برای صلح و همکاری، راه پیشبرد این برنامه ها و تحقق این اهداف بدون چالش نبوده است در روزهای اخیر شاهد بودیم که چطور ترامپ تلاش کرد تا  از این سکو به عنوان وسیله ای برای حمله به چین استفاده کند و پکن را عامل شیوع ویروس کرونا در جهان معرفی کرد و خواستار آن شد که سازمان ملل چین را مسئول بداند.

فارع التحصیل دانشگاه آکسفورد می گوید: آنچه در سال های اخیر از دولت ترامپ شاهد بوده ایم، حمله به سازمان ملل و نفی معاهدات و تعهدات و عقب نشینی از سازمان های بین المللی بوده است و اینکه دولت ترامپ کاملاً به سیاست خارجی یکجانبه گرایی اعتقاد دارد یعنی منافع آمریکا بیش از آنکه برای تعامل باشد، تحمیلی به کشورها و ارگان های دیگر است تا با آمریکا سازش کنند این تهدید برای سازمان ملل و علیه جامعه جهانی و حاکمیت قانون است.

تارنمای چاینا ارگ چین می نویسد: منظور ما از یک جانبه گرایی و چند جانبه گرایی چیست؟ اولی به زمانی اشاره دارد که کشوری در تعیین اهداف سیاست خارجی خود به تنهایی عمل می کند، در حالی که دومی به گروهی از کشورها گفته می شود که در یک نهاد بین المللی معین برای ایجاد مواضع و منافع مشترک با یکدیگر همکاری کنند.

در نتیجه سازمان هایی مانند سازمان ملل اغلب «نهادهای چندجانبه»  نامیده می شوند زیرا آنها نهادهایی هستند که تعداد زیادی از کشورها در آن بر اساس یک مجموعه قوانین و اصول مشترک با یکدیگر کار می کنند.

فادی می گوید: در حال حاضر  دولت فعلی آمریکا با چند جانبه گرایی به عنوان یک استراتژی سیاست خارجی مخالف است، اساساً به این دلیل که آمریکا را مجبور به مصالحه در مورد منافع خود با سایر کشورها می کند.

او می افزاید: در عوض کاخ سفید به آموزه ای درباره «اول آمریکا»  معتقد است این بدان معناست که با دیگر کشورهای جامعه بین المللی نباید کار کرد بلکه اولویت منافع آمریکا به هزینه دیگران است در نتیجه از سیاست خارجی یکجانبه گرایی استفاده می کند که در آن وضعیت، ابرقدرتی و تسلط خود را تحمیل و تثبیت کند و دیگر اجباری برای گفت و گو و یا مصالحه در نهادهای بین المللی نباشد و کشورها را تحت فشار قرارد دهد.

تحلیلگرانی مانند تام فادی بر این باور هستند که چنین برخوردهایی که خطری برای چند جانبه گرایی است، اقدامی از سوی دولت ترامپ برای کنار گذاشتن سازمان ملل و کشاندن آنها به ورطه سقوط است تا ارده اش را بر دیگر کشورها تحمیل کند.

تحلیلگر سیاسی و روابط بین المللی انگلستان به خروج از برجام از سوی ترامپ اشاره می کند و اینکه کشورهای دیگر مجبور می شوند از تحریم های یکجانبه آمریکا تبعیت کرده و از دلار این کشور در معاملات استفاده کنند.

این در شرایطی است که آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی یونسکو و همچنین سازمان بهداشت جهانی، توافق نامه آب و هوایی پاریس و بسیاری از معاهدات بین المللی خارج شده است آمریکا همچنین تلاش کرده است با نهادهایی مانند اتحادیه اروپا مخالفت کند و آنها را تهدیدی برای منافع ملی خود دانسته است.

چاینا ارگ چین می نویسد: وقتی یک نهاد بین المللی مانع سیاست خارجی ترامپ می شود، پاسخ او این است که از آن چشم پوشی کنید و آن را کنار بگذارید زیرا قوانین را نقض کرده است و البته باید بودجه اش را نیز قطع کرد آمریکا دیگر کشورها را ضد هنجار معرفی می کند اما با شعار عظمت را به آمریکا بازگردانید عملا خودش ضد هنجار است.

تام فادی تصریح کرده است: هفتاد و پنجمین سالگرد سازمان ملل این فرصت را به جهانیان می دهد تا به یاد بیاورند که چرا این نهاد مهم است و چرا سیستمی که به موجب آن کشورها به عنوان اعضای برابر یک سازمان با هم کار می کنند و نه تقسیم بر مبنای اندازه گیری قدرت، برای بشریت بسیار مهم است. صلح و ثبات بدون شک برای کشورهای سراسر جهان لازم است و به جای استفاده از آن به عنوان بستری برای حمله و انگ زدن به دیگران برای کسب منافع سیاسی، باید در مسیر همکاری های چند جانبه گام نهاده و از این فرایند پشتیبانی کرد.

بسیاری از ناظران بر این باورند که شعار «عظمت را به آمریکا بازگردانید» که دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سرداده است، می تواند خطری جدی برای چند جانبه گرایی باشد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا