شناسه خبر : 152176
تاریخ ارسال : ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱ ق٫ظ
سارکوزی:

باید به اروپای مستقل فکر کرد

رئیس جمهور سابق فرانسه اعتراف کرد که دیگر کشورهای غربی قدرت نخست جهان نیستند بلکه این شرق است که جایگزین آنها شده است.

به گزارش خط اعتدال  به نقل از RT، نیکولای سارکوزی رئیس جمهور سابق فرانسه در همایشی که در شهر مادرید اسپانیا برگزار شد، گفت:در طول قرن های اخیر غرب محور جهان بوده است اما در شرایط کنونی این محوریت به شرق رسیده است. از بین ۷ میلیارد انسان ۴ میلیارد آن در آسیا زندگی می کنند. ما دیگر محور جهان نیستم و جمعیت یکی از دلایل آن است.

او ادامه داد:بحران در اتحادیه اروپا برآمده از افکاری است که گرد زمان بر آنها نشسته است و به درد زمانی کنونی نمی خورند. باید از مفاهیم قدیمی دست کشید و به اروپای مستقل فکر کرد. شرایط کنونی منجر به برگزیت شده است که من آن را نوعی دیوانگی،درام و تعارض تاریخی می دانم.

این سخنان سارکوزی در حالی است که پیش از این هم امانوئل مکرون رئیس جمهور کنونی فرانسه هم از پایان دوران سلطه غربی سخن به میان آورده بود و تاکید کرده بود که بعضی از کشورها مثل روسیه به دنبال تغییر جهان هستند. او همچنین تاکید کرده بود که نظام بین المللی کنونی تغییرات بی سابقه ای را آغاز کرده است و این تغییرات در همه زمینه ها است.

از طرف دیگر هم ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت که برای همه روشن شده است که رهبری غرب به پایان رسیده است و نمی تواند فعالیت بین المللی و حضو یک سازمان بین المللی موفق را بدون حضور و مشارکت هند و چین تصور کرد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا