شناسه خبر : 125200
تاریخ ارسال : ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۲:۱۰ ب٫ظ

تحریم‌های هسته ای و اقتصادی؛ حربه های شکست خورده دولت ترامپ / چگونه می توانیم تحریم ها را بشکنیم؟!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سرویس بین الملل«خطِ اعتدال»

تحریم‌های هسته ای و اقتصادی؛ حربه های شکست خورده دولت ترامپ / چگونه می توانیم تحریم ها را بشکنیم؟!

بسیاری از سیاستمداران دنیا و از جمله برخی از اهالی سیاست در آمریکا معتقدند که خروج از  برجام به اعتبار آمریکا در صحنه جهانی آسیب زده است. همچنین معتقدند که اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، نقض قطعنامه شورای امنیت است. اما دولت آمریکا متوهمانه معتقد است که با تشدید تحریم ها علیه ایران، مقامات جمهوری اسلامی سرانجام برای مذاکره با آمریکا درباره توافق جدید اتمی بازخواهند گشت.

اقدامات اخیر آمریکا علیه ایران و برخی از دیگر کشورها سبب شده که بسیاری از سیاستمداران دنیا به دولت ترامپ هشدار دهند که رفتارهای ترامپ و تهدیدهای او علیه ایران می تواند، بی ثباتی را در خاورمیانه را به همراه داشته باشد؛ چرا که مناسبات و معادلات بین المللی تحت تاثیر این اقدام قرار می گیرد. این رویکرد جهانی در باره نتایج رفتار دولت آمریکا با ایران بر این اساس شکل گرفته که همگان می دانند ایران چه نقش مهم و تاثیرگذاری در ثبات خاورمیانه دارد و این روند خودسرانه و زورگویانه دولت ترامپ می تواند عواقب و تاثیرات بدی به دنبال داشته باشد. در واقع اقدام رئیس جمهور آمریکا، در باز گرداندن تحریم های هسته ای ایران، از دید ناظران سیاسی اقدامی خطرناک و ضربه ای سخت بر «ان. پی. تی» خواهد بود.

با همه این تهدیدها و تحریم های آمریکا علیه ایران برخی از کشورهای اروپایی، روسیه چین و هند علاوه بر محکوم کردن اقدامات جدید ویرانگر ترامپ، اعلام کرده اند که با وجود تحریم های آمریکا، همکاری های مالی و اقتصادی خود با ایران را در راستای حفظ منافع و گسترش تجارت انجام می دهند. از سویی دیگر ارزش معاهده برجام طی سه سال گذشته کاملاً آشکار بوده و سازمان بین المللی انرژی هسته ای بر اساس برجام می تواند عدم وجود فعالیت غیرقانونی هسته ای در ایران را شناسایی و تایید کند؛ بنابر این دلیلی برای تحریم هسته ای ایران جهت اقناع افکار جهانی وجود ندارد.

اما در مورد تحریم نفتی ایران نیز آمریکا دچار خطایی بارز است و بازنده این تحریم خواهد بود؛ زیرا برجام اعتبار ایران را افزایش داده و از این جهت ایران همچنان در برجام خواهد ماند و از مزایای اقتصادی و سیاسی آن بهره خواهد برد.

سخنرانی رییس جمهور روحانی در ماه سپتامبر در مجمع عمومی سازمان ملل نشان داد که ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند بوده است و تا زمانی که جهان شاهد پایبندی ایران به برجام است، دولت آمریکا و متحدان خاورمیانه ای او از افزایش فشار بیشتر بر ایران سودی نخواهند برد. همچنین شرکای اصلی بین المللی ایران مانند روسیه، چین و ترکیه و طرف های اروپایی نمی خواهند ایران از برجام خارج شود. اتحادیه اروپا و قدرت های متوسط مانند فرانسه و آلمان نیز در پی راهکارهایی برای کاهش تاثیر تحریم های آمریکا بر همکاری های اقتصادی اروپا با ایران هستند.

آنچه که در این برهه زمانی دولتمردان ایران به آن می اندیشند این است که با وجود اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا، چگونه باید روابط‌ جمهوری اسلامی ایران را در چارچوب روابط بین‌الملل و اقتصادی که در تعامل مستقیم با سایر کشورها باشد تنظیم کنند و آن را حفظ نمایند. قطعاً در این شرایط توجه محض به یک اقتصاد درونگرا و اجتناب از تعامل اقتصادی و تجاری و فنی با سایر کشورها به نفع کشورمان نخواهد بود و ما را به انزوا خواهد کشاند.

از آنجا که این تحریم ها عادلانه، عاقلانه و مبتنی بر قوانین و عرف بین المللی و حتی مورد حمایت بین‌المللی نیستند، باید شکسته شوند و برای شکستن این تحریم ها باید به همکاری و تعامل با کشورهای دوست ادامه داد و بر ظرفیت های موجود قانونی و مقررات و معاهدات بین المللی اتکا کرد. حتی اگر برخی از هم پیمانان در نیمه راه از ما فاصله گرفتند، ما باید راه خود را برای حفظ منافع ملی مان ادامه دهیم. در داخل نیز باید با حفظ وفاق و همدلی و همکاری به اصلاح ساختار اقتصادی خود بپردازیم، تا بتوانیم از این برهه تاریخی نیز عبور کنیم. این گام بزرگ و سرنوشت ساز نیازمند تقویت و پشتیبانی از دولت مستقر است. اینک ایجاد همبستگی واحد در داخل کشور وظیفه آحاد ملت بویژه مدیران، مسئولان، فعالان سیاسی و رسانه هاست.

ما می توانیم تحریم ها را بشکنیم و ثابت کنیم که بازنده اصلی در بازی تحریم های هسته ای و اقتصادی و نفتی دولت ترامپ خواهد بود.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا