شناسه خبر : 126771
تاریخ ارسال : ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۵ ق٫ظ

بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد دستگاهها در لایحه بودجه سال ۹۸ نمادی از انضباط و تعادل بودجه ای

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

گروه اقتصادی «خطِ اعتدال»:نظام بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد (بودجه ریزی عملیاتی) به عنوان یک نظام مدیریتی برای ارتقای کارایی و اثربخشی مصرف منابع سازمانی مورد توجه جدی دولت ها در سطوح ملی و محلی بوده است. در این نظام اعتبارات بودجه ای بر مبنای عملکرد واحدهای سازمانی در راستای تولید خروجی‌ها (محصولات و خدمات) یا همان اهداف کوتاه مدت و یا دستیابی به پیامدها و یا همان اهداف بلند‌مدت، تخصیص می یابد و بدین ترتیب سازمان به سمت افزایش شفافیت در نحوه مصرف منابع برای انجام فعالیت ها، تولید خروجی ها و دستیابی به اهداف و استراتژی ها و نیز پاسخگویی بیشتر سوق می یابد.

دولت در تنظیم و تدوین لایحه بودجه سال ۹۸ تلاش کرده تا به جمع بندی استقرار بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد (موضوع ماده بند پ ماده ۷ قانون برنامه ششم توسعه) دست یابد و آن را در تنظیم همه مواد و ردیف های بودجه ها مورد توجه قرار دهد.  بعبارت دیگر دولت در پی آن بوده است روشها و سازوکارهایی که ارتباط بین اعتبارات تخصیص یافته به دستگاه های اجرایی را با خروجی ها و پیامدهای آنها از طریق بکارگیری اطلاعات عملکردی در تخصیص منابع تقویت می سازد، مورد توجه جدی و دقیق و مبنای بودجه ریزی قرار دهد.

بر این اساس بودجه ۵۶۰ دستگاه و ردیف در لایحه بودجه۹۸ براساس بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد تعیین شده است که در این راستا با اقدامات انجام شده در خصوص استان ها، نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد در ۲۵ اداره کل در ۳۱ استان (مجموعاً ۷۷۵ اداره کل) مستقر شده و فقط سازمان بازرسی کل کشور از این امر مستثنی شده است.

در این زمینه ۲۸۸ دستگاه و ردیف به ۳۰ درصد عملکرد بودجه ای خود در سال ۹۷، ۶۵۷ دستگاه و ردیف به ۷۰ درصد عملکرد بودجه ای باقیمانده در پایان سال ۹۶،  ۵۶۰ دستگاه و ردیف ۵۹ درصد از اقدامات انجام شده تاکنون برای سال ۹۸ و ۹۷ دستگاه و ردیف ۱۱ درصد باقیمانده سال ۹۷ را محقق ساخته اند.

بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد، عوامل «صرفه‌جویی» و «اثربخشی» را به ابعاد بودجه‌ریزی اضافه می‌کند و نیز در این شیوه از بودجه‌ریزی، عملیات به نحوی است که هدف‌ها شفاف‌تر بیان می‌شوند؛ ارزیابی بودجه آسان‌تر بوده و در روش هزینه‌یابی آن ارتباط بین داده و ستانده مورد توجه قرار می‌گیرد.

در این نظام بودجه ریزی، مهم‌ترین هدف بر مبنای عملکرد اصلاح نظام مدیریت بخش عمومی و افزایش اثربخشی مخارج این بخش است که دولت در تنظیم و تدوین لایحه بودجه سال ۹۸ به این نکات مهم و راهبردی توجه و اهتمام لازم و دقیق را داشته است.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا