شناسه خبر : 171355
تاریخ ارسال : ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۵:۴۰ ق٫ظ

بیژن مقدم ( فعال سیاسی اصولگرا): اگر بایدن پیروز انتخابات آمریکا شود اصلاح‌طلبان با دوقطبی جنگ و صلح وارد انتخابات می‌شوند/حربه انتخاباتی اصلاح‌طلبان کند نیست

انتخابات آمریکا در ۱۳آبان‌ماه یعنی کمتر از یک ماه دیگر برگزار می‌شود و بسیاری از نیروهای اصلاح‌طلب تا اینجای کار از ریاست‌جمهوری احتمالی او حمایت کرده‌اند و گفته‌اند در صورتی که بایدن رئیس‌جمهور شود، می‌توان امید به احیای برجام داشت. چنین سخنانی نشان می‌دهد اگر بایدن پیروز انتخابات باشد، راهبرد انتخاباتی اصلاح‌طلبان متفاوت از زمانی است که برای دومین‌بار دونالد ترامپ به کاخ سفید وارد شود. با چنین پیش‌فرضی معلوم نیست که اصولگرایان در قبال تغییر سیاست انتخاباتی اصلاح‌طلبان چه رویکردی را در پیش می‌گیرند.

 

بیژن مقدم، فعال سیاسی اصولگرا درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «تجربه تاریخی به ما نشان می‌دهد که هر یک از دو حزب جمهوری‌خواه یا دموکرات در آمریکا به قدرت برسند برای ایران فرقی ندارد و سیاست کلی آمریکا در قبال نظام جمهوری اسلامی ایران تغییر نمی‌کند. دولت آمریکا تابع یک سیاست کلان است که از این سیاست از ابتدای انقلاب اسلامی با ایران در تضاد بوده است؛ بنابراین هیچ فرقی بین ترامپ و بایدن وجود ندارد».
او ادامه داد: «نکته بعدی این است که باید بدانیم انتخابات آمریکا هم چارچوب خودش را دارد و نامزدها برای جذب آراء عمومی شعارهایی می‌دهند که بسیاری از آنها در حد شعار باقی می‌ماند و مصرف داخلی دارد؛ برای مثال اینکه آقای بایدن نشان می‌دهد که سیاستش تعامل با ایران خواهد بود، صرفا جنبه انتخاباتی دارد و باتوجه به سابقه‌ای که از آمریکا سراغ داریم، تردیدی وجود ندارد که اگر او هم رئیس‌جمهور بشود، سیاست عداوت با ایران از دستور کار دولت آمریکا خارج نخواهد شد؛ خواه به شکل و شیوه‌ای دیگر».
این تحلیلگر سیاسی درباره تأثیر نتیجه انتخابات آمریکا بر انتخابات ایران اظهار کرد: «اما نتیجه آمریکا بر روند تحرکات سیاسی جناح‌های سیاسی در ایران می‌تواند اثرگذار باشد. از همین حالا می‌بینیم که اصلاح‌طلبان برای بایدن سرودست می‌شکنند و منتظرند تا بایدن رئیس‌جمهور شود و دوباره ساز مذاکره با آمریکا را کوک کنند و از این حربه برای انتخابات ریاست‌جمهوری۱۴۰۰ استفاده کنند. آنها می‌دانند که اولا جمهوری اسلامی با ترامپ مذاکره نمی‌کند و ثانیا ترامپ هم اهل مذاکره نیست و متوجه شده‌اند اگر او رئیس‌جمهور شود، نمی‌توانند دوباره از حربه مذاکره برای رأی‌آوری بهره بجویند. در صورتی به فرض که آنها بتوانند نتیجه دلخواه خود در انتخابات را هم به دست بیاورند مردم بعد از کمتر از ۶ماه متوجه می‌شوند چه فریبی خورده‌اند زیرا دولت آمریکا با هر رویکردی چه جمهوری‌خواه و چه دموکرات بدعهد و غیرقابل مذاکره است».
او خاطرنشان کرد: «اصلاح‌طلبان می‌کوشند در هر انتخابات با ایجاد فضای دوقطبی پیروز انتخابات شوند؛ اکنون چشم دوخته‌اند تا اگر بایدن رئیس‌جمهور شد با حرفه صلح و جنگ وارد میدان انتخابات بشوند. همین آقای روحانی هم با همین روش رئیس‌جمهور شد و به‌ یاد داریم در سال۹۲ چه‌طور مذاکره را به‌مثابه صلح و عدم مذاکره را به مثابه جنگ نشان می‌داد. ملت هم مشاهده کرد که برجام امضا شد اما هیچ اتفاق مثبتی در کشور رخ نداد و بلکه اوضاع بدتر هم شد. آنها می‌خواهند با طرح دوقطبی صلح و جنگ خود را حامی آرامش نشان دهند و وقتی اصولگرایان بگویند مذاکره با غرب نتیجه‌ای ندارد، به سرعت به مردم بگویند که ما که می‌گفتیم اصولگرایان خواهان جنگ هستند».
مقدم درخصوص اینکه چه‌قدر این سیاست در بین مردم مورد پذیرش قرار می‌گیرد، یادآورد شد: «من این حربه اصلاح‌طلبان یعنی دو قطبی جنگ و صلح را کُند نمی‌دانم. هنوز هم این ظرفیت وجود دارد که آنها مردم را از جنگ بترسانند و برای خود رأی جمع کنند. خنثی‌کردن این حربه بستگی به نیروهای اصولگرا دارد که چه‌قدر بتوانند برای مردم روشن کنند که عدم مذاکره با غرب اولا به معنای جنگ نیست و ثانیا برخاسته از بدعهدی‌های مستمر آمریکاست».
او در پایان در پاسخ به این پرسش که اگر اصلاح‌طلبان بر موضوع جنگ و صلح تکیه کنند، سیاست نامزدهایی احتمالی مانند محمدباقر قالیباف، سید ابراهیم رئیسی یا حتی سعید جلیلی چگونه خواهد شد، گفت: «واقعیت این است که فضای انتخاباتی هنوز شفاف نیست و هنوز مشخص نیست چه نامزدهایی از جبهه اصولگرایی می‌آیند؛ به همین دلیل فعلا نمی‌شود پاسخ روشنی به این پرسش داد».


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا