شناسه خبر : 180196
تاریخ ارسال : ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۲ ق٫ظ

بانک ها را پای سوء استفاده کنندگان از فضای تولید قربانی نکنید

 

 

 

سرویس اقتصادی خط اعتدال/ روزگاری قرار بود نیروی موردنیاز چرخش چرخ اقتصاد از پای میز مذاکره تأمین شود، اما گذشت حدود ۳ هزار روز ثابت کرد این چرخ نه با قوت «عصای لرزان دیگری» که با همت «زانوی قوی خودی» می‌چرخد و چرخش آن نه یک انتخاب که بلکه یک الزام است تا سفره کوچک شده مردم بزرگ شود و شاهد رفاه نسبی در جامعه باشیم.

و نیک می‌دانیم، تولید، قائمه اقتصاد کشور است یعنی اگر بنا باشد چرخی بچرخد تا اقتصاد بهبود پیدا کند آن چرخ، چرخ تولید است و باید تولید رونق داشته باشد تا شبکه گسترده مؤلفه‌های اقتصادی از بیکاری و تورم گرفته تا «جی. دی. پی» و ضریب جینی بهبود یابد. پس کسانی که به دنبال چرخش چرخ اقتصاد هستند باید در تبریز و اصفهان و اهواز دنبال کلید آن باشند.

‌نمی‌شود از تولید و رونق اقتصادی سخن گفت، اما به نقش نظام بانکی اشاره نکرد چه آنکه فراز اول اهداف نظام بانکی در جمهوری اسلامی، «استقرار نظام پولی و اعتباری بر مبنای حق و عدل (با ضوابط اسلامی) به منظور تنظیم گردش صحیح پول و اعتبار در جهت سلامت و رشد اقتصاد کشور» عنوان شده است پس رشد اقتصادی کشور نسبت مستقیم نظام بانکی دارد.

این روزها شاهد هستیم که برخی از رسانه‌ها، خدمات بانکی را نادیده گرفته و زحمات آن‌ها را برعکس جلوه می‌دهند و در واقع به جای اینکه به نقش پررنگ بانک‌ها در خدمات‌رسانی به مردم اشاره کنند، تبدیل به تریبون سودجویانی شده‌اند که با غرض‌ورزی سعی دارند تا خدمات مفید بانک‌ها و حتی کارمندان آن‌ها را زیر سوال ببرند.

بانک‌ها در این روزها که کشور با مشکل تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و همچنین ویروس منحوس کرونا دست و پنجه نرم می‌کند تا پای حمایت از تولید و تولیدکنندگان ایستاده و سعی دارد تا نقش مهمی را در این راستا برای کشور بازی کند.

طی سال‌های پسا برجام که تولید به واسطه کم‌رمق شدن کارخانه‌ها و واحدها تولیدی در حال احتضار بود، قوه قضائیه میدان‌داری کرد تا ضمن جلوگیری از فروپاشی اقتصادی، برای احیا واحدهای تولیدی مسئله‌دار کمک کند تا در کنار حدود ۹۰ هزار واحد تولیدی کشور به چرخش چرخ اقتصاد کمک کنند.

یکی از مقاصدی که قوه قضائیه با همکاری آن درصدد احیای واحدهای تولیدی مسئله‌دار بود، نظام بانکی است؛ نظامی که به اذعان رئیس کل بانک مرکزی، امکان تحقق رشد اقتصادی بدون حمایت آن از تولید وجود نداشت. همتی البته به این نکته نیز تصریح کرده است که شبکه بانکی تلاش خود را برای حمایت از تولید به کار گرفته است، به طور قطع جهش تولید بدون همکاری و تسهیلات دهی بانک‌ها محقق نمی‌شود و در این زمینه ضروری است مدیران عامل بانک‌ها دستاوردها و عملکرد خود در حمایت از تولید را از طریق رسانه‌ها به اطلاع هم وطنان برسانند.

به گفته این مقام ارشد نظام بانکی، طی هشت ماه اول سال ۹۹ بانک‌ها بیش از هزارهزار میلیارد تومان تسهیلات اعطا کردند که ۳۰ درصد آن متعلق به بخش صنعت است، در مجموع ۶۰ درصد سرمایه در گردش بوده و این امر به معنای آن است که نزدیک به ۶۰۰ هزار میلیارد تومان از ابتدای سال بابت سرمایه گردش اعطا شده است و این موارد به بخش‌های مختلف اقتصادی همچون صنعت، کشاورزی و بازرگانی تعلق گرفته است.

نقش نظام بانکی در حمایت از تولید زمانی مشخص می‌شود که در نام‌گذاری‌های سال‌های اخیر مداقه کنیم و یادآوری کنیم که غالب نام‌گذاری به حوزه اقتصاد با محوریت تولید مرتبط است. نام‌گذاری سال ۱۴۰۰ به «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نیز مصداقی بر اهمیت موضوع است؛ بنابراین پشتیبانی بانک‌ها از تولید یک امر مهم بوده و در حال انجام است که پیش‌تر نیز همتی به آن اشاره کرده بود.

تمیز دادن، واحدهای اندک شمار، ولی سود جو از «واحدهای تولیدی واقعاً مسئله‌دار» است چرا که برخی تولیدکنندگان به نام تولید اقدام به دریافت وام کرده‌اند، اما به بهانه شرایط بد اقتصادی و رکود تولید اقدام به بازگرداندن تسهیلات دریافتی نمی‌کنند.

بدیهی است در چنین شرایطی دستگاه قضا و حتی هیچ از مسئولان موافق دریافت نکردن وجوه از این قبیل افراد نیستند و باید در تلاش کرد ضمن احقاق حقوق مردم از آن‌ها و پرداخت به تولید کننده واقعی، مانع جریان سازی خبری و شانتاژ از جانب آن‌ها نیز باشیم.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا