شناسه خبر : 125204
تاریخ ارسال : ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۲:۲۱ ب٫ظ
سرویس اقتصادی «خطِ اعتدال»

تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران، توطئه ای از پیش شکست خورده! / تحلیل «خطِ اعتدال» در باره معاف شدن ۸ کشور از تحریم های نفتی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران، توطئه ای از پیش شکست خورده! / تحلیل «خطِ اعتدال» در باره معاف شدن 8 کشور از تحریم های نفتی

سرویس اقتصادی «خطِ اعتدال»

در پی تهدیدهای مکرر آمریکا مبنی بر افزایش تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران؛ واقعیت های سیاسی جهان و نیز مسایل داخلی ایالات متحده نشان داد که ترامپ در زمینه اعمال تهدیدها و ایجاد چالش های جدید با کشورهای دیگر از جمله ایران از اختیارات تام و گشاده دستی کامل برخوردار نیست. وی علاوه بر آنکه از سوی دول و محافل سیاسی در جهان غرب و افکار عمومی جهان با انتقادات زیادی مواجه است، هیچگاه قادر نیست تهدیدات میان تهی خود را به آسانی اعمال کند.

اینکه دولت آمریکا هشت کشور را از تحریم نفتی معاف کرد، بمعنای انصراف یا وادادگی دولت ترامپ نسبت به اجرایی کردن تحریم ها نیست. دولت ترامپ در این قضیه نتوانست انتخابات داخلی آمریکا را نادیده بگیرد و این آشکارا نمونه ای از خطاهای تاکتیکی ترامپ است. دولت ایالات متحده خواست با معاف کردن هشت کشور از تحریم های نفتی، افکار عمومی مردم آمریکا را با هدف جلب آرا به حزب جمهوری خواه تغییر دهد. و این یادآور آن ضرب المثل معروف است که: «گربه برای رضای خدا موش نمی گیرد!!»

از دیدگاه ناظران سیاسی و اقتصادی، مهمترین و یا دلیل اصلی تصمیم آمریکا در معاف کردن هشت کشور در تحریم نفتی همین دلیل مذکور است.

ترامپ باید اینک دریافته باشد که هیچگاه نمی تواند همه تحریمها را یکباره و به دلخواه اعلام و اعمال کند. وی باید بداند که دولت آمریکا بازیگر یکه تاز میدان سیاست و اقتصاد جهان نیست و دول و قدرتهای بزرگ و متوسط دنیا، صرفاً تماشاگران منفعل این بازیها نیستند. حتی اگر وی قصد داشته باشد که تحریم ها را به صورت گام‌ به‌گام اعلام کند، نباید از مناسبات و تاکتیک های سایر رقبا و نیز نقش کلیدی ایران در خاورمیانه غفلت کند.

از آنجا که شرکت‌های نفتی و پالایشگاه‌ها بتوانند نیازهای نفتی خود را از جا‌های دیگر تأمین کنند، آمریکا نمی‌تواند فروش نفت ایران را به صفر برساند. از سوی دیگر همگان می دانند که در حال حاضر بسیاری از تجارت‌ها از طریق دریا انجام می‌شود و در این مبادلات تجاری از طریق دریا، کالاهای تجاری تا رسیدن به مقصد، در بین طرف های تجاری مبادله می شوند. از این جهت لزومی ندارد کشورهای دیگری که قصد خرید نفت ایران را دارند، مستقیماً با ایران تبادل تجاری داشته باشند. از این طریق نفتکش‌های ایران می توانند نفت را تا مقصدی برده و از آن مقصد به بعد نفت را به شرکت دیگری انتقال دهند. البته این یک از راههای شکستن تحریم های نفتی آمریکاست.

شاید آمریکا اکنون دریافته که نمی تواند بصورت کامل از فروش نفت ایران ممانعت کند؛ زیرا علاوه بر موارد مذکور، بر اساس روندی که در عرصه تغییرات و تحولات اقتصادی و قیمت جهانی بازارهای نفتی دنیا وجود دارد، روال مرسوم چنین بوده که در هنگام احساس کمبود نفت، قیمت‌ها افزایش می یابند و بر این اساس اعلام تخفیف‌ها برای خریداران نفت جذابیت بیشتری پیدا می کند. در چنین زمانی است که ایران – بر فرض قرار گرفتن در تنگناهای تحریمی- می تواند حتی با پذیرش مواردی ریسک‌پذیر، خریداران نفت را جلب کند. بنابر این باید توطئه های تحریمی های نفتی آمریکا را، طرحی از پیش شکست خورده تلقی کرد.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی خطِ اعتدال بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.

بالا