شناسه خبر : 176305
تاریخ ارسال : ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۶:۴۱ ق٫ظ

تحرک دیپلماسی منطقه‌ای ایران/ تحکیم همگرایی منطقه ای در سفر اخیر ظریف

تحرک دیپلماسی منطقه‌ای ایران/ تحکیم همگرایی منطقه ای در سفر اخیر ظریف

گروه بین الملل/ محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان، از یکشنبه هفته گذشته، تا به امروز به پنج کشور سفر کرد و در این سفرها با همتایان و مقامات عالیرتبه کشورها دیدار و رایزنی‌های فشرده‌ای را انجام داد.

«همکاری شش جانبه» مهمترین پیام و نتیجه این سفر بودو منظور ظریف از همکاری شش جانبه، شکل‌گیری نوعی از اتصال و هماهنگی بین ایران، ترکیه، آذربایجان، ارمنستان، روسیه و گرجستان بود، لذا حاصل این مذاکرات را می‌توان تحرک جدید دیپلماسی منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران قلمداد کرد.

به عقیده بسیاری از تحلیلگران، سفر ظریف به کشورهای همسایه در این برهه زمانی می‌تواند نقطه عطفی به نگاه ایران به کشورهای همسایه و قفقاز باشد که در جهت همگرایی منطقه‌ای و اقتصادی تاثیربسزایی دارد و می‌تواند روابط ایران را با کشورهای همسایه در حوزه پیرامونی تقویت کند و گام جدیدی در جهت تقویت روابط منطقه‌ای و اقتصادی باشد.

**اهمیت راهبردی نگاه ایران به شرق، مسکو و ترکیه

همچنین سفر وزیرخارجه کشورمان به کشورهای منطقه از جمله ترکیه و روسیه علاوه بر همگرایی منطقه‌ای، می‌تواند به منزله کاهش تنش‌هایی که در برخی کشورهای منطقه از جمله کشورهای عربی وجود دارد، باشد.

در همین راستا، رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین در توئیتی خطاب به همسایگان نوشت: همسایگان ارجمند، فرصتی فراروی ما قرار گرفته تا دوباره در موضوع امنیت منطقه بیندیشیم. می‌دانیم که امنیت را نمی‌توان خرید و یا با انباشت سلاح برقرار کرد. تنها راه برقراری امنیت و آرامش، همکاری گسترده بین کشورهای منطقه است و ایران همواره آمادگی خود را برای فعال کردن این همکاری اعلام کرده است.

همکاری‌های منطقه‌ای پس از روی کار آمدن بایدن و تغییر و تحولاتی که در عرصه بین‌المللی به وجود آمده است، برای کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای نیز حائز اهمیت است و همانطور که محمدجواد ظریف در مورد ضرورت سفر به مسکو و همکاری میان دو کشور ایران و روسیه تاکید کرد، ایران باید با روسیه و چین زمینه نوع همکاری در جهت مواجه با آمریکا را نیز مورد بررسی قرار دهد و این موضوع نشان‌دهنده اهمیت نگاه ایران به شرق است‌.

سفر ظریف به مسکو را از این جهت می‌توان حائز اهمیت دانست که باتوجه به شرایط سیاسی و تحولات اخیر آمریکا، شاهد بودیم که بایدن در نخستین ساعات ریاست جمهوری خود، فرمان اجرایی مسائلی را که ترامپ از آن خارج شده بود را صادر کرد اما شامل برجام نشد، لذا در این سفر باید زمینه هماهنگی
بیشتر با مسکو در موضوع برجام گفت‌وگو قرار می‌گرفت.

وزیر خارجه کشورمان در سفر به مسکو تاکید کرد که «اگر طرف آمریکایی به تحریم های خود پایان دهد و از مداخله در همکاری‌های اقتصادی ایران با جهان خودداری کند و ما شاهد نتایج این اقدام آنها باشیم تهران به اجرای تعهدات خود در برجام خواهد پرداخت.»

همچنین به عقیده تحلیلگران سفر وزیر خارجه کشورمان به کشورهای منطقه و روسیه در راستای تلاش‌های مسکو و تهران برای تامین ثبات منطقه قفقاز انجام گرفته است چراکه نباید به آمریکا و برخی قدرت‌های غربی اجازه حضور در منطقه قفقاز داده شود و چنین وضعیتی می‌تواند زمینه برای بی‌ثباتی و فعالیت تروریست‌ها در منطقه را فراهم کند.

از سوی دیگر، جمهوری اسلامی ایران با تغییر دولت آمریکا نمی‌تواند امیدوار باشد که آمریکا سیاست‌های خود را در قبال ایران تغییر دهد، لذا ایران باید روابط سیاسی و تجاری خود را با همکاری کشورهای منطقه تقویت کند تا بتواند کارت‌های خود را در برابر غربی‌ها افزایش داده و از موضع قدرت وارد شود.

در واقع به گفته خبرگزاری ها دستاورد مهم سفر وزیر امورخارجه به کشورهای همسایه را می‌توان به بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه در مورد سوریه، همکاری با کشورهای درگیر در حوزه قره‌باغ و دنبال کردن پلتفرم ۳+۳ در منطقه قفقاز برشمرد که موجب هماهنگی و تحرک دیپلماسی جدیدی در منطقه شده و در صدر اخبار قرار گرفته است.

جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از این تحرک دیپلماسی به وجود آمده، بهترین بهره‌برداری را به نفع خود در منطقه ببرد و قطعا در آینده‌ای نه چندان دور میتوان منتظر اثار و نتایج مثبت طرح «همکاری شش جانبه» بود که در صورت تحقق، موجب تامین امنیت، رونق اقتصادی با کشورهای مسکو، آنکارا، تفلیس و ایروان خواهد شد.


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا