شناسه خبر : 143700
تاریخ ارسال : ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲ ب٫ظ

بایدها و نبایدهای فرهنگ و ورزش کشور، از دیدگاه رئیس کمیته ملی المپیک / نقش فرهنگ در توسعه و ارتقای ورزش کشور، از نگاه «سید رضا صالحی امیری»

بایدها و نبایدهای فرهنگ و ورزش کشور، از دیدگاه رئیس کمیته ملی المپیک / نقش فرهنگ در توسعه و ارتقای ورزش کشور، از نگاه «سید رضا صالحی امیری»

 گروه اجتماعی«خطِ اعتدال»

توجه به ارتباط بین دو مقوله فرهنگ و ورزش اهمیت زیادی دارد و باید دید که تا چه حد توانسته­ایم از توانایی های بالقوه حوزه فرهنگ برای رشد و ارتقای ورزش در جامعه خود بهره بگیریم و از سوی دیگر ورزش تا چه میزان به رشد سطح فرهنگ جامعه ما کمک کرده است. به­عبارت دیگر اتفاقاتی که در حوزه ورزش کشور ما رخ می دهد؛ تا چه اندازه می تواند منجر به ایجاد زمینه هایی برای رشد یا تنزل فرهنگ شود.

فرهنگ موضوع مهمی است که لازمه جدایی ناپذیر از همه­ی پدیده­های سیاسی اجتماعی و از جمله ورزش است. فرهنگ عاملی زیربنایی در ساختار جامعه است و بر همه عوامل روبنایی جامعه از جمله هنر، سیاست، اقتصاد، ورزش و غیره تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین رابطه بین فرهنگ و مولفه های دیگر رابطه ای دو سویه است. ورزش یکی از عرصه­هایی است که می تواند موجب رشد و تعالی انسان شود. به دلیل زیربنایی بودن فرهنگ، تاثیرگذاری آن نسبت به تاثیرپذیری از بقیه موضوعات بیشتر است. بنابراین در مدیریت­های فرهنگی و اجتماعی باید تلاش شود که تمام عوامل روبنایی جامعه از جمله مقوله ورزش را متناسب و همراه با فرهنگ سازیم و اگر چنین نباشد، عوامل روبنایی جامعه دچار ضعف ها و کاستی هایی خواهند شد که تاثیر ضعیف فرهنگ بر ورزش، نمونه ای از آن است.

دکتر «رضا صالحی امیری»، مرد سیاست، فرهنگ و ورزش، نکات قابل توجه و تأملی در باره فرهنگ و ورزش دارد که می تواند مبنای نگرش درست و کارآمد مدیریتی در عرصه فرهنگ و ورزش قرار گیرد. وی سوابق عملکرد درخشانی در دو عرصه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ریاست کمیته ملی المپیک در مدت‌زمان اندک داشته، که از آن جمله می توان به راه‌اندازی موزه ملی ورزش ایران و اجرای پروژه تاریخ شفاهی اشاره کرد که از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که او در یک‌سال‌ونیم اخیر برای این نهاد مهم اجرائی ورزش کشور در قالب طرحی به نام «‌دمیدن روح فرهنگ در ورزش» انجام داده است. این مدیر ورزشی موفق و بانفوذ در پی آن است تا با ایجاد فضا و دیدگاه‌های مناسب و مثبت فرهنگی، مشکل حضور زنان در ورزشگاه‌ها را مرتفع کند.

وی در گفت‌وگوی با «شرق» بر این نکته تأکید می کند که «یک مدیر ورزشی، باید دل‌مشغولی‌های فرهنگی داشته باشد.» این نکته از جمله نگرشهای راهبردی در مدیریت همه دستگاههای فرهنگی ورزشی است که می­تواند موجب رشد و ارتقای سیاست­ها و برنامه­های فرهنگی، هنری و ورزشی شود. بر این اساس اهداف و فعالیتها، صرفاً در جهت کسب رتبه و مقام و مدال و جوایز و قهرمانی نخواهد بود، بلکه می تواند منجر به تولید و توسعه فرهنگ و رشد و تحول ابعاد روحی و معنوی آحاد مردم جامعه؛ بویژه ترویج اخلاق و معرفت در ورزشکاران شود.

صالحی امیری به درستی معتقد است که چگونگی شناسایی استعدادها و آموزش و رفتن روی سکو و نظام قهرمانی، رسالت مشترک وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و تمامی فدراسیون‌هاست؛ اما دمیدن روح فرهنگ، یا همان نظام پهلوانی مغفول مانده است. از این جهت در زمان ریاست دکتر صالحی امیری کمیسیون‌های مختلف در کمیته ملی شکل گرفته‌ و برای ایجاد یک نظام تصمیم‌سازی در کمیته ملی المپیک در قالب ۱۷ کمیسیون، از ۱۵۰ نفر از نخبگان دعوت به همکاری شده اند که یکی از آنها کمیسیون فرهنگی است. بر این اساس تلاش بر این است که مصرف فرهنگی در جامعه ورزش افزایش داده شود.

ارتقای دانش فرهنگی قهرمانی و تغییر نوع نگاه به پدیده‌ها با همکاری خالصانه فدراسیون‌ها، قهرمانان، راه‌اندازی وزارت ورزش و پارالمپیک موزه ملی ورزش ایران و اجرای ۱۵ برنامه اساسی در دوره چهارساله، از جمله پیامدهای این نگرش بود. اقدام ارزشمند دیگر صالحی امیری، تدوین تاریخ شفاهی ورزش  ۹۲ ساله معاصر ایران و تدوین طرح جامع و انتشار آن بوده است و در ۵۲ فدراسیون ورزشی با چهار محور رویدادهای آسیایی، بین‌المللی، کارگران، مدال‌آوران و اماکن ورزشی آغاز شده است.

دکتر صالحی امیری اهداف اجرای این طرح را چنین اظهار می کند:

– شناساندن تاریخ ورزش کشور به ملت ایران. (نسل امروز اصلاً چیزی از المپیک ۱۹۴۸ یا بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ تهران که بزرگ‌ترین میزبانی ایران از رویدادهای بین‌المللی بوده است، نمی‌داند.)

– انتشار و انعکاس پروژه تاریخ شفاهی بازی‌های المپیک ۱۹۴۸ لندن تا المپیک ۲۰۲۰ توکیو که پیش‌روست و بازی‌های آسیایی که از ۱۹۵۱ دهلی تا ۲۰۱۸ جاکارتا که سال قبل برگزار شد.

– ثبت و تحریر نقاط ضعف و قوت و کسانی که در این بازی‌ها نقش داشته‌اند، با جمع‌آوری و تدوین ده‌ها، بلکه صدها جلد کتاب و چندهزار ساعت ضبط فیلم مستند از تاریخ شفاهی ورزش ایران

کمیته ملی المپیک تحت ریاست و مدیریت دکتر صالحی امیری از معدود دستگاههایی است که با ‌داشتن ۱۷ کمیسیون و به‌کارگیری ۱۵۰ نفر نخبه، اتاق فکر قدرتمندی دارد و رؤسای کمیسیون­ها، شورای راهبردی را تشکیل می‌دهند. این ترکیب سبب می شود که هیچ تصمیمی خارج از این دایره گرفته نشود و از انحراف در نظام تصمیم‌گیری اجتناب شود. هر کمیسیون‌ها برنامه­ی جامع خود را دارد، و با قرار گرفتن کارشناسان و مشاوران فرهنگی در کنار فدراسیون‌ها، آسیب­شناسی­های لازم در همه رشته­های ورزشی صورت گرفته و نسبت به رفع آسیب­ها و مشکلات اقدامات لازم صورت پذیرد و روح فرهنگی در ورزشکاران دمیده شود.

توجه جدی به مصرف فرهنگی، سرمایه‌گذاری شایسته برای فرهنگ در ورزش؛ از جمله رویکردهای دکتر صالحی امیری است؛ لذا وی شخصاً برای کمیسیون فرهنگی وقت می‌گذارد و به صورت ثابت در جلسات آنها و در جلسات شورای راهبردی شرکت می‌کند.

 یکی دیگر از اقدامات مثبت صالحی امیری، توجه ویژه به کمیسیون زنان است. وی یکی از مسائل اساسی در ورزش را عدالت جنسیتی می داند که باید حل شود.

در این راستا توجه به کمیسیون حقوقی که یکی از بخش‌های فعال در کمیته ملی المپیک است و به مناقشات حقوقی ورزش می‌پردازد و نیز کمیسیون بین‌الملل که برای کسب کرسی‌های بین‌المللی تلاش می‌کند، از جمله برنامه‌های اساسی رییس کمیته ملی المپیک است. از آنجا که رسانه هم جزء ارکان چهار‌گانه توسعه ورزش است، اهتمام به مقوله رسانه و ورزش نیز از برنامه های اساسی در مدیریت صالحی امیری است. در این زمینه وی معتقد است که رسانه نباید صرفا ابزار فرض شود؛ بلکه رسانه حلقه ارتباط اهالی ورزش با متن جامعه است و در کنار هر فدراسیون باید رسانه باشد.

از جمله راهبردهای مهم در ورزش موضوع شفافیت است. از این رو دکتر صالحی امیری معتقد است ورزش نباید حیاط خلوت داشته باشد؛ لذا همه پول‌هایی که خرج می‌شود را باید رسانه‌ای کنیم و فضای محرمانه برای آن ایجاد نکنیم. از این جهت کلیه دریافت‌ها و پرداخت‌‌های این مجموعه به کلیه فدراسیون‌ها در سایت کمیته ملی المپیک قرار دارد و این روند شفافیت به همه حوزه‌ها سوق داده خواهد شد.

اما در بخش کسب کرسی‌های بین‌المللی در ورزش دکتر صالحی امیری بر این اعتقاد است که ورزش ایران باید از مرزهای خودش خارج شود و برای ورود به عرصه‌های بین‌المللی باید به دانش دیپلماسی ورزشی که با کسب کرسی بین‌المللی باعث ارتقای جایگاه ورزش در جهان و آسیا شد، آگاه بود. بر این اساس هدف اساسی رییس کمیته ملی المپیک در ملاقات با رؤسای فدراسیون‌های جهانی و کمیته‌های ملی المپیک کشورهای مختلف در سفر به مقر کمیته بین‌المللی المپیک در لوزان، افزایش فرصت برای ورزش ایران جهت کسب کرسی‌های بین‌المللی بوده است.

از آنجا که ما در آسیا تقریبا از وضعیت خوبی برخورداریم؛ اما این وضعیت مطلوب ما نیست،  عبور از مرزها و در داخل ابتر نماندن و تلاش برای کسب پستها و کرسی های بیشتر و مهم­تر در آسیا و جهان از هدفگذاری­های دکتر صالحی امیری است و وی معتقد است که باید همه نهادهای سیاسی و اقتصادیِ ملی و حوزه فرابخشی در این مسیر درگیر باشند.

این مدیر سیاسی و فرهنگی معتقد است که «یکی از چالش‌های اجتماعی کشور ما فقدان نشاط است. در فضای فعلی که جامعه دچار مشکلات معیشتی و اقتصادی است، ورزش، فرهنگ و هنر می‌توانند مقدار زیادی از این غبار غم را کم کنند و نشاط به وجود آورند. با این نگاه، ورزش فرابخشی است.» در این زمینه باید از تمام ظرفیت‌های نهادهای اجتماعی و اقتصادی استفاده کنیم. در این راستا شرکت‌هایی مانند ایران‌خودرو، سایپا و نفت و دیگر بنگاه‌های اقتصادی هم باید بیایند و این مسئولیت اجتماعی را تقبّل کنند. آنگاه تحولی ایجاد خواهد شد و عرصه ورزش عمومی می‌شود.»

رییس کمیته ملی المپیک با اشاره به این نکته که ۱۴ هزار هیئت ورزشی و شش‌ونیم میلیون ورزشکار داریم که ورزش قهرمانی می‌کنند؛ اما با هزاران مشکل و چالش معیشتی و اقتصادی مواجه هستند، اظهار داشت که باید برای رفع این  چالش‌های دائمیِ ما و وزارت ورزش، یعنی عدم امکان تأمین نیازهای مالی و حقوقی درخصوص ورزشکاران چاره اندیشی کنیم. بر این اساس همه باید قبول کنند ورزش هم مانند بهداشت و درمان و آموزش ‌و ‌پرورش فرابخشی است؛ پس همانگونه که خیّرین و واقفین و برخی نهادها و بنگاههای اقتصادی در این زمینه وارد می شوند، باید در بخش ورزش هم مسئولیت اجتماعی را عهده­دار شوند؛ زیرا امکانات دولتی در این بخش محدود و ناکافی است. از این جهت صالحی امیری معتقد است که در شرایط فعلی اهمیت ساخت ورزشگاه کمتر از محیط‌های مذهبی و عمومی نیست؛ به خاطر اینکه ورزش مانع از گرایش به اعتیاد، خشونت، ایدز و آسیب‌های اجتماعی می‌شود. لذا باید کاری بکنیم که بتوانیم محیط ورزشی را مثل مدرسه، رایگان در اختیار مردم قرار بدهیم یا اینکه با حداقل هزینه به آنها عرضه کنیم.

رییس کمیته ملی المپیک در مورد عدم اجازه ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها علی رغم عدم هم‌خوانی ادعای برقراری «عدالت جنسیتی» با این ممنوعیت، نظرات جالبی دارد. وی معتقد است تصویری که ما از عدم حضور زنان در ورزشگاه داریم، فقط حضورنداشتن آنها در ورزشگاه نیست؛ تحقیرِ نیمی از جامعه است. ما باید احساس تبعیض را در زنان ایران از بین ببریم. اگر ما درِ ورزشگاه را روی زنان باز کنیم، پس از چند ماه بانوان به ورزشگاه نخواهند آمد، چون احساس می‌کنند تبعیض از آنها برداشته شده است.

وی همچنین معتقد است مسئله اصلی، اصلاح تفکر و باور نسبت به مقوله انسانی است. فساد مربوط به زنان نیست. مربوط به همه انسان‌ها ازجمله مردان و زنان است. چرا ما تفکیک کردیم که زن در ورزشگاه مفسده ایجاد می‌کند؟ چرا مردان مفسده ایجاد نمی‌کنند؟! نکته­ی مهم دیگر از نگاه صالحی امیری، این است که اساسا در مبانی عقلانی و شرعی ما مکان که فاسد نمی‌شود؛ انسانِ فاسد است که محیط را فاسد می‌کند. بنابراین ما نباید بیاییم تفکیک محیطی داشته باشیم.

بر اساس این رویکرد همانگونه که در ایران عدالت آموزشی و شغلی و دیگر موارد وجود دارد، طبیعی است که باید عدالت ورزشی هم داشته باشیم. ضمن آنکه باید پاسخی هم برای دنیا داشته باشیم که چرا منع می‌کنیم!؟

راه حلی که دکتر صالحی امیری برای رفع این مشکل ارائه می کند این است که باید دغدغه بزرگان و مراجع را رفع کنیم، مشروط بر اینکه گزارش‌های دقیقی را به آنها بدهیم. همچنین ورزش ایران نیازمند دمیدن یک روح فرهنگی است. برای زدودن امور ناشایست از فضاهای فرهنگی و ورزشی، همه کارگزاران و مسئولان فرهنگی باید نقش خود را ایفا کنند و نباید تقصیر را به گردن کسی انداخت.

رویکردهای و راهبردهای ارزشمند و کارشناسانه دکتر رضا صالحی امیری می تواند مبنای سیاستگذاری­ها و برنامه­ریزی­های تحول آفرین و ایجاد رشد و توسعه در امور فرهنگی بویژه عرصه­ی ورزش کشور شود و این مهم نیازمند توجه و مشارکت و اهتمام همه­ی متصدیان فرهنگی و اقتصادی است. دیدگاهها و روشهای مدیریتی رییس کمیته ملی المپیک را باید مورد تحلیل و توجه بیشتری قرار داد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا