شناسه خبر : 183130
تاریخ ارسال : ۲۶ آذر ۱۴۰۰ - ۶:۵۴ ب٫ظ

بودجه ١۴٠١؛ استمرار “رشد منفی مصرف خانوار‌ها و رشد مثبت تورم” /گرانی، تورم و فقر بیشتر در راه است؟

به استناد گزارش مرکز آمار ایران، طی سال‌های ٩۵ و ٩۶ رشد مصرف نهایی خصوصی به ترتیب ٧/٩ درصد و ٩/٣ درصد و نرخ تورم در این دو سال به ترتیب ۶/٩ درصد و ٨/٢ درصد بود؛ یعنی رشد مصرف خانوار‌ها از رشد تورم فزونی داشت.

به گزارش خط اعتدال؛ با شروع تشدید تحریم‌ها و آغاز محاصره گسترده اقتصادی طی سال‌های ٩٧، ٩٨ مصرف خانوار‌ها به ترتیب منفی ٢/۵ درصد و منفی ۵/۴ درصد کاهش یافت و این در حالی است که تورم در سال‌های مذکور به ترتیب ٢۶/٩ و ٣۴ درصد رشد مثبت داشته است.

هرچند با سیاست‌های جبرانی از جمله، افزایش فصلی یارانه خانوار‌ها و افزایش ۵٠ درصدی حقوق کارکنان شاغل و اجرای متناسب‌سازی و افزایش حقوق بازنشستگان، افزایش دریافتی‌های مددجویان و بازپرداخت مطالبات ایثارگران و … رشد مصرف تا مثبت ١/۶ درصد افزایش یافت، ولی همچنان تورم متناسب با افزایش قیمت ارز و افزایش هزینه عوامل تولید به ٣۶/۴ درصد افزایش یافت.

همچنین در بهار سال ١۴٠٠ و با ادامه سیاست‌های جبرانی در دولت دوازدهم، مصرف خانوار‌ها همچنان با رشد مثبت ٨/٢ درصد مواجه بود و در برابر آن، تورم نیز به رقم بالای ۴٠ درصد افزایش یافت.

حال این نگرانی وجود دارد که از یک سو با اجرای سیاست حذف ارز ۴٢٠٠ تومانی و افزایش بیش از ۵ برابری آن برای برخی از کالا‌های اساسی و دارو -به گفته رییس سازمان برنامه و بودجه حدود ٧ واحد درصد باعث افزایش تورم می‌شود- و همچنین افزایش رو به‌تزاید قیمت ارز و افزایش سقف مالیات که عموماً به صورت افزایش قیمت کالا و خدمت به مصرف‌کنندگان تحمیل می‌شود، نهایتا اقتصاد ایران با افزایش تورم مواجه خواهد شد. از سوی دیگر، با محدود کردن رشد حقوق و دستمزد شاغلین و بازنشستگان در حد متوسط ١٠ درصد، مجدداً در سال ١۴٠١ جامعه شاهد تکرار رشد منفی مصرف خانوار‌ها و افزایش بی‌وقفه سطح عمومی قیمت‌ها خواهد بود.

از این رو رسالت و عملکرد نمایندگان در مجلس برای اصلاح سیاست‌های لایحه بودجه ١۴٠١ دولت که متفاوت با شعارهایش ارایه شده است، برای مردم بسیار تعیین‌کننده خواهد بود.

آفتاب نیوز


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا