شناسه خبر : 145694
تاریخ ارسال : ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۸:۲۴ ق٫ظ

بانک ملی پیشران اقتصاد مولد

سرویس اقتصادی “خط اعتدال”

شاید نقطه عطفی در تاریخ مبارزات ملت ایران آن هم از بخش اقتصادی کشور بود چرا که تا آن هنگام کشور نیازمند تامین منابع مالی خود ازطریق کشورهای خارجی بود. خروج از سلطه بانک‌های خارجی که موجب جریحه‌دار شدن احساسات ملی شده بود با تاسیس بانک ملی در این روز به وقوع پیوست و با بالندگی سرمایه اجتماعی توسط بانک ملی دیگر بار توانست غرور از دست رفته ملی خود را به مردم بازگرداند.
از این‌روست که بانک ملی در کنار رسالت بزرگ خود که همانا حرکت در راستای شکوفایی اقتصادی کشور است. از شروع تاسیس ، یک سرمایه اجتماعی برای کشور قلمداد می‌شد.باید اذعان کرد بانک ملی در طول فعالیتش به موضوع مسوولیت اجتماعی توجه ویژه ای داشته است.
این بانک تلاش کرده بخشی از منابعش را به انجام امور عام المنفعه تخصیص دهد. دست کم ۱۰۰ مدرسه با تامین مالی بانک ملی ایران در نقاط محروم کشور ساخته و تجهیز شده است. بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی و مساجد بسیاری در کشور با منابع در اختیار بانک ملی ایران تجهیز، نوسازی و بهسازی شده‌اند.
در بسیاری از حوادث غیرمترقبه مانند سیل و زلزله که آسیب‌های جبران ناپذیری به بسیاری از مردم کشورمان وارد کرده است، بانک ملی ایران تلاش کرده با ارائه تسهیلات و کمک‌های نقدی و غیرنقدی مستقیم و غیرمستقیم، بخشی از آلام را کاهش دهد.
امروز دورافتاده‌ترین نقاط کشور نیز از اقدامات این بانک متاثرند، بطوری‌که دست کم یک شعبه بانک ملی ایران به خدمت رسانی مشغول است.
بسیاری از زندانیان جرایم غیرعمد به مناسبت‌های مختلف با همکاری بانک ملی ایران به آغوش خانواده بازگشته‌اند و بسیاری از جشنواره‌ها و همایش‌های فرهنگی با حمایت بانک ملی اجرا شده‌اند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار حاکمیت جمهوری اسلامی، تغییر سیستم بانکداری و حذف ربا و ایجاد بانک بر مبنای تعالیم و احکام اسلامی مورد توجه قرار گرفت که پس از تصویب لایحه قانونی عملیات بانکی بدون ربا در سال ۱۳۶۲ و ابلاغ آن به بانکها، دستورالعمل‌ها و آئین‌نامه‌های اجرایی تهیه و از اول فروردین ماه ۱۳۶۳ این قانون در بانک ملی ایران مورد اجرا گذاشته شد.
این بانک به عنوان یک نهاد پولیِ در راستای توسعه اقتصاد مولد و بهبود کسب و کاردر سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به ویژه پس از پایان دوران جنگ گامهای اساسی برداشته است.
فعالیت‌های مولد بانک در قالب معاملات بانکی که نشأت گرفته از قوانین بانکداری اسلامی است، سبب توسعه چشمگیر راه‌اندازی و احیای کارخانجات صنعتی، کشاورزی و تولیدی متعلق به بخش‌های خصوصی، تعاونی و دولتی در سال‌های پس از انقلاب شکوهمند اسلامی بوده است و این بانک ضمن ایفای نقش تعیین کننده خود در سازندگی میهن اسلامی، در راستای اصلاح و استحکام بیشتر ساختار مالی کشور نیز نقش داشته است.
بانک ملی ایران در آستانه ۹۱ سالگی با مدیریت مدبرانه و هوشمندانه مدیر عامل بانک ملی و با  رویکرد حمایت و کمک به رونق بخش های مختلف اقتصادی کشور در چهار ماه ابتدای سال جاری، ۴۹۵ هزار و ۳۰۵ فقره تسهیلات به ارزش ۳۱۳ هزار و ۲۴۷ میلیارد ریال به بخش های کشاورزی و صنایع تبدیلی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی و … تخصیص داده است..
این بانک به منظور رونق بازار کسب و کار و در جهت حمایت از بازار اشتغال سال گذشته تعداد دو هزار و ۱۸۰ فقره تسهیلات به ارزش ۲۸ هزار و ۵۹ میلیارد ریال از محل منابع بانک به بنگاه های کوچک و متوسط پرداخت کرده است.
در حال حاضر بیش از ۳۳۲۸ شعبه فعال در داخل، ۱۴ شعبه فعال و ۴ سابسیدری در خارج کشور و ۱۸۰ باجه مشغول بکارند که باعث شده این بانک یکی از قوی‌ترین مؤسسات مالی چه در ایران حتی در دنیا باشد..
استراتژی اقتصاد محور بانک ملی باعث شده تا این بانک به عنوان بزرگترین بانک جهان اسلام و خاورمیانه شناخته شود.
حالا می توان گفت که بانک ملی ایران با حمایت از اقتصاد مولد به دنبال حذف اقتصاد نامولد در کشور است


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا