شناسه خبر : 179096
تاریخ ارسال : ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۳:۳۰ ب٫ظ

بهره برداری سوء عده ای معدود از فرمایشات اخیر و اخلاقی رهبر معظم انقلاب / تخریب نوبخت از سوی برخی از مدعیان انقلابی گری

گروه سیاسی؛برخی از رسانه های مغرض ، در یک بی اخلاقی بی سابقه،در برخی از شبکه های اجتماعی که پیش از این سابقه وارونه سازی مسائل را داشته اند؛ محمدباقر نوبخت را عامل ارائه اطلاعات غلط به رهبر معظم انقلاب درباره جایگاه جهانی اقتصاد ایران معرفی کردند. این اتهام زنی عجیب و مغایر با همه ضوابط اخلاقی و انسانی درحالی است که همین رسانه ها، با استناد به آمار و گزارش های صندوق بین المللی پول، خود یکی از داعیه داران طرح جایگاه هیجدهم ایران در اقتصاد جهانی بودند.

نکته این  است که محمدباقر نوبخت یا همفکران او، این تیم و رسانه های وابسته به آن را به بی اخلاقی و دروغگویی متهم نمی کنند. چراکه آنان در آن زمان خاص، با تکیه بر همان آمارهای صندوق بین المللی پول و دیگر نهادهای بین المللی چنین ادعایی را مطرح می کردند که دیگران هم مطرح می کردند. اما امروز، آنان با فراموش کردن عمدی و پاک کردن همه ادعاها و حرف های خود، تلاش کردند حتی از این مساله هم بهره برداری سیاسی و جناحی انجام دهند و یک چهره ملی و تاثیرگذار در دولت را تخریب کنند، آن هم به اتهام گزاف ارائه اطلاعات غلط به رهبر معظم انقلاب!

این ماجرا از یک شجاعت اخلاقی سترگ و صفت علمی و اندیشگی بزرگ حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، رهبر معظم انقلاب آغاز شد. ایشان در نخستین سخنرانی خود در ماه مبارک رمضان، با اشاره به آماری که در سخنرانی روز اول فروردین درخصوص رتبه اقتصادی کشور بیان کردند، فرمودند: «بعد از بیان این آمار، برخی افراد تذکر دادند که این آمار صحیح نیست، برهمین اساس موضوع بررسی و مشخص شد آمار مربوط به رتبه هجدهم کشور صحیح نیست و مربوط به چند سال قبل است که لازم است از افرادی که این موضوع را متذکر شدند، صمیمانه تشکر کنم.»

اذعان به اشتباه سهوی در بیان آمار، یک اتفاق بی بدیل در تاریخ معاصر ایران و جهان است. در تاریخ، به ندرت می توان رهبری سیاسی یا مرجعی دینی را یافت که در انظار عمومی و در پیشگاه افکارعمومی، با چنین صراحت، شفافیت و صداقتی به اشتباه سهوی خود اشاره کند، آن هم اشتباهی که احیانا به دلیل آمارهای نادرست ارائه شده حادث شد.

اما برخلاف انتظارها، مدعیان انقلابی گری در رویکردی که کاملا مغایر با این منش بزرگ اخلاقی و علمی رهبر معظم انقلاب است، به جای درس گرفتن از ایشان و تاسی به این سیره عظیم، به برچسب زنی و اتهامی زنی به دیگران، به ویژه محمدباقر نوبخت روی آوردند. آنان برای اینکه خود را از مظان اتهام دور کنند، مدعی شدند که این اطلاعات نادرست از سوی محمدباقر نوبخت ارائه شده است.

در پاسخ به این جنجال های سیاسی و ماهی گیری جناحی از یک اتفاق اخلاقی بزرگ، به چند نکته می توان اشاره کرد:

نخست: اینکه این ادعا که ایران هجدهمین اقتصاد دنیا بوده است، از اساس نادرست یا کذب نیست، بلکه واقعیت دارد، اما نکته اینجا است که این واقعیت، مربوط به گذشته نزدیک است. این همان چیزی است که رهبر معظم انقلاب به آن اشاره کردند.

دوم: اینکه این مساله که ایران جزو هیجده اقتصاد برتر دنیا است، صرفا یک گمانه زنی سیاسی از سوی مسئولان و کارشناسان ایرانی نبود، بلکه براساس داده ها و آمارهای متقن صندوق بین المللی پول بود که هنوز هم در دسترس است. و برخی از این گزارشات که از سوی همان نهاد منتشر شده برای چند ماه گذشته است! از باب نمونه جدول زیر که از یکی از گزارشهای صندوق بین المللی پول استخراج شده، نیز نشان می دهد، اقتصاد ایران طی سالهای ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ بین ۱۸ کشور برتر دنیا بوده است.

 

سوم: اتفاقا محمدباقر نوبخت جزو کسانی بود که جز در یکی دو مورد، به این موضوع اشاره نکرد و اساسا این دیگران، از جمله رسانه های منتقد دولت یا وزیر اقتصاد و کارشناسان وزارت اقتصاد و نیز برخی از نمایندگان مجلس بودند که در برهه های مختلف به این آمارها و جایگاه اقتصاد ایران به نقل از بانک جهانی و صندوق بین المللی پول  اشاره می کردند

به عنوان مثال،خبرگزاری «تسنیم» در گزارشی که ۴ فروردین ماه ۱۴۰۰ منتشر کرد، یعنی فقط چند روز بعد از سخنرانی اول سال رهبر معظم انقلاب، با اشاره به گزارش ها و آمارهای صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نوشت ادعا کرد که به رغم شدیدترین تحریم های سال های اخیر، رتبه ایران در اقتصاد جهان ۱۶ تا ۲۲ اقتصاد است. این گزارش با عنوان «رتبه ۱۶ تا ۲۲ اقتصاد ایران در جهان طی ۱ دهه اخیر علیرغم شدیدترین ‌تحریم‌ها» به تاریخ ۴ فروردین امسال و به شماره خبر ۲۴۷۴۴۱۲ هنوز هم در دسترس است.

ضمن اینکه، علاوه بر تسنیم، یا حتی نوبخت، فرهاد دژپسند نیز در موراد گوناگون با استناد به این آمارهای بین المللی، به جایگاه هیجدهم اقتصاد جهان اشاره کرده است. بنابراین، سوال این است که چرا انگشت اتهام فقط به سمت نوبخت نشانه رفته است؟ چرا از میان همه گویندگان، فقط نوبخت را سیبل تخریب های غیراخلاقی خود قرار داده اند.

نکته مهم ماجرا این واقعیت است که حتی رهبر معظم انقلاب نیز کسی را متهم به دروغگویی یا خلاف واقع گفتن اشاره نکردند، بلکه صرفا بیان کردند که آمارهایی که با استناد به آن سخن گفته بودند، مربوط به سال های قبل بوده است. بنابراین، اگر نوبخت، دژپسند و حتی تسنیم هم در این باره گزارش داده یا اظهارنظری کرده اند، دروغ عامدانه نبوده است، بلکه برپایه گزارش ها و آمارهای صندوق بین المللی پول یا بانک جهانی بوده است. مضافا اینکه باید توجه داشت که این آمارها نیز ممکن است به روز شوند یا نشوند، ممکن است خطا داشته باشند یا نداشته باشند.

اما امروز، باید توجه داشت که این آمارها هرچه بوده است، این واقعیت هنوز هم غیرقابل کتمان است که اقتصاد ایران به لحاظ اندازه و حجم  بر حسب هر دو معیار محاسبه تولید ناخالص تولید داخلی جزو کشورهای برتر جهان است.

درعین حال، این واقعیت را هم نمی توان کتمان کرد که برخی از مدعیان انقلابی گری، از این امتحان بزرگ رفوزه خارج شدند. زیرا رهبر معظم انقلاب، نه تنها کسی را به دروغگویی متهم نکردند، بلکه براساس روح بزرگ و منش والای خود، مسئولیت خود را در پیشگاه ملت ایران ابراز کردند.

باوجود این، مدعیان اخلاق در اقدامی غیراخلاقی، تلاش کردند حتی از این مساله بزرگ اخلاقی نیز ابزاری برای تخریب و بیرون کردن رقیب سیاسی خود از عرصه های نظری و سیاسی کسب کنند.

و نکته تاسف بار اینکه این تخریب ها بیش از هر کسی متوجه شخصیتی شده است که در سال های اخیر، با دورنگه داشتن سازمان برنامه از جنجال ها و دعواهای سیاسی، بیشترین تلاش را برای شکست فشارحداکثری و ظالمانه امریکا به کار برد.

تاریخ روشن خواهد کرد که محمدباقر نوبخت در همه این سالها چه کردند و با چه پاسخی در داخل مواجه شدند، آن هم پاسخی از کسانی که انتظار می رفت یاریگر آنان در این نبرد عظیم باشند، نه اینکه هر بار به یک بهانه ای از پشت خاکریز خودی به سربازان نبرد اقتصادی جمهوری اسلامی ایران حمله کنند.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا